şükela:  tümü | bugün
  • gülsuyu e5 teki safranbolu lokumcusu nun sokağından girince 500m ileride sağda bulunan dönerci..

uzaktan bakınca bir derby saati kahve nin dışarısında maç yanlamaya çalışan insan kalabalığı var sanılır önce..yaklaştıkça anlaşılır ki evet burası taaaa nerelerden tarif ile gelinen yerdir..
    5 dakika sıra bekledikten sonra içeri girilir,ben 1,5 alıyım cümlesi bitmeden döner ayran ve salata gelir ..'eh fena diil/öyle abarttıkları gibi diil'' vs. yorumlardan sonra da kalkılır hayat devam eder..

bir de ben dikkat etmedim ama broşüründe şu yazıyormuş;

''1980 den beri dönerci ali usta''
    altta da ;
    ''yorumsuz''
  • maltepe tugayyolunda carrefourun arkalarında bulunan, ünü ağızdan ağıza yayılan ve bir fabrika gibi çalışan dönerci. yeri tarif edilince ufak bir esnaf lokantası beklediğimden, gittiğimde büyük, asma katlı, oldukça lüks, dokunmatik lcd ekranla sipariş alınan bir yer ve kadınlı erkekli bir kalabalık görünce şaşırdım. hele aynı anda dönen her biri birkaç yüzer kiloluk 3 döneri görünce, çok alakasız bir yerde olan bu garip mekan nasıl bu kadar döner satabilir diye insan hayretler içinde kalıyor. nitekim bursa iskender de dahil olmak üzere türkiyede bu kadar çok döner satan başka bir yer olmayabilir. fiyatlar da zaten çok uygun, yani müşteri sayısı fazla olduğu için bir pahalılık söz konusu değil, tipik bir büfe fiyatında. gözlemlediğim kadarıyla esnaf da gidiyor buraya işadamları ve patronlar da. dönerine gelince, çok büyük nerdeyse yarım metrekarelik dilimler halinde kesiliyor ve oldukça değişik bir tadı var, ama ilk izlenimlerime göre insanı hayran bırakacak türde değil. sert ve sulu bir et, içinde az miktarda yağ ve tahminimce çok az kıyma var. iskender falan da var ama ben yine de pilavüstü döneri tavsiye ederim tadını daha iyi alabilmek için. ayrıca dikkat ettiğim bir husus dönerlerden bir tanesi kömür ateşinde dönerken diğer ikisi gaz ocağındaydı. sanıyorum daha iyi bir döner için kömür ateşinde dönenden istemek en iyisi olur. burayı benim için ilginç kılansa çok büyük bir işletme başarısı olması. duyduğum kadarıyla pazarlarda döner satmaya başlayan ali ustanın ünü yavaş yavaş artmış ve bugünkü noktaya gelmiş. daha köşe yazarlarımız ve gazeteciler tarafınan keşfedilmediğini de göz önünde bulundurursak ileride nasıl olacağını tahmin etmek bile çok güç.
  • çok yakında hürriyet cuma ekinde en iyi on iskenderci listesine gireceğine inandığım mekandır. dönercinin kobi olmuş halidir. aynı anda 80-100 kiloluk 3 adet döner pişer. bitmeye yüz tutunca değiştirilir ve öğlen 12den gece 12ye kadar durmadan satış yapılır. kapısında paso kuyruk vardır. yeri de dam üstünde saksağan bir aralık olduğundan paralel sokaklarda "pardon buralarda dönerci ali varmış, nerede acaba?" diye soran arabalar döner durur. anadolu yakasında bir şehir efsanesidir. ramazanda kapalıdır. eti lezzetlidir. temiz, pak, servisi hızlı bir yerdir.
  • birkaç senede pazar tezgahından 30 m2lik dükkana, bu dükkandan tuvaletlerinde sensörlü lambaları olan 2 katlı restorana dönüşen muazzam bir büyüme öyküsüdür aynı zamanda...

