şükela:  tümü | bugün
  • nasıl kimsenin dikkatini çekmemiş hayret.

şu video'da trump'ın " kürtler bize normandiya çıkartmasında ww2'de yardım etmedi " falan demesini herkes tiye almış da,

adam aynı konuşmada kürtlerin içinde değişik grupların olduğunu,

mesela bunlardan bir tanesinin pkk olduğunu,

kaba/sert bir grup olduklarını,

ancak yine de abd ile çalıştıklarını söylüyor. bağlam açısından ele alındığında abd'nin pkk'yı ypg içerisindeki diğer gruplardan ayırabildiği, onları tanıdığı, ve yine de onlara yüklü miktarda para ve mühimmat yardımı yaptığı anlamı çıkıyor.

pkk abd ve ab tarafından terörist olarak tanımlanıyor. ve amerikan başkanı çıkıp terörist bir grupla çalıştıklarını, onlara destek olduklarını itiraf ediyor.

saçma sapan senatör laflarından, normandiya şakalarından falan daha önemli bu konu.

ve bugün bunu ne dışişleri bakanlığımız, ne bürokratlarımız, ne medyamız, ne de ekşi sözlüktekiler dillendirmedi.

abi ben mi uzaylıyım herkes mi uzaylı?

böyle bir itirafı dünyanın gözüne sokmamız gerekiyordu. daha trump bizim için ne yapsın? bir abd başkanı çıkıp açıkça pkk ile çalıştığını söylüyor.

clinton falan olsa nah alırdınız böyle açıklamayı. sözlerini son derece dikkatli seçerdi. ama trump yürüyen ego olduğu için takmıyor.

şu cümleyi alıp derdimizi dünyaya anlatmak için kullanmayan ne kadar yetkili varsa aldığınız parayı, oturduğunuz koltuğu öpeyim.***

savaşlar sadece orduyla kazanılsaydı almanya iki dünya savaşını da kazanırdı.

enformasyona, propagandaya biraz önem verin aq ne olur ya.

edit:

" we like the kurds, and u have different fractions there, u have pkk thats a different fraction and they worked with us. its a rough group but they worked with us. "

edit2: ulan bu 20 yıldır böyle yahut bir önemi yok gibisinden yazan arkadaşlar, pkk adı uluslararası basında hiç kullanılmıyor. bir tanesi çıkmış siyasetle yeni ilgilenmeye başlamış liseli falan diye konuşmuş.

pkk adını biraz zor görürsün uluslararası basında.

bahsedildiğinde de biz pkk'yı da destekledik şeklinde değil, türkiye bunu iddia ediyor şeklinde verirler.

pkk'yı bilerek, isteyerek, diğer fraksiyonların yanında farklı bir grup olarak tanıyarak desteklediklerini, onlarla birlikte çalıştıklarını açıkça gösteren bir açıklama daha önce hiç olmamıştı.

20 yıl muhabbetine gelirsek, yukarıda da dediğim gibi trump'tan başkası da çıkıp bunu bu şekilde açıklayamazdı zaten. birinci elden net bir iriraf var ortada. üstelik bu durum abd yasalarına da muhtemelen aykırı. çünkü abd hala pkk'yı terör örgütü olarak tanıyor.

bu tarihi bir itiraf.

böyle olmadığını düşünüyorsanız daha önce benzer açıklamalar yapıldıysa buyrun linkini atın.

edit3:konu hakkında ek: #96443198
    edit4: şuraya bakınız.

abd başkanı şu sayfaya rağmen bu açıklamayı yapıyor, bu adam bir " azledilme " sürecinden geçiyor, nefret edeni çok, ve kimse çıkıp " sizin şu azletmeye çalıştığınız başkan var ya... " demiyor.

eyyyyyy erdoğan,

parası neyse ver, times'a makale yazdır. daha önce yaptın, hatırlıyorum.

edit5:şöyle bir konuşma da yapmış trump, obama'yı suçluyor pkk konusunda.
  • bump. gündemde kalması gerekendir.
  • gündem olması gereken başlık.
  • bunu sadece tr değil tüm dünya gündeminde tutabilsek ve diğer halkları da abd'nin teröristlerle iş yaptığını gösterebilsek en azından dünya kamuoyunda bir nebze olsun haklı görülürüz.
  • danışman trump’a diyor ki: “başkanım kürtler içinde farklı gruplar var, mesela pkk. bunlar ılımlı değiller, türklerden gizli biz onlarla da görüşüyoruz, yardım yapıyoruz.” bir başka danışman kürtlerin normandiya’ya gelmediğini söyleyerek espri yapıyor, ortamda gülüşmeler, kahkahalar.

