şükela:  tümü | bugün
 • popülizmi iyi becerebilen donald trump'ın seçim kampanyaları sırasında en çok sarf ettiği 20 kelimeyi bir araya getirmişler.

  dinleyicilerin hükümete, medyaya ve hükümet ve medya tarafından sunulan sayı ve verilere karşı güvenini sarsmayı hedefleyen trump en çok şu kelimeleri kullanmış,

  1- win/winning (kazan, kazanmak)
  2- stupid (aptal, ahmak)
  3- weak (zayıf)
  4- loser (kaybeden, ezik)
  5- we (biz)
  6- they (onlar)
  7- politically correct (siyaseten doğru)
  8-moron
  9- smart (zeki)
  10- tough (sert)
  11-dangerous (tehlikeli)
  12-bad (kötü)
  13-lightweight (hafif siklet)
  14-amazing (harika, süper, efsane, türkçede tam karşılığı yok sanki amerikalılar her boka amazing demeye bayılırlar)
  15- huge (büyük, çok büyük)
  16-tremendous (çok, çok fazla, acayip çok)
  17- terrific (korkunç ama iyi anlamda) we had a terrfic meeting
  18- zero (sıfır) hillary has zero leadership ability. hillary'nin liderlik yeteneği sıfır.
  19- out of control (kontrol dışı) our country is out of control. this voting system is out of control....we're going to have to set up a new -- a new coalition, a new group of -- of the countries to handle terrorism, because terrorism is out of control. (ülkemiz kontrol dışı, bu seçim sistemi kontrol dışı, terörizm konrol dışı)
  20- classy (klas, kaliteli)

  yani basit seçilmiş kelimelerle derdini halka en iyi şekilde anlatmanın peşinde trump.
  biz-onlar ile ayrıştırma yaratıyor ki biz bunun benzerini çok gördük. bizde daha ziyade biiiiiiz-onlaaaağr şeklinde tezahür ediyor çünkü trump imam-hatip mezunu olmadığından iyi bir hatip değil, ses tonunu iyi kullanamıyor.

  amerikan halkı basit düşünüyor. o yüzden rakiplerin için bad, dangerous, loser, weak, stupid, moron, zero, lightweight gibi kelimeler kullanacaksın. kendin için de amazing, classy, smart, tough, winner gibi kelimeler seçeceksin.

  bir de delinin şeyini bellediği gibi aynı kelimeleri sürekli milletin kafasına kazıyacak şekilde tekrar edip duracaksın. böyle yapılması propaganda'nın gereği. goebbels öyle söylüyor.

  ''propaganda must label events and people with distinctive phrases or slogans.
  a. they must evoke desired responses which the audience previously possesses

  b. they must be capable of being easily learned

  c. they must be utilized again and again, but only in appropriate situations"

  propaganda olayları ve kişileri ayrıştırıcı ifadeler ve sloganlarla etiketlemeli. dinleyici kitlenin zaten sahip olduğu tepkileri kışkırtmalı, kolayca öğrenilebilmeli ve sürekli tekrar tekrar kullanılmalı."

  fakat abd'de öyle bir noktaya gelindi ki, seçimler sonucunda ya donald trump ya hillary clinton iktidara gelecek. bu sefer neocon'lar işi şansa bırakmamış iki tane aday da birbirinden süper. bana kalırsa donald trump'ı ana akım medyada sığırın teki gib gösterip hillary clinton'ı ön plana çıkaracaklar ve neticede hillary seçilecek. hillary gelirse türkiye nasıl karışacak ben kestiremiyorum, diyeceksiniz ki daha nasıl karışsın? bence daha hiçbir şey görmedik. kaos olmadan istikrar gelmiyor abd'nin el attığı coğrafyalara.

  ha diyelim ki hillary seçilmedi. donald trump geldi. bu kez de yine yolun sonu bombok. abd genelde iğrenç işler yap(tır)acağı zaman başa bir fool geliyor. george bush gibi. geliyor ırak'ı işgal ediyor. ortadoğu'da savaş başlıyor.

  senaryo aşağı yukarı hep aynı. japonlar pearl harbor'a saldırdı hoop abd savaşta. vietnam'da tonkin zırhlısına saldırıldı abd vietnam'da savaşa giriyor. 11 eylül, osama bin ladin'i bahane ediyor, ırak'ta nükleer silah var diyor, kitle imha silahları var diyor savaşa giriyor. meğersem yokmuş.

  ülke petrole bağımlıysa japonya gibi yakıtını kesiyor japonlar mecburen pearl harbor saldırısını yapmak durumunda kalıyor, amerikan kamuoyu yerinden oynuyor haydi abd savaşa.

  ülke ırak gibi petrol gelirlerine bağımlıysa, bu kez opec'teki ülkelerle örneğin 1. körfez savaşı öncesinde kuveytlilerle anlaşıp petrol üretimini artırıyor. böyle olunca petrolün varil fiyatı düşüyor. ırak kuveyt'i işgal etmek zorunda kalıyor, abd de ırak'ta çöl fırtınası estirmek zorunda kalıyor.

  osama bin ladin ikiz kuleleri vuruyor, abd gidip ırak'ı vuruyor.

  hakkımızda hayırlısı olsun.
 • (bkz: yoooge)
 • china kelimesinin listede olmamasıyla hüzünlere gark etmiştir.
 • (bkz: crooked) genelde demokratlar özelde hillary yenge için.