şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gecenin 3 ünde acıkıp kızartılası mükemmel bi olaydır
 • ozellikle fast food'larda yenen patates'lerin lezzetinin sirri. cok etkiliyor lezzetini. bir de kucuk bir hatirlatma:
  en guzel patates kesildikten sonra hemen dondurulan degil, kesildikten sonra cok kisa bir sure kizartilip, sonra dondurulan patatestir. ornegim mcdonalds patatesleri boyle imi$.
 • lezzet olarak tavada kizartilmi$ adam gibi patatesin yanindan gecemedigi gibi, islak olarak fritoze atildigindan (kurumasini bekleyen oldugunu sanmiyorum.) icinde pi$tigi yagi bol bol emdigi icin fazlasiyla sagliksiz ve mide bulandirici olan patates ciki$li tuhaf besin.
 • elma dilimli olanlar önce kaya tuzuyla fırınlanıp sonra dondurulurken, parmak patates şeklinde olanları soyulup, kesildikten sonra önce nişastadan arındırılmak üzere suda bekletilir, sonra iyice kurutulur, sonra 110 derecede (santigrat) derin yağda pişirilir (tam kızartma denemez buna, ısı düşüktür çünkü) sonra dondurulur. biz de alır, eve gelip kızgın yağda (170 derece; yine santigrat) kızartırız (bu sefer gerçekten) dışları çıtır çıtır olur, içleri de ağızda dağılır.
  hasbelkader mutfağa girmiş, girmek zorunda bırakılmış, yemek pişirmenin kimyasından anlamayanların yaptığı gibi çiğ patatesin doğrudan kızgın yağa atılması, sıklıkla önümüze sürülen dışı yanık, içi çiğ patatesi yaratır. bu da, o rüyalarımıza giren, uğruna uzun uzun methiyeler düzdüğümüz patates kızartmalarının yakınından geçmez.

  o lezzete bunca parayı dökmemizin nedeni, annelerin "ben evde sana aynisini yaparim" lafını bir türlü yemeyişimiz, bu bilgi, emek farkındandır işte.
 • tırtıklı versiyonlarının fırınlanmış hali gerçek bir bira eşlikçisi olan dahiyane ürün.
 • önceden 200-220 derecede ısıtılmış fırına buzluktan yeni çıkartılmış patatesleri atarsınız, 30-35 dakika sonra renkleri değişip kızarmış patatese benzemeye başlar. isteğe göre renk almasını bekleyip fırından çıkartıp çıtır çıtır yersiniz.
  yağda kızarmadığı için yağ çekme ve yumuşak olma gibi bir sorun yaşatmazlar, ev kokmaz, sırf patates kızartmak için fritöz almanıza gerek kalmaz.
  şimdiye kadar fırınladığım en lezzetli dondurulmuş patatesi bimde bulduğumu da belirmem gerekir. tanınmış markalarda bu kadar lezzetli olanına rastlamadım (bkz: zevkler ve renkler tartışılmaz)
 • envai çeşit hayvansal yağ içeren sağlıksız bir gıda. patatesin de en makbulü elbette tazesidir.
 • bu gün markette aldım inceledim bi tanesini. üzerinde "1 kg soyulmamış patatese eşittir" ibaresi var. hemen altında ise "net 450 gr" yazıyor.
  yani patatesler soyulduktan sonra yarıdan fazla bir kayıp oluşuyor.
  "vay bee!" dedim, hızımı alamadım "çüşş oha!" diye ekledim. askerlere mi soyduruyorsunuz olm siz bu patatesleri?. yok öyle değilse söyleyin hangi tarlanın mahsülüymüş bunlarda yarı yarıya kabuktan oluşuyormuş.
  adam sikmenin de bir adabı var be!
 • uzerinde mccain ( alman markasi ) ibaresi varsa mutlaka ama mutlaka alinmalidir. bir cok cesit urunleri var. en onemlisi firinda pisirebiliyorsunuz. evet, yanlis duymadiniz, kizartmadan, firinda tepsiye koyup pisiriyorsunuz. hem saglikli hem leziz...