• istanbul aksarayda tabiri caizse cok afedersiniz got kadar (4 kişi ayakta anca sıgar)bir dukkanda doner satan ve kanımca istanbulun en guzel et donerini uygun fiyatlarla sunan donerci.her gun yetiskin bir insanın anca kucaklayacagı boyutlarda doner takarlar ve aksama kalmadan doneri bitirirler.yusufpasa otobus duragındaki vakıfbankın solundaki merdivenlerden cıkar cıkmaz gorunen kalabalıgın oldugu yerdedir.
  • korka korka yaziyorum; nazar degmez insallah. harika donercidir. lisedeyken bir sene oralarda kaldim (o zamanlar sadece yusufpasa'da vardi); ordan da yine yolum cokca gecti. dar sokakcikta, zaten birkac metrekare olan bu ekmek teknesinin kosesine suzuldum, acik ayraniyla beraber nasiplendim. guzel anilar birakti. doneri lezizdir, sahanedir, harika hâza ettir, calisanlari da guzel insanlardir.

yavuklumu sirtimda canta goturecegim yerdir, zaten istanbul'da romantizm bir baskadir... sehrin bazi bolgelerini parsellersiniz, onlari paylasirsiniz, bu da ondan bir numunedir.
  • yarım üzerine çeyrek yemenin adet olduğu dönercidir. güzeldir hatta istanbul'un en güzel döneri buradadır.

--- spoiler ---
    pul biber ve açık ayran ile daha hoş bir ziyafet olur.
    --- spoiler ---
  • döneri gayet güzel olmakla birlite porsiyonları da bir o kadar boldur. döneri kesen kişi eti esirgemez bol koyar. yedikçe yiyesiniz gelir sizinde. dönerde tuz miktarı veyahut baharat miktarı çok olduğundan da olabilir bu. gerçekten de zehir gibi tuzludur döner.
    ayrıca mekan küçük olduğundan masalar küçük, dolayısıyla sandalyeler küçüktür. böyle lezzetli döner yapıp da kilolu insanları çekmemek mümkün mü ama? onları böyle göt kadar sandalyelerde oyuncak masalarda mı oturtacaksınız?
    bir de ortalıkta pek çöp kutusu yok. yiyorsunuz kalıyor. rüzgardan falan sağa sola saçılırsa şansınıza. eğer garsonlarında da dikkatinden kaçmışsa ortalığı çer çöp götürüyor.
  • anthony bourdain'e ben rehberlik ediyor olsaydım, türkiye'ye geldiğinde götüreceğim yerlerden birisi burası olurdu.
    o kadar da güveniyorum dönerine.
  • istanbul'da nerdeyse tavsiye edilen her yerde döneri denemeye çalışan beni hayal kırıklığına uğratmış dönercidir. dönerinin yaprak olma ihtimali sıfıra yakındır bence. lezzeti de mahalle mekteplerinin karşısındaki büfelerden daha fazla değildir.
  • işin sırrı yumuşak ve lezzetli ekmekte yatıyor bence.
    eldeyken yormadan, dağılmadan, kolayca yeniyor.
    içinde domates ve dikine kesilmiş yarım biber var.
    nispeten sade ama sağlam bir lezzet.
  • istanbul'da döner yemek isteyecekleri yönlendirebileceğim iki adresten biri. diğeri için:

(bkz: dönerci şahin usta)

bu yerler dışında yenilen, ateş etrafında dönen et parçalarına döner deniliyorsa bu adamların yaptıklarına ne demek lazım?
  • bu adamda döner yemek için bir yere acele yetişmek zorunda olmama rağmen, yusufpaşa'da inip, kendisinin muhteşem dönerini yediğimi hatırlıyorum. tek kelimeyle enfes döner yapan bir yer.
  • zamanında uğruna taa avcılardaki okuldan kaçıp, sabahın erken saatlerinden öğlene kadar küçücük yerin önünde dönerin olmasını beklediğimiz muhteşem dönerci. küçücük yerlerinde gönülleri çok zengin olan adamlar çalışır. döner yediğinizi anlarsınız.
    yine vakti zamanında bir arkadaşım* 5 yarım yemiş, baygınlık geçirmiş ve yine taa aksaraydan beylikdüzüne zor yetiştirmişimdir. eğer standart biriyseniz bir yarımdan sonra bir de çeyrek atmanız sizin için yeterli ve lezzetli olur. devamını getirmeyin derim.
    tüm sevdiklerimi götürdüğüm ve onların da müptelası olduğu yerdir ayrıca. önünden geçerken ve hiç aklımızda yokken kaç tane şeytani fikir bizi çelmiştir de başka planlarımız varken cebimizdeki parayı oraya bırakmışızdır. anılarla dolu bir yerdir. ohh.
    bir yarım bibersiz.
hesabın var mı? giriş yap