• akıl, fikir, zeka hususunda teenage mutant ninja turtles'ın hiç birinden aşağı kalmayan, aksine hepbiriciğini cebinden çıkarabilecek bir icat kübü, bir deney kutusu, bir petri kabı dır kendisi, ama leonardo'nun lider kişiliği ve "olgun çekirge" ** ayakları yüzünden ikinci planda kalmış, aklı bir karış havada zevzek, olmadık icatlar yapan deli profesör muamelesi görmüştür. halbuki o değil midir kaplumbağa minibüsünü, kaplumbağa zeplinini, kaplumbağa hovercraft'ını, kanalizasyonda giden jet skileri ve dahi kaplumbağaların gün be gün her görevde kullanıp dünyayı kurtarma telaşı arasında yüzünde bakmaz oldukları kancalı ipleri, görüntülü kaplumbağa telsizlerini yapan, eden? leonardo ise "şunu yapalım, bunu yapalım, sen sola git, sen sağa yat, hşş beyler efendi splinter'ı dinleyelim" şeklinde bir emir-komuta zinciri kurmaktan başka ne katmıştır kaplumbağalara? işte bu yüzden donatello insanın kendine yakışanı giymesidir derim. (aşkımsın donatello. *)
  • aslen ninja kaplumbağaların en akıllısı ve en efendisiydi. gruptaki herkes saçmalarken sadece donatello mantıklı birşeyler ortaya koyabilirdi. ancak akıl fukarası michaelangelo ve rafael zaten dediklerinden birşey anlamazken leonardo da götünün kalkıklığı ve gizlemeye çalıştığı kafasızlığıyla iplemezdi donatelloyu.
    aslen mor rengi kabullenerek kaybetmişti donatello, yoksa zeka seviyesi olarak leonardo'dan daha üstteydi bence.

ayrıca sopası olduğu için sevmeyenleri de anlamıyorum. leonardo'nun kılıcı vardı da kimi doğradı bugüne kadar? incik boncuk kesmekten öte ne yaptı o kılıçlarla? ya da rafael o çatalımsı aparatlarını birinin beyinciğine daldırdı mı? michaelangelo'nun mınchıka ile birinin pekmezini akıtmışlığı var mıdır? yapmayın lütfen, biraz rasyonel olun...
  • şimdi bir arkadaşıma göre ninja kaplumbağalar arasındaki en düşük rutbeli karaktermiş donatello.
    hipotezi de şöyle:

ninja kaplumbağaların organizasyon şemasına göre bunların ceo'su usta splinter. ondan sonra gelen direktör konumundaki elemanda leonardo. sonraki sıralama da rafael, michelangelo ve donatello şeklinde. tamam buraya kadar problem yok. hiyerarşiyi de silahlarından anlıyoruz.

şimdi tarihteki "üstad"lardan birisi, deha, bilgin dediğimiz insanlardan birisi olan leonardo da vinci, yani bu kaplumbağalara isimleri verilen diğerler sanatçılara baktığımızda hakikaten aralarında en yüksek olan kişi o. o yüzden leonardo en iyi silah olan kılıcı taşıyor. kılıç sopanın da, çift sainin de, nunçakunında anasını beller di mi? yani mesela nunçaku ile işte iki sallarsın onu, en fazla ölümcül olmayan zararlar verirsin karşındakine, en büyük numarası da karşındaki adamın silahını alabilirsin budur yani.. ama kılıç öyle mi hocam?

eee peki donatello'ya verile verile ne verilmiştir? "sopa" yani asıl adıyla ""
    tamam sopayla artistik hareketler çekersin ne bileyim döndürürsün, sağa sola sallarsın vs. ama çık bakalım kılıçlı bi adamın karşısına... ee çoğu aksiyon filminde görürüz. elemanın elinde sopa vardır, karşısındakinin elinde kılıç. kılıçlı herif minimum 3 kılıç darbesiyle o uzunca sopayı minicik bırakmaz mı kese kese? sopa gitti, erkeklik bitti di mi ama? donatello'nun kişiliğine bir lafımız yok, olay silahta bitiyor zira.

bir de diyor ki o arkadaşım sanat tarihine bakıldığında donatello zengin bir aileden gelmiştir, hakikaten de öyledir. mesela diğer avam tabakasından gelenlerle kıyaslanmaz donatello, o burjuvaziden gelen bir sanatçıdır. o yüzden ninja kaplumbağalarda da o mesaj verilmiştir. donatello grubun bilim adamıdır, sessiz üyesidir. neden? çünkü adamın bilimle uğraşmaya çok daha fazla imkanı vardı diğerlerine göre.. istediği her imkan vardı.

o yüzden ben de bu arkadaşımın savına katılıyorum. şöyle bir düşününce mantıklı geldi bak.

edit: bu arada sanatçının tam adı donato di niccolò di betto bardi'dir
  • 1383-1466 yılları arasında yaşamış floransalı heykeltraş.
  • mor kuşak ninja. eli sopalı.
  • italyan ronesansinin unlu ressam ve heykeltrasi. ayni donem sanatcilarina gore ozensiz gorulebilecek eserler vermis olmasi antik donem sanatina cok hakim olmasindandir ve bu yuzden eserleri basittir ve gosterissizdir.
  • küçükken kendisinden bir hayli hoşlandığım hem mutant hem ninja hem kaplumbağadır. hoşlantım sebebiyle televizyonda gördüğümde utanırdım. yanaklarımın ısındığını hisseder hissetmez de kendisinden saklanırdım.

biraz büyüdüğümde yerini freakazoid'e bırakmıştır, ama ondan saklanmazdım iyi arkadaştık.
  • umarım yaşıyordur, sen yoksan hep bir şeyler eksik kalacak reyiz.
  • ninja turtles uyesi
hesabın var mı? giriş yap