• kör topal bir eğitim aldıktan sonra askere gidiyorsun. sonra dönerci oluyorsun. tamam belki öncesinde de birkaç ufak tefek başka işler yapıyorsundur. ama sonuçta dönercisin. döner kesip duruyorsun.

günler geceler böyle geçiyor. az buçuk yıllık izinlerinde yaşamaya çalışıyorsun. geceleri düşündüğün tek şey toplumun geldiği nokta. gündüzleri ise 1 m2 alanda döner başındasın. gören gözler, işiten kulaklar, milyarlarca nöron ne için?

bazen bir taşa imreniyor insan. arzularını hiçe sayan bir organizmanın yalnızca yaşayıp ölmesi en korkunç varoluş masalı değilse ne?!
  • hayatın devamını sağlayan çarklardan birinin dişi olmaktır.
  • belki gercek hayat oldukten sonradir. cok da anlam yuklememek lazim . bazisi kral olarak oluyor ,bazisi kuyumcu , bazisi ciftci, bazisi donerci. hepsininki sonlu bir hayat. sonsuzlugu dusununce cok da fark olmamasi gerekiyor bu hayatlar arasinda.
  • (bkz: ekmek parası)
  • valla gönül isterdi ki günde 6 saat çalışıp arta kalan saatlerde hobilerini yaşasaydın ama binlerce insan var senin gibi,onun gibi.

asıl korkunç yanı kimsenin günde 12 saat çalışmaya ses etmemesi kimileri daha fazla çalışıyor. devletlerin bir an önce nüfus politikası konusunda bir anlaşmaya varması gerekiyor. nüfus azaldıkça doğa daha verimli olur , üretime bu kadar ihtiyaç duyulmaz böylelikle milyonlarca insanın sabahın köründe işe gitme gereksinimi kalmaz. ax ax dostlarım ax bir takım ilahi güçlerim olacaktı ki hepimizi bu sefaletten kurtaracaktim.
  • kendisi uzay hesapları yapan, fizik dahisi yazar beyanı. dönerci deyip geçmeyin. muazzam para kazanıyorlar. (çöpçüler kralı, hacer'in abisi gibi oldu) kiminin bir günde kazandığını beyaz yakalı bir ayda.ancak kazanıyor.

edit: yani ne? diye soranlar oluyor. dönerci olup, ayda yüzbin kaldırıp yaşamın anlamını sorgulayan bir adamı hayal edemiyorum. benim berber kazandığı üç beş kuruşla müteahhitliğe başladı. yüzde bir-iki değiliz. abartmayın.
  • kimisi saatte bi mekandan 100 lira kazanamazken; kimisinin 20 masalik bir isletmede geceleyin full saat basi en az masa basi 100 lira kaldirdigi bir meslek dalidir.

o yuzden cokta seyapamak lazim.
  • hamdolsun, bugün de varoluşsal sancıyı örnek bir meşgale (sigorta eksperliği ya da radyoloji de olabilirdi, adam dönercilik seçmiş) üzerinden çok güzel betimleyen bir yazarı "dönercilik mesleğini küçümsüyor!" diye eleştireni gördük.
  • valla dönerciliği amerikada yapıyorsa ondan kralı yoktur. ekmek arası döner 12 dolar.
  • donerci olmasada bir cafe bir bistro acma niyetim var ileride ayricada bu isler cok karli illa herkes okuyacak doktora yapacak zart tower zort tower da starbucks kupasi ile gezecek hali yok donerci tayfada baya para var altlarinda cayenne ler sunlar bunlar
hesabın var mı? giriş yap