şükela:  tümü | bugün
 • genelde çocuğuna dondurma yediren annenin akabinde yine çocuğuna 'aman yavrum hasta olma' diye yaptırdığı şey... niye yapılır anlamış değilim... zira dondurma zaten ağızda vücuda uygun bi ısıya gelip öyle mideye gitmekte...
  boşu boşuna dondurmanın ağızda bıraktığı tadı alıp götüren eylem...
 • bir de haşlanmış mısırın üzerine su içmek vardır ki diare ye sebebiyet verdiğ söylenegelir.
 • dondurmayı midede sulandırarak, şekerin kana daha çabuk karışmasına sebebiyet veren eylem. ne gerek vardır, onu anlayabilmiş değilim. yarın sabah uyandığımda bilare deneyeceğim, sonuçlarını aktaracağım.

  bonus (bkz: ömer mısır ye)
 • ağızdaki tad yoğunluğunu resetleyen eylem
 • bardaktaki suyun bitmesiyle, '' oh'' ünleminin söylenmesi arasındaki önemli faktör.
 • dondurmanin tadini agizdan alip goturen, zaten soguk olan bir sey yedikten sonra agzin icini iyice donduran gereksiz eylem. ama magnum vs gibi bayik dondurmalar yiyorsaniz, malesef kacinilmaz olan eylem.
 • dondurmanın üzerine sigara içmek neyse tam tersidir, keyifsizdir.
 • guzeller guzeli sultanim anneannemin esek kadar olmama ragmen, ne zaman dondurma yesem yaptirdigi eylem. suyu icerken gorecek yoksa ici rahat etmiyor, siz de ona duydugunuz saygidan yalan da soyleyemiyorsunuz zaten. ama soguk su icersem kiziyor nedense*
 • dondurma kristalli bir yapıda olup, bu kristallerin boyutları dondurmanın kalitesine ve modeline göre değişir.

  örneğin, krema kıvamlı dondurmalar, yani süt yağı (tereyağının lezzet ikizi) ve süt içerenler, küçük kristalli yapıdadır.

  buzparmak tipi olanlar, meyveli buz diye falan adlandırılanlar, * ise nispeten daha büyük buz kristallerinden oluşur.

  dondurmanın boğaz enfeksiyonuna sebep olmasındaki en büyük etmen, düşünülünenin aksine aslında ısı farkı değildir. bu kristallerin boğazdan geçerken epitel dokuda yaptığı hasardır. epitel doku çok hassasdır, incedir ve altında çok ince kılcallar falan içerir. buz kristalleri buralarda ufak tefek çiziklere sebep olur. yenilen dondurma hijyenik bir ortamda üretilmemiş ve pastorize falan değilse hasta etme ihtimali büyüktür. sorbe tipi dondurmalarda bu dokuya yapılan tahribat daha büyükken, koyun sütünden yapılan misler gibi yumuşacık kaymaklı dondurmalarda nispeten daha azdır.

  sonuç olarak, dondurmanın üzerine içilmesi gereken su mutlaka ambalajlı su olmalıdır. boğazımız dondurma sonrası enfeksiyon kapmaya bu kadar elverişli hale gelmişken orayı yıkamak için lütfen temizliğinden emin olmadığımız suları içmeyelim, içirmeyelim.

  dondurma hijyenik olduğu sürece 4 mevsim yenebilir bir tatlıdır.

  bu yazıyı tüm annelere armağan ediyorum.
  algida evet sizden de iş teklifi bekliyorum artık. saygılar.
 • babamın çocukluğumdan beri üzerimde oluşturmuş olduğu psikolojik bir takıntıdır. teşekkürler baba!! sayende ne zaman dondurma üzerine su içmezsem hasta oluyorum...