şükela:  tümü | bugün soru sor
 • varyemez amca vs goofy
 • trump bush'un yanında melek kalır. bush döneminde dünyada neler neler oldu bi hatırlayın.

  (bkz: ırak)
  (bkz: afganistan)
  (bkz: 11 eylül)
  ve daha niceleri...

  trump sadece boş konuşup magazine geyik malzemesi veriyor.
 • ikisi de seçilmemiş, seçtirilmiştir. kendisinden hiç haz duymam ancak george w. bush çok iyi bir politikacıydı, özellikle siyaset dilini çok iyi kullanırdı. babasının tırnağı olamaz tabi çoğu konuda. ortadoğuda bugün dahi kan akıyorsa bu adamın döneminde izlenen dış siyaset ve savaş politikalarının büyük önemi var.

  trump ise amerikan lobileri ve derin devletinin başta abd olmak üzere bütün dünya ile billur geçmek amacıyla beyaz saraya oturttukları, ali ağaoğlu'nun amerikan versiyonu. cumhuriyetçilerden işini hakkıyla yapacak birini ortaya atmaları şaşırtıcı bir başarı olurdu, ama zaten trump bize gösteriyor ki amerika gibi bir ülkenin yönetiminde başkanın pek de bir önemi yokmuş zaten. ülkesinin gündemini fox news'tan takip eden devlet başkanı mı olur lan? adamı bildiğin anti-obama olarak ofise sürdüler, yemin ederim mitt romney obama'ya karşı kazansaydı bu kadar acımasızca davranamazdı. adam affordable healtcare act yani obamacare'i kaldırmaya çalıştı, ki obamacare'den faydalanan kitlenin yaklaşık %70'i falan adamın kendi seçmeni, fakir ve cahil ama gururlu, ciddi bir kısmı akraba olan amerikan hillbillyleri ve redneckleri.

  bu adamın bir müdahale ile o ofise oturtulduğu çok açık, oy verme işleminin bir demokrasi mastürbasyonu olduğunun canlı kanıtı adam. çünkü bu adamın seçilmiş olabilmesinin arkasında mantıklı bir sebep yok. gerçek olamayacak kadar absürt ve saçma bir olay trump başkanlığı.

  bush'un da kendince rezaletleri vardı, mesela bin ladin pakistandayken 11 eylül bahanesiyle afganistan ve ırak'a girmesi, bin ladin'i bulunmadığı 2 ülkenin içine sıçarak araması çok saçmaydı, ama 11 eylül'ün basit bir bahane olduğunu da çok güzel niteleyen bir durumdu bu. osama'ya gelince, namussuzu haklamak obama'ya kaldı, bush daha 2001'de verdiği sözü tutamadı, 10 sene sonra obama'nın emriyle yapılan operasyonda adamı indirdiler.

  keza 2008 ekonomik krizinde amerika'nın çok canının yanmasında bush'un ekonomi politikalarının büyük önemi var, zaten bu yüzden 2009 başkanlık seçimlerinde millet "yapacağınız işi s.keyim cumhurcular" dedi ve demokratik obama'yı seçtiler, yani en azından bize öyle diyorlar.

  bana sorarsanız gerek içişleri gerek dışişlerinde trump, bush'tan daha beter batıracak ülkeyi. adamın bütçe politikaları tam bir rezalet, çevrecilik desen paris antlaşmasından çekildi, epa'nın bütçesi rekor düşüşler yaşıyor. işçiler desen adamın umrunda değil, benden uzak durun pis fakirler modunda. işçileri çalıştıranlara her türlü kıyağı geçmek için fırsat kollarken işçi haklarında değil bir adım ilerlemek, onlarca adım geri gidecek. sosyal haklardan zaten bahsetmeye gerek yok, amerika'dan bahsediyoruz, hangi sosyal hak? ve tabi cumhuriyetçi bir başkanın sosyal devlet politikalarına kafa yorması fikri komik bir şaka gibi. "gahrolsun gomünizm" der ve halkını yolarken işverenleri sıvazlamaya devam eder. bu konuda bush'tan büyük bir farkı olacağını sanmıyorum. bush daha ilk dönemini tamamlayamadan ırak'a girdi, ki babasının körfez savaşına karşı duruşuyla karşılaştırınca biraz fazla gaza geldi diyebiliriz. trump ilk döneminde amerikan askerlerini suriye anakarasından çekti çoğunlukla, geriye bıraktıklarını fransız askerleriyle birlikte koşturtuyor. ama daha ilk döneminden akdenizdeki donanmalarına bombalatmadığı üs kalmadı suriye'de. suriye trump'ın ilk savaşı olmayacak, hele ki bir dönem daha ofise sahip olursa gaza gelip meksika'ya bile girebilir.

  bol şans amerika, bu saatten sonra size ancak god bless america denilebilir.