*

şükela:  tümü | bugün
 • ii. mahmud, yeniçeri ocağı'nı ortadan kaldırıp yerine muzıkayı hümayun'u kurunca başına avrupalı bir şef aramış. italyanlarla anlaşma sonucu ünlü besteci gaetano donizetti'nin kardeşi giuseppe donizetti, saraya bando şefi olarak transfer edilmiş. napolyon ordusunda seferlere katılmış olan donizetti'ye sarayda paşa unvanı verilmiş, halk ise don izzet adını yakıştırmış. donizetti orkestrası'nın 1829 yılında rami kışlası'nda verdiği konser sultan ii. mahmud'un ayakta alkışlarıyla son bulmuş. 1831 de bandosuna mahmudiye marşı'nı çaldırarak ilk osmanlı madalyasını alan donizetti, sultan abdülmecid tahta çıkınca onuruna mecidiye marşı nı bestelemiş.
 • gaetano donizetti'nin abisi giuseppe donizetti.

  geetano gibi o da mayr ile çalışmış vakti zamanında. napolyon'un bando şefi olarak görev yapmış, napolyonun waterloo'da g.t olmasından sonra görevi sona ermiş sap gibi ortada kalmıştır.
  efennime söliim 1826'da osmanlılarda yeniçeri ocağı dağılmış yerine asakir-i mansure-i muammediye adıyla yeni bir ordu kurulmuştur. (bu isim değişikliğinin amacı düşman haberleşmesini yavaşlatmaktır. yeni ordunun adı 27 karakterdir ve telgrafçıyı epey kastırmaktadır.) neyse konuya dönelim. yeniçerilerin mızıka takımı kargo (o zaman ki adıyla mehterhane) de dağılıp koray candemir solo albüm çıkarınca yeni orduya yeni bir bando gerektiğini düşünün sultan ii. mahmut, önce manguel adlı bir fransızı sonrada fıratpen sponsorluğu altında giuseppe doniztti'yi bando şefi olarak gitirir. doniztti 17 eylül 1828 ' de istanbula gelir ve padişahtan aldığı yetkiyle muzika-yi humayun'u kurar. osmanlı imparatorluğunun o güne gek kullandığı hamparsum nota dizgesi ile bir kaç cengiz kurtoğlu bestesi öğrenir ve öğrencilerine batı sistemindeki nota yazısını öğretir. altı ay içinde yeni bandoyu hazırlayıp padişaha sunar. ardından mahmudiye marşını besteler yanisi şu ki: yağcılıkta sınır tanımaz bu nedenle de tam yirmi yıl saray hizmetinde kalır. 1856 yılında kendisine paşa rütbesi verilir. abdulmecid padişah olunca mecidiye marşını besteler. (demek nuri diye padişah olsa nuriye marşı besteliyecek) neyse, mahmudiye marşı on yıl, mecidiye marşıda yirmi iki yıl boyunca osmanlı imparatorluğunun ulusal marşı olarak çalınır. doniztti paşanın mezarı, istanbul'da harbiye'deki st. esprit katedrali'ndedir.
  (rest in peaceve/veya ruhuna el-fatiha)
 • (bkz: donizetti)
 • guiseppe donizetti'nin *osmanlı imparatorluğu döneminde istanbul'a geldiğine ve muzıkayı hümayun'u çalıştırdığına dair bir rivayet vardır. * ` :yekta kara'nın yalancısıyım`
 • türkiye'yi 19. yüzyılda batı müziği ile tanıştıran ve batı tazrı ilk türk bandosunu kuran italyan müzisyen.
 • osmanlı'nın katolik italyan bestekarıdır. klasik türk müziğiyle modern batı müziğini uyumlu hale getirmek için çalışmalarda da bulunmuştur. çalışmaları sırasında türk eserlerindeki notaların karşılıklarını bulurken yaptığı hatalar yıllar sonra fark edilmiştir. buna karşın hem oturttuğu sağlam temel hem de yerleşik yargılar yüzünden düzeltmeye gidilmemiştir. bilenler gayet iyi bilir ki bizim klasik makamlarımızdaki eserleri herhangi bir batı çalgısı ile icra etmek epeyce zordur.

  osmanlının iki sultanına bestelediği 2 marş 33 sene devlet marşı olarak çalınmıştır.
 • zamanında napolyon'un ordusunda bulunduğu yazılan besteci.
  ayrıca mezarını ziyaret etmeyi çok istediğim birisidir kendisi.

hesabın var mı? giriş yap