şükela:  tümü | bugün soru sor
 • donel kavsaga once giren cikana kadar beklenir ibaresi uygulansa, kavsakta 50 tur atan bir dallamayi beklemek gerekebilir
 • (bkz: round about)
 • hemzemin kavşaklarda iki ana tipinden birisidir. diğeri de siginmali kavsak tır. dönel kavşak, geldiğiniz yön doğrultusunda geriye dönüş imkanı verdiği için sığınmalı kavşağa göre daha avantajlıdır. tabi bir de daha güvenli. fakat sığınmalı kavşağa göre daha fazla alan işgal eder. çünkü kavşak ortasında (eğer devlet yolu ise) min 20m çapında dairesel ada bulunur. ingilizcesi de round about dur bunun. fakat gavurların dönel kavşağı genelde bizimkilerden fiziksel olarak daha farklıdır. onlarda ortadaki ada 50-60m gibi , ana istikametdeki doğrultuyu bozacak kadar büyük olur.
 • katarda trafik sorununun bas mimaridir bunlar
  sehir bu sistem uzerine kurulmus eskiden adamlar su anda nasil etsek de kurtulsak diye dusunuyolar
  daha dogrusu dusunduklerinden de suphem var bu araplarin
 • bu tür kavşaklara kuralları bilmeden giren bir yabancı hiç korna çalınmayan bir memlekette birden 3-4 arabadan birden korna yiyince aklı başına gelir .
 • bir dönel kavşak hakkında bu kadar yazılmalı mı diye düşündüm ama delireceğim, yazmam gerek.

  ehliyetimi alma aşamasındaki dönemlerde pek çok kişi gibi derslere gitmedim, trafik işaret ve işaretçilerini (!) pratik yaparak öğrenme kararı aldım. bir çeşit türk özelliği olsa gerek. ve dönel kavşakla karşılaştığımda ters üçgen biçimde bulunan işaretin bir çeşit dikkat levhası olduğunu anlamıştım ama dikkat etmemiz gereken neydi onu pek düşünmedim. daha sonra bu aşamadaki geçiş üstünlüğünün kime ait olduğunu idrak etmek için hakkında kısa bir düşünme seansı geçirdim. kavşağı dönemkte olan kişi, aynalarını %100 verimle kullanamayacağından, çevresine hakimiyeti oldukça düşük ve eğer kavşaktaki adam durursa, hareket halindeki kavşakta durmak zorunda kalacak diğer arabalar, 4 veya 6 yol ağzını da tıkamış olacaklar ve gereğinden büyük bir tıkanma yaşanmış olacak diye aklımda çizimler yaptım. sonucunda da açıp trafik kitabından kavşağa henüz gelmemiş yolda bulunan ters üçgen levhasının, "yol ver" anlamına geldiğini görüp, doğru bir şey çizdiğimi fark ettim.

  gel gelelim pratikte böyle mi? hayır türkiye'de kavşağı kim dönmüş falan önemli değil, kafasını ilk araya sokan yol hakkını almış oluyor. ve buradan cidden iddia ediyorum, dönel kavşakta geçiş üstünlüğünü idrak edememiş toplumların ilerlemesi mümkün değildir isterse isveç'te olsun. çünkü bu küçük gibi gözüken gerekli kural, daha büyük sıkıntıların yaşanmasını engellemeye çalışmaktadır lakin insanlarımız aşırı bencil tavırlarını 2-3 saniye daha kazanabilmek için kullanmakta, toplumun geri kalan kesimini riske atmaktadır.

  geçenlerde yine dönel kavşakta dışarıdan geldiğim için kavşaktaki adama yol vermek mânâsıyla durdum, adam da durdu. selektör yapıyorum, geç diyorum yok anasını satim. deli olacağım zaar. o yüzden böyle yazmak zorunda kaldım.
 • trafigin soldan aktigi ulkelerde sagdan gelene yol verilir. trafigin sagdan aktigi turkiyede de sagdan gelene yol verilir. eger sol taraf yokus yukariysa soldan gelene yol verilir. malum fren bakimi turkiyede pek onemli bir sey degildir. adam duramaz, edemez. allah muhafaza.
  ayrica kavsaga girdiysek asil zorluk burada baslar. kavsaga girdin diye kavsak senin olacak diye bir sey yok. baskasi da girebilir. he bu baskasi girip sana sagindan kapatirsa %100 suclu olur. ama cezayi sen cekersin. tamir vs.. uzun isler bunlar.

  yani size tavsiyem. kavsaga yaklasirken tiris tiris kafayi iceri sokun. kamyon felan geliyorsa hic o islere girmeyin. olaylari uzaktan seyredin. kamyon gectikten sonra kafayi yavastan sokun. 1.2 arabalik bir bosluk birakin kavsakta. o boslugu yavas yavas kapatin. bir sure sonra birisi kasmayip seve seve yol verecektir. kavsaga kendinizi atin ve ilerlemeyin. bu arada sol arkanizda kalan adami dusunmeyin. o yolunu bulur. bu sefer kavsagin diger tarafina kafa sokun. bu biraz daha kolay olacak cunku burada mesafenin onemi yok. kapinin arka hizasi kavsagin sonuna denk geldiginde zaten yol sizin gibi bir seydir.
  yardirin aslanlarim, sag koman yigitlerim.
 • britanya'da trafik ışıklı kavşaklardan çok daha fazla bulunan kavşak tipi.
 • (bkz: dömelmek)