şükela:  tümü | bugün
 • öyle bir adam düşünün ki her dediği doğru olsun
 • trump düşmanlığını bırakabilirseniz sonuna kadar doğru olduğunu göreceksiniz.

  sars ( bu virüste corona virüs tipinin bir çeşitidir ) virüsü de çin’ de bulunan sokak hayvan pazarları yüzünden çıkmıştır. dünya sağlık örgütünün uyarılarına rağmen bu pazarlar kapatılmadığı için dünyanın başına şu anki corona virüsü bela olmuştur.

  hatta daha bomba kısmı çin’ in wuhan da başlayan salgından sonra ülkede bulunan hayvan pazarlarını geçici olarak kapatması ve dünya sağlık örgütünün çin’ e baskı yaparak tamamen kapatmasını istemesidir.
 • bu doğrucu davut tavrı ile önümüzdeki dönem yeniden abd başkanı olacaktır.

  adam politik doğruculuk sünepeliğine asla bulaşmadı.
 • eksik söylemiş. amına koduğumun çin virüsü demeliydi.
 • tüm dünyayı hasta et, insanları paniğe sürükle, servetler erisin. sen aradan sıyrıl virüsü sahiplenme. bu virüsün adı çin virüsüdür. nasıl ispanyol gribi denilince ırkçılık olmuyorsa, çin virüsü denince de ırkçılık olmaz. aksine virüse çin virüsü denilmelidir ki, çin bir daha dünyayı enfekte etmeye cesaret edemesin.

  bu aralar ulusalcı görünen çinci yazarlar/hesaplar propagandalarını artırmış, virüsün sorumluluğunu üzerlerinden atmak için, virüs amerikalılardan yayıldı diye yalan haberler yaymaya başlamışlardı. nihayet kral çıplak demenin zamanı gelmişti. umarım trump bunlara virüsten dolayı uğranılan zararın faturasını da keser de bir daha yarasa, fare, lağım suyu gibi şeylerin yenilip içilmeyeceğini öğretir.

  bu virüs olayı, ülkelere ulusal sanayi ve üretimin de ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. ucuz diye çin mallarına abanıp çin'i zengin edeceğine her ülke iç dinamiklerine, yakın komşularına ya da tehdit oluşturmayacak ülkelere yönelmeli.

  düzeltme: bir iki anlam düşüklüğü olan yer düzeltildi.
 • adam resmen liberal, libos yavsakliligina, politik dogruculuguna ve ikiyuzlulugune tepki olarak goreve getirilmis. en azindan o yavsaklar gibi sinsilik pesinde degil, irkci, nobran, dogrucu, sovenist, kavgaci vs. uslubunu saklamiyor ve disa vurmaktan da hicbir zaman cekinmiyor. tek iyi ozelligi bu sanirim.
 • bela bir virüsü - kasti ya da dolaylı olarak- dünya'ya musallat ederek insanlığı tehdit eden orospu çocuğu çin'e nihayet gerekeni söyleyen birinin çıkması hadisesidir.
 • hepimiz biliyoruz ki bu virüs ülkemizde peydah olsaydı üzerinden bir saat geçmeden bizzat dünya sağlık örgütü tarafından literatüre türk gribi ya da turkcov falan diye işleniverirdi. mesela mers-cov'un adı neden böyle? açılımı: middle east respiratory syndrome coronavirüs yani orta doğu solunum sendromu koronavirüsü. bakın acımadan coğrafi etiketleme yapılmış.

  bugüne kadar covid19 diye adlandırılarak virüsün çin'le organik bağının reddedilmesinin sebebi tamamen çin'in ekonomik ağırılığıydı ama biliyorlar ki ipin ucu kaçtı ve salgın ekonomik bir çöküşün de fitilini ateşledi. bu ahvalde her şey sona erdiğinde mutlaka bir sorumlu aranacak. işte trump'ın yaptığı budur, herkesin bildiği sorumluyu acımadan ifşa etmiştir. üstelik bunu dünyada onlarca güçlü ülkenin, isteyerek ya da istemeyerek, hareket etmek için ağzının içine baktığı ülkenin başkanı sıfatıyla yaptı.

  tebrik ederim sarı deli.

  edit: chinese demesine takılıp ırkçı söylem olduğunu iddia edenler var. adamın derdi ırk değil, sorumlu devlet bulmak. burada başlangıçta olduğu gibi wuhan gribi/virüsü demesi de beklenemezdi, çin'i mi sorumlu tutacak yoksa o devlete bağlı bir idari birimi mi?

  şöyle açıklamaya çalışayım:

  china (isim): çin
  chinese (isim): çince
  chinese (sıfat): 1. çinli 2. çin'le ilgili

  spain (isim): ispanya
  spanish (isim): ispanyolca
  spanish (sıfat) : 1. ispanyol 2. ispanya'yla ilgili.

  yani nasıl ki spain flu(isim+isim) değil de spanish flu(sıfat+isim), o yüzden de china virus(isim+isim) değil chinese virus denmiş. turkish delight yerine turkey delight demek kulak tırmalamıyor mu? ingilizce'de isim tamlaması yapmak için getirilen 's takısını ta unutmamak gerek. (spain's flu / china's virus / turkey's delight) işte bu aidiyeti ifade etmek için isme ek 's takısı kalıbını kullanmak yerine, zaten o illiyeti ifade eden sıfatın kullanılması söz konusu olur.

  edit: sars-cov'u soranlar olmuş. literatürdeki adıyla `severe acute respiratory syndrome-related coronavirus` yani ağır akut solunum yolu yetersizliği coranavirüsü. bu virüs 2003 yılında ilk defa asya, kuzey amerika ve avrupa' da görüldü ama tüm dünyayı kasıp kavurmadı da. anlaşılacağı üzere dünyanın ekonomik ağırlık merkezlerini oluşturan bölgelerde doğan bu virüs için coğrafi bir fişleme de yapılmadı. çin'in içinde bulunduğumuz salgında şanssızlığı virüsün bütün dünyayı etkisi altına alması oldu. yoksa dediğim gibi yerelde kalsa ne trump ne de bir başkası çıkıp da çin virüsü demezdi, çin'in gücü sağlık örgütlerini de salgın sonuna kadar baskılamaya yeterdi. ama şimdi dünya nüfusunun yarısından fazlasının enfekte olması ve yaklaşık dört yüz milyar dolarlık bir küresel kriz öngörülüyor.
 • yetmez ama evet dediğim tweet'tir. bir de şu çin'i sikip atsa aşırı memnun kalacağız. şerefsizlerin yedikleri boklar yüzünden bütün ülkeler çaresizce çırpınıyor şu an.
 • çin'in, amerikan ordusu virüsü çin'de yaydı açıklamalarından sonra verilen yerinde bir karşılıktır.