şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gunlerdir gundemi mesgul etmesine ragmen kuzey kore asigi, pek demokratik sozluk yazarlari tarafindan bir turlu yorumlanmayan haber. evet yanlis duymadiniz kim jong-un bazi tavizlar karsiliginda nukleer programindan komple vazgecmeye hazir olduklarini belirtiyor ve abd tarafindan gorusme talep ediyor. evet baslik biraz provokatif fakat diger abd baskanlari goz onune alindiginda bu buyuk bir basari trump icin. bana gore bunda tariff karari ve ekonomik gelecegi buyuk olcude abd ile ticarete bagli olan cin'in ufaktan tirsmasi olarak da gorulebilir bence. malum kuzey kore, cin'in alttan destekledigi saldirgan kopegi ne de olsa. bakalim gorecegiz.

  https://www.nytimes.com/…south-nuclear-weapons.html
 • (bkz: ahahahaha)
 • kuzey korenin yıllardır sürdürdüğü uluslararasi politikaları gozden kaciranlara gore dogru onerme.. ama yasi en az bi kirk ve bu dunya siyasetine merakli olanlar korenin uygulanan ambargoyu hafifletmek , büyük kriz içinde olduğu gida akaryakit vs gibi hayati oneme sahip ihtiyaçlarını gidermek için sürekli sorun yaratıp anlaşmaya vardığını bilir..

  genellikle k.kore böyle her ayan beyan veya gizli anlaşmalardan önce nükleer denemeler yapmış, atarlanmış, tehditler vs savurmustur.

  ışte bu gizli veya aleni anlaşmalardan sonra sesi 3-5 sene kesilmiş sonrasında artık diktatörlerinin canı ne istediyse yeniden nükleer denemeler, testler vs başlatmış dünya gündemine oturmuştur..

  kısır döngüye dönüşmüş bu olayı diz çöktürme diye nitelemek saçmalamaktir