başkan bile olmasa bu çıkıp açıklanmaz ama bu adam bütün konuşulanları çıkıp basın önünde anlatıyor. resmi olarak terör örgütüne yardım ettiklerini söylüyor. direkt savaş sebebi. üstelik ortamdaki espriyi de ciddiymiş gibi lanse ediyor. trump yüzünden ülkeler arası savaş çıkmaması mucize. bence bütün devletler trump başta olduğu sürece şu şekilde bildiri yayınlasın. “he yav hee.”
  • 00:40 tan sonra ... " farklı hizipler var, pkk var o da farklı bir hizip ve bizimle çalıştı, zor grup ama bizimle çalıştı..." diyor.
  • açıkça pkk diyor. herkesin bildiği gerçeği söylüyor zaten. buna rağmen ülkemizden bazıları ypg'ye sevgi pıtırcığı muamelesi yapıyor. bebek katili ypg'ye hem de. ne acı bir durum kendileri adına.
  • şu an dış politikada ne olduğuna anlam verdiremeyen iddiadır. en başta bu adamın dediklerini kullanamamamız, diplomatik açıdan iyiniyetli başlangıç yapılmadığı için ülke güvenliğini sağlamaya çalışmamızı meşru bir temele dayandıramamız dahil yapılan birçok saçma şey var.
    olanları sadece ben değil benim gibi bir çok kişi hayretler içinde izliyor diye tahmin ediyorum çünkü ben de kendimi uzaylıyım herhalde ben niye galeyana gelemiyorum durumundayım.

açıklamaların temellendirmesini sağlam bulmuyorum aslında ama işte zenginin malı züğürdün çenesi hesabı güç kimdeyse onun dediği oluyor. akıllarına da mı gelmiyor diyeceğim saçma olacak ama insan işte emin bile olamıyor eğer akıllarına gelmiyorsa kesinlikle şu aptallığı kullanın adam akıllı.

bu adam en başta kürtler doğal düşman dediğinde en çok bizim sesimiz çıkmalıydı. kürtler bizim hemşehrimizdir, komşumuz, akrabamız, dostumuzdur diye ama o bile yapılmadı. halbuki biz bu ülkede yaşanan onca şeye rağmen birlikte yaşıyoruz. oradakiler, evet, kürtler ama burada çok daha büyük çoğunluk kendi canımız vatandaşlarımız var. en az 16 milyon insan var. ve birlikteyiz. onların çocuğu da gidip savaşıyor. hep beraber garibanız. hep beraber bir batıp bir çıkıyoruz. onlarla beraber birlik olunmalı açıklama yapılmalı kürtler sadece terörist kürtlerden ibaret değil, vatanseverler de var.

fransızlar bu meseleye katliam hatta kürtler için bir soykırım gibi bakıyor. halbuki soykırım yapacak adam ülkeye 4 milyon başka bir ülkenin vatandaşını sokmaz. sanki ypg kelebek de biz itin şerefsizin önde gideniyiz. israil basını erdoğan’ın planı ne üzerine takılıyor uzun süredir orta doğuda kartlar yeniden dağıtılıyor hesabı. ingilizler benim gördüğüm bu kadar çok sallamadı. ruslara dikkat etmedim ama kıs kıs gülüyorlardır. geri kalan her ülkeye derdimizi zaten hiç anlatamadık en güvendiğin filistin çaktı sana kınamayı halbuki gazzedeki bebekler ağlıyor diye ne oylar toplandı, ne yardımlar gitti. daha ümmetine bile anlatamamışız derdi işte bu bile bizim silkinip toparlanmamız ve başka şeyler de yapmamız için bir işaret.

biz emperyalizm altında ezilirken aslında milli güvenlik meselesi diye anlatabileceğimiz bir mücadeleyi, türk emperyalizmi olarak lanse edilmesine sebep olduk. biz güvenlik diyoruz da onlar imajımızdan ve usul erkana çok uymamamızdan öyle görmüyorlar. suriye hükümeti ile ne olursa olsun görüşülmesi gerektiğini düşünüyorlar.

ama tabii allah ordumuza zeval vermesin çünkü birbirimizden başka kimsemiz yok. eurovision’daki gibi 12 puanı azerbaycan bile vermedi galiba. biz bizeyiz, aman safları sıkı tutalım.
  • adam resmen terörist örgütü olarak tanıdıkları örgütle birlikte çalıştığını itiraf ediyor. asker - sivil, onbinler belki yüzbinlerce kişinin katili olan terör örgütü abd ile birlikte çalışıyor ve bunu abd başkanının bizzat kendisi, pişkin pişkin kameralar karşısında söylüyor. olay olması gerekirken, sesimizi duyuramıyoruz. neden duyuramıyoruz? bilmiyorum. ama yabancı forumlarda (reddit, 4chan, twitter, muhtelif bloglar vs) müthiş bir ypg aşkı var. koskoca 80 milyonluk devlet sesini yurt dışına ingilizce duyuramıyorsa sokarım öyle devlete! böyle kepazelik olmaz! tek gereken ingilizce bilen, interneti, sosyal medyayı düzgün kullanabilen 3-5 kişilik bir grubun ingilizce hashtag'lerle sesimizi duyurması.

twitter'da en popüler ingilizce hashtag'lere bakıyorum, teröristleri savunanlar cayır cayır derdini anlatıyor, paragraf paragraf döşüyor, insanları bilgilendiriyor. bizimkilere bakıyorum, adam hashtag'i atmış, twitin gerisi türkçe. e bu hashtag popüler oldu da, yabancılar anlamıyor ki amk? kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz rezalete bak...
  • maalesef uluslararası ilişkilerdeki yegâne kuralı, yani güçlü isen insanlık dışı herşeyi yapabileceğin ve hiç kimsenin sana hesap soramayacağı gerçeğini bir kez daha görmüş oluyoruz. israil de açıkça bebek öldürüyor mesela, kimse sen ne yapıyorsun diyebiliyor mu? türkiye'nin bu lafları amerika'ya yedirmesi için en az onun kadar veya amerika'yı zorlayacak kadar güçlü olması gerekiyor.