şükela:  tümü | bugün
 • yukarıya sığmadığı için başlık detayını bir de buraya yazıyorum, bana göre türkiye'de yazılmış en iyi sözlere sahip şarkı olan dönence'nin sanılanın aksine ülkenin ya da türk insanının karanlıktan aydınlığa çıkmasını değil ölüm ve reenkarnasyonu anlatması olayıdır... sözlere bakalım aşağıda;

  dün çoktan döndü buralarda (öldüm) ve ben simsiyah bir gecenin koynunda yapayalnız bekliyorum (toprağın altında karanlıkta bekliyorum)

  duyuyorum, görüyorum, bir gün gelecek dönence biliyorum (ruhum dolaşıyor ve yeniden doğuşu bekliyorum)

  simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız (öldüm) uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor (yeniden yaşama dönen ruhlar)

  kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız (öldüm) uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor (yeniden yaşama dönen ruhlar)

  çatlamış dudağımda ne bir ses, ne bir nefes (öldüm) uzaklarda bir yerlerde türküler söyleniyor (yeniden hayata dönenleri duyuyorum)

  bana göre tartışmasız ölüm ve yeniden doğuş anlatılıyor muhteşem metafor ve betimlemeler eşliğinde... herkes kendine göre yorumlayabilir tabii ama trip fairground ve dönence gibi şarkıları yazabilen barış manço'dan daha fazla şeyler istemelisiniz diye düşünüyorum. ve ayrıca eğer zaman yolculuğu yapıldığını öğrenseydim bu dünyada, barış manço gelecekten gelmiş derdim. bir de böyle dinleyin parçayı, karar sizin;

  klip;

  https://www.youtube.com/watch?v=4omjzwrhjhq stüdyo kaydı; https://www.youtube.com/watch?v=pbpkcq9rqgo