şükela:  tümü | bugün
 • birden fazla yolun nihayet bulduğu yuvarlak kavşak tipi. ülkemizdeki trafik kurallarına göre bu tür kavşaklara girmiş araçlarda geçiş üstünlüğü bulunur. bu kural pek bilinmediği için çoğunlukla sağdan gelen önce geçer kuralı uygulanır.
 • donel kavsaga once giren cikana kadar beklenir ibaresi uygulansa, kavsakta 50 tur atan bir dallamayi beklemek gerekebilir
 • (bkz: round about)
 • hemzemin kavşaklarda iki ana tipinden birisidir. diğeri de siginmali kavsak tır. dönel kavşak, geldiğiniz yön doğrultusunda geriye dönüş imkanı verdiği için sığınmalı kavşağa göre daha avantajlıdır. tabi bir de daha güvenli. fakat sığınmalı kavşağa göre daha fazla alan işgal eder. çünkü kavşak ortasında (eğer devlet yolu ise) min 20m çapında dairesel ada bulunur. ingilizcesi de round about dur bunun. fakat gavurların dönel kavşağı genelde bizimkilerden fiziksel olarak daha farklıdır. onlarda ortadaki ada 50-60m gibi , ana istikametdeki doğrultuyu bozacak kadar büyük olur.
 • katarda trafik sorununun bas mimaridir bunlar
  sehir bu sistem uzerine kurulmus eskiden adamlar su anda nasil etsek de kurtulsak diye dusunuyolar
  daha dogrusu dusunduklerinden de suphem var bu araplarin
 • bu tür kavşaklara kuralları bilmeden giren bir yabancı hiç korna çalınmayan bir memlekette birden 3-4 arabadan birden korna yiyince aklı başına gelir .
 • damacana su taşıyan bir motosikletlinin hatalı şekilde dalması sonucu benden fena halde ayar yediği kavşak türü.
 • trafigin soldan aktigi ulkelerde sagdan gelene yol verilir. trafigin sagdan aktigi turkiyede de sagdan gelene yol verilir. eger sol taraf yokus yukariysa soldan gelene yol verilir. malum fren bakimi turkiyede pek onemli bir sey degildir. adam duramaz, edemez. allah muhafaza.
  ayrica kavsaga girdiysek asil zorluk burada baslar. kavsaga girdin diye kavsak senin olacak diye bir sey yok. baskasi da girebilir. he bu baskasi girip sana sagindan kapatirsa %100 suclu olur. ama cezayi sen cekersin. tamir vs.. uzun isler bunlar.

  yani size tavsiyem. kavsaga yaklasirken tiris tiris kafayi iceri sokun. kamyon felan geliyorsa hic o islere girmeyin. olaylari uzaktan seyredin. kamyon gectikten sonra kafayi yavastan sokun. 1.2 arabalik bir bosluk birakin kavsakta. o boslugu yavas yavas kapatin. bir sure sonra birisi kasmayip seve seve yol verecektir. kavsaga kendinizi atin ve ilerlemeyin. bu arada sol arkanizda kalan adami dusunmeyin. o yolunu bulur. bu sefer kavsagin diger tarafina kafa sokun. bu biraz daha kolay olacak cunku burada mesafenin onemi yok. kapinin arka hizasi kavsagin sonuna denk geldiginde zaten yol sizin gibi bir seydir.
  yardirin aslanlarim, sag koman yigitlerim.
 • britanya'da trafik ışıklı kavşaklardan çok daha fazla bulunan kavşak tipi.