şükela:  tümü | bugün
  • ülkede en az bilenen trafik kurallarından biridir.

genellikle kuralları bilmeyen sürücüler, düm düz geliyorum yol benim görmüyorsun diye tepki verir. bunlara hiç laf anlatmaya da çalışmayın. yav he he deyip geçeceksiniz ya da kavgaya hazır olun bazen o kadar sinirlerinizi yerinden oynatabilirler altı üstü trafikte bu tarz gerginliklere girmeye de hiç gerek yok.

kural: geçiş üstünlüğü kavşağın içindeki aracındır, bilenler bilmeyenleri anlatsın lütfen. şahsen benim yanımdaki insanlar çoğu bile lan araba geliyor görmüyor musun diyor. kuralı anlatsan bile inanmıyorlar.

edit: gelen mesajlarda sık sık geçiş hakkı soldakinin değil midir deniyor. dönel kavşak olmayan yerlerde de herhangi bir işaret yoksa geçiş hakkı sağdakinindir. tüm kavşak ve geçiş haklarıyla ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=f8lkxkgvfcm
  • trafik kurallarının yazıldığı gibi olmadığını gösteren yazılı trafik kuralıdır.
  • yurt dışında arac kullanıyorsanız alışkın olmadığımızdan dolayı insanı acayip zorlayan kural.
    en azından ben acayip zorlanıyorum.

kural yavru vatan kıbrısta bile güzel uygulanmaktadır.
    almanyada döner kavşağın içerisinde birbirinden farklı sırayla öncelikler var.

türkiyede en temel trafik kurallarını bile bilmediğimiz ve uygulamadığımız için orman kanunlarıyla devam ediyoruz.
  • ayrıca düz gelenler için kavşağa girmeden önce, uyarı olarak " yol ver" tabelaları olduğu halde, tabela okumayı da bilmezler, geçiş üstünlüğünün kendilerinde olduğunu sanırlar. bir gün o yuvarlaktan atlıyacam önlerine malların ya neyse..
  • türkiye'de döner kavşak geçiş üstünlüğü burnunu ilk sokanındır. laga luga yapmayın.
  • bu kurl uygulandigi zaman trafik sikisikliginin onune ciddi anlamda geciyor. uygulanmadigi durumlarda trafik isigi konuluyor. ondan sonra gerekli gereksiz kuyruklar kuyruklar.
    pilot bolge falan belirleyip buyuk gerekirse isikli tabelalarla uyarilar koyup insanlarin alistirilmasi gerekiyor.
  • türkiye'de bu kuralıñ adı "geçiş üstünlüğü sağdaki aracıñdır" şeklindedir. avrupa'da ise "dönel kavşağıñ içindekiniñdir" şeklinde...

türkiye'deki kavşaklarda soldan gelen araç (yani içerideki) için dur tabelası olur. soldan gelen sağda araç varsa durur. oysa avrupa'da dur/stop tabelası sağdan gelene (yani kavşağın dışındakine) konulmuştur.

--
    düzenleme: ggm uyardı. "döner kavsak yoksa dedigin gibi fakat doner kavsak varsa kavsagin icindekinindir yol."
  • yurt disinda yasayip kavsak icerisinde olanin gecis ustunlugune alistiginizda turkiye'de ciddi tehlike yaratan durumdur.

aman dikkat edin, sag kapinizdan iceri girmesinler.
  • uzunnnnnn uzunnnnnn korna calmak suretiyle ogretilemeyecek ustunluk. kavsaga yakin yerde yasamak da sikinti agbi. içindekine yol ver annem.