şükela:  tümü | bugün
  • toz dondurmalar sayesinde pek bir kolay,güzel ve ucuz olan eylem.bir-iki su bardağı süt ile bir paket toz dondurmanın karıştırılmasıyla yapılan leziz tatlı.
  • çok basit bir eylemdir. güzel bir dondurma yapmak toplamda 15 dakikamızı almaz.

malzemeler : süt , nesquik, şeker, buz, tuz, buz po$eti.

sütümüze istedigimiz oranda şekerimizi ilave ediyoruz. sonra içerisine nesquik* * ilave ediyoruz. dondurmamızı yaptık. bu kadar.

şimdi sıra dondurmayageldi.

biz bu i$lemi po$etin içerisine bir avuç tuz, bir poşet buz, biraz soğuk su ilave ederek yapıcaz. üstte hazırladığımız karışımı başka bir po$etin içine yerle$tirin ve agzını bağlayın. içerisinde buz olan po$etin içinde 10 dakika sallayın. sonra servis tabagına alın. afiyet olsun

not: bilindiği üzere dondurma makinalarının içinde buz ve tuz bulunur. tuz, buzun 0 derecenin altına inmesini sağlar ve aynı zamanda karıştırarak malzemelerin birbirine sürtünerek yapışmalarını kolayla$tırır. bu şekilde dondurma hazırlanır. malzemeleri karıştırıp buzluğa atarsanız dondurma değil, puding elde etmi$ olursunuz.
  • taş devri diyeti usulü dondurma en kolayıdır: http://paleocafe.org/…1/07/22/tas-devri-dondurmasi/
  • şudur:

yarim litre sut, bir tatli kasigi sahlep, yarim bardak şeker yanyana dizilir. sahleple biraz şeker bir kasede karistirilir, ustune az sut eklenip biraz daha karistirilir, sahlepin topaklanmamasi saglanir ve bes-on dakikaligina kaderine terk edilir. burada bahsedilen sahlep, bakkaldan cakkaldan alinan nişastali dandik sahleptir. tariflerde 'ouvvv saf sahlep alin aktardan yoksa allah muhafaza auuvvv' diyorlar ama aranizda bu kadar gayretkeş kimseler bulunduğunu sanmiyorum. migrostan alin işte.

bunlar olurken kerizlik etmeyip yarim litre sutun kalanini bir kucuk tencereye koyup altini yaktiginizi umuyorum. biraz isindiktan sonra kalan şekeri de içine dökün. ara vermeden karıştırın. sürekli karıştırın. çişiniz gelirse tutun, süt taşmasın. bikaç dakika sonra kaderine terk ettiğiniz zavallı karışımı ocaktaki süte ekleyin ve karıştırmaya devam edin. 15-20 dakika kısık ateşte buna devam edin. altını kıstıysanız hızlıca çişinizi yapabilirsiniz. viskozitesi biraz artacak ama muhallebi gibi filan olmayacak. sahlepli malzemeyi ekledikten 15-20 dakika sonra altını kapatın, ara sıra gelip bir karıştırın. biraz ılınınca borcam gibi bişeye aktarın. oda sıcaklığına gelene kadar yine arada bir karıştırın. sonra buzluğa atın. 4-5 saat sonra dondurmaya dönüşecek ama buzlukta da yarım saatte bir filan karıştırmak mühim, yoksa kabın kenarları ve dondurmanın yüzeyi donar ama içi sıvı kalır. çatalla altını üstüne getirin.

kakaolu yada meyveli istiyorsaniz, o baştaki sahlep/şeker/süt karışımını ocaktaki süte eklemeden içine kakaoyu veya blenderda parçalanmış meyveyi ekleyin.

hadi yine iyisiniz lan keranacılar.
  • evde gerçek dondurma yapmak isteyenler toplanın:

bir litre süte bir bardak şeker ekleyip derin bir tencerede kaynatın. sonra silme çay kaşığı karbonat ekleyin. biraz karıştırın. korkmayın köpürücek ve sinicek. on dk da bir karıştırarak kısık orta arası ateşte bir saat pişirin. karamelimsi bir kıvama gelicek.burda süt reçeli denen şeyi yapmış olduk. eğer çikolatalı yapmak istiyosak bu aşamada bitter çikolatayı atın içine erisin. damla sakızlı istersen de bu aşamada atabilirsin. soğutalım bu karışımı.
    200 gr lık kremalardan da alalım dondurma işine girmeden önce. bu kremayı kremşanti kıvamına gelene kadar çırpalım ama taş gibi olmasın yoksa yağ olur. 5-10 dk düşük devir yeter. ayrıca çırpmadan önce buzdolabına koyun soğuk olsun yani.

en son süt reçeli bu kremayı ve bir bardak soğuk sütü karıştırıyoruz ve karışımı yayvan bir kaba koyup dolaba atıyoruz.en ideal bir gece beklemesi.
    meyveli yapmak isterseniz sondaki üçlü karışımda sütün miktarını azaltarak meyve suyu ve tanelerinden ekleyip öyle karıştırabilirsiniz. köpük gibi değil yoğun kaymak gibi bir dondurma oluyor.
    ilk defa yaptım ama envai çeşidini yaparak yazı tamamlamayı düşünüyorum. ben böyle bir lezzet tatmadım.
  • gerçek sahlep kullanmadan yapılanı dondurma sınıfına girmez. sütlü buz olur o en fazla. bakkaldan alacağınız sahlep sadece aroma verir, kıvama bir katkısı olmaz. bir de bu işin esas püf noktası ve zor kısmı hazırlanan karışımın soğuma sürecinde kısa aralıklarla karıştırılması, donduktan sonra da belli periyodlarla dövülmesidir. o kadar uğraşa değer mi? bence değer. emin olun ki dışarıda yediğinizden çok daha lezzetli oluyor.