2003 senesiydi, perşembe günleri kurulan maltepe pazarının yan sokaklarından birine 3-4 tane tahta pazar tezgahını yanyana birleştirerek üzerinde döner tezgahı kurardı ali usta, biz de üşenmeyip her perşembe koşuyolundaki işyerimizden çıkıp eğer yer bulabilirsek plastik taburelerin üzerinde pazarcılar ve bizim gibi ali ustanın methini duyup akın akın gelen kalabalıkla birlikte dönerimizi yerdik, ayakta kaldığımız da çok olmuştur.

döner almak için sıraya girilirdi, ama kuyruk 10 kişilk olsa bile en az 15-20 dk. beklemek gerekirdi, çünkü ali ustanın meşhur dönerini yemeğe uzak semtlerden bir arabaya doluşup en az 5-6 kişilik gruplarla gidildiği için sıradakiler diğer arkadaşları için toplu sipariş verirdi. on kişilik sıra varsa döner tezgahından sıra size gelmeden en az 50 porsiyon döner çıkardı. porsiyonlar çeyrek, yarım, büyük yarım ve tamdı, ama en çok yarım ve büyük yarım giderdi.

bir rivayete göre ali ustanın haftanın her günü bir pazarda tezgahı vardı ve her gün bir başka pazarda açıyordu döner tezgahını. bu nedenle daha sonra maltepe pazarındaki sokak tezgahından, tam bu tezgahın karşısındaki küçük bir dükkana geçtiğinde yine sadece perşembeleri açıyordu dükkanı.

bu dükkanı açtıktan en fazla 6-7 ay sonra duyduk ki ali usta bir üst caddede yer tutmuş, 2 katlı modern bir restauranta taşınacakmış. bayağı şaşırdık tabi, nerden nereye o küçücük dükkana geçmesi bile bizim için büyük bir atılımken, sonra modern, kapısında kocaman bir döner totemi olan ve yine öğle saatlerinde tıklım tıklım dolan bir restaurant açarak işleri iyice büyüttü ali usta. şimdi her gün hatta geceleri de açık ve mesaiye kaldığımızda motorla şirkete sipariş bile getiriyor.

biz de ne zaman ofisteki masabaşı işlerimizden sıkılıp bir cafe ya da bir restaurant açsak diye düşünüp arkadaşlarla konuştuğumuzda hemen ali ustanın hikayesini anlatıyoruz, çok ilginç bir başarı hikayesi olarak.
  • gayet güzeldir, lezizdir, iyidir, hoştur, gidilmelidir ama efsaneleştirilmemeli abartılmamalıdır.
  • bir gurmenin mutlaka uğraması gereken, ekşi sözlükte ayar verilmesi farz olmuş mekan, efsane. öncelikle mekan söylentilerden daha fazla hoşuma gitti fakat yeri abuk sabuk bir yerde, bunun daha merkezi bir yere alınmasında fayda görüyorum. dönere ve servise gelince, personeli düşük seviyede zekaya sahip olan mekanda döner gerçekten takdire şayandır. yemeyi bitirmeden yorum yapılamaz, pilav üstü 1,5 tavsiye ederim. birden fazla döner tezgahının bulunması ziyaretçiyi dumura uğratmaktadır. öğle yemeklerinde favori olabilecek mekan fakat sevgilinizle gidebileceğiniz mantıkta bir mekan değildir.
  • en güzel döneri yediğim yerdir.kesinlikle işi bilmektedir ustaları.fiyatı da çok uygundur.büfede döner yiyenlere pahalı gelebilir ancak kesinlikle diğer restoranlardan uygundur.
  • yeni açtığı devasa binasıyla dönerciden çok plazaya benzeyen, iskenderini beğenmediğim fakat tombik döner ve porsiyon döneri leziz olan dönerci. yeni binasının vermiş olduğu müşteri kapasitesiyle artık parayı konteynerle götüreceklerini düşünmekteyim.
  • seneler önce toyotasa da çalışırken tanıştığım müthiş lezzet ustası. köşeleri alınmış tam ekmek arası duble bir klasikti ve bir yılda alınan 6 kilo olarak muhteşem dönüşü olmuştu. zaman zaman aceleden dışı yanmış içi çiğ kalmış döner durumuna maruz kalabiliyorduk ama çok nadir oluyordu ve hemen düzeltiliyordu. yamulmuyorsam ekmek arasına dönerle pişen domates ve biberden de atıyorlardı benim gibi yedikçe doymayan dombili müşteriler için.
  • döneri güzeldir ve gidilip yerinde yenmesi gerekmektedir. yemeksepeti veya telefon vasıtası ile verilen siparişler soğuk geldiği için eviniz yakınında değil ise tercih edilmemelidir. eviniz yakınsa gidip bir koşu afiyetle yiyiniz.