şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
10892 entry daha
 • alın size türkiye ' de bu haftanın gündemi

  neler yok ki makalede trump beyin meşhur telefon siyaseti sevdasıyla ilgili.

  putin ve erdoğan gözdeleriymiş beyimizin. abd müttefiklerinin devlet başkanlarını pek çok kez dayılanmış peruklu. özellikle kadın liderlere karşı. merkel e inanılmaz sertlikte / saygısızlıkta konuşmalar yapmış. kadına aptal bile demiş. telefonda sık görüştüğü putin, rte , macron gibi tiplerle eski başkanlar bush ve obamayı gömmeyi çok severmiş.

  erdoğan haftada iki kez ararmış kendisini ve trump ın talimatları gereğince tüm bürokrasi bypass edilerek direkt kendisine bağlanırmış. trump ın öylesine uygun olduğu zamanlarda ararmış ki akp genel başkanı gizli servis türk istihbarat servisi veya washington elçiliğinin trump ın programı konusunda gereğinden çok bilgi sahibi olduğundan şüphelenir olmuş. neler konuşulmuyormuş ki ikli arasında : ortadoğu, suriye , defaatle " halkbank davası .

  bu görüşmeleri sızdıranlara göre trump çoğu kez hazırlıksız/ konu hakkında bilgilendirilmemiş olduğundan deyim yerindeyse erdoğan trump ' ı suya götürüp sussuz getirmiş . suriye deki abd askerlerini geri çekme emrinden bölge ile ilgili bir dolu icraatinde bu konuşmaların etkisinde kalmış.

  trump beyin telefon diplomasisi sevdasının abd nin ulusal güvenliği ve politikaları için büyük risk olulturduğu ve pek çok konuşmanın detaylı kaydının bulunmaması bilgileri sızdıranların ortak endişesiymiş.

  makale uzun çok kısa bir özet geçtim. imkanınız varsa okumamazlık etmeyin.
 • son zamanlarda sempati kazandıran iki önemli husus.

  1. lgbt ye karşı dimdik duruşu. nesil katliamcilarina prim vermemesi.

  2. türlü türlü virüslerle dünyanın anasını ağlatan çin için ağzına geleni söylemesi. chinas virus.
 • 3 kasım 2020 abd başkanlık seçimleri icin adayliktan cekilebilecegine dair dedikodular varmis. anketlerde geride kaldigi icin cok bozuluyormus.

  https://www.independent.co.uk/…blican-a9592036.html

  ben bunu pek olasi gormuyorum. zira baskan olmasa simdi adalete mudahaleden icerdeydi. kaybedince yine girecek te. biraz daha golf oynar orco.
 • yegeni mary trump’in yazdigi kitabin yayinlanmasi new york eyalet mahkemesi tarafindan gecici olarak durdurulmus olan baskan. davayi acan kardesi robert. iddiasina gore, donald bunlar cocukken, donald’in babasi alzheimers iken, hani bu cocuklarin payina dusen servetin ustune konmustu, davalik olmuslar ve davanin sonunda donald bunlara biraz para vermis ve anlasma yapmislardi ya? o anlasma kosullari geregince kitabin icerigi yasak, mary bu kitabi yayinlayamaz diyor robert, mahkeme de onumuzdeki aya durusma gunu vermis. kitap aslinda 28 temmuz’da cikacakti ama simdi ne olacak belli degil.
53 entry daha