şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ayrica a cyborg manifesto nun yazari. adi gecen yazi, cyborgs and women: the reinvention of nature kitabinin bir chapter idir sadece. cyborg kavrami insan vucudunu "deconstruct" ederken kadin kimliginin de tam bu asamada dikotomiler arasindaki sinirlar belirsizlesmisken tekrar kesfedilebilecegini savunur cok temel olarak. dusuncelerini feminist bi cercevede sundugu icin gume giden, degeri ileride anlasilacaklardan...

  merak edenler icin http://cyborgmanifesto.org/
 • technoscience diye tabir edilen ilgi alanının yaratıcısı, feminist teorisyen.
 • davetsiz misafir'in ilkbahar2005 sayında, ünlü siborg manifestosu, kısa özgeçmişi ve kendisiyle yapılmış uzunca da bir söyleşi bulunan amerikalı feminist akademisyen. çalışmalarını university of california santa cruz'da history of consiousness bölümünde sürdürmektedir. son derece interdisipliner olan bu muhalif bölümdeki etkileşimlerinin sonucunda haraway, 2004 yılında the companion species manifesto adlı yeni bir manifesto kaleme almış, bu manifestoda köpekler ve insanlar arasındaki yoldaşlık ve karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma ilişkisinden yola çıkarak tüm dünya halkları arasında bir kardeşliğin nasıl formüle edilebileceğine dair bir alternatif geliştirme uğraşısı içine girmiştir. öte yandan, kendisinin de dediği gibi, ülkesinin irak'ı işgal ettiği ve dört bir yana tehditler savurduğu böylesi bir çağda, biribirimizi anlamak, birbirimize karşılıklı olarak eşdeğer derecede saygı göstermek ve önem vermek ve en önemlisi farklı halklar olarak, var olabilmek için birbirimize muhtaç olduğumuzu unutmamak gerektiğini ısrarla vurgulamak gerekir ve bu son manifesto da böylesi bir dönemde bu fikirlere hizmet ettiği için oldukça anlamlıdır.
 • postmodernitenin içinden postmodern dönemi eleştiren feminist kuramcı, aktivist, zoolog ve felsefeci. hem postmodern, hem eleştirel. türkçe'de "siborg manifestosu" adıyla yayımlanan "a manifesto for cyborgs", haraway'in hem postmoderniteye, hem de sosyalist feminizm'e yakın duran görüşlerini özetliyor. manifestosu, politik ekonomi gibi önemli bir eksikliği olmasına karşın çok değerli. manifesto, postmodern dönemin biz teknobilimle ilişkiye geçtiğimiz andan itibaren varolduğunu ve hepimizi cyborg'lara çevirdiğini ironik bir dille anlatıyor. tıpkı marx ve engels'in komünist parti manifestosu gibi: önemli çözümlemeleri, mücadele önerileri ve aynı zamanda eksiklikleri var. cyborg, postmodernitenin gayrı meşru çocuğu: hem onun ürünü, hem de ona karşı durma potansiyelini barındırıyor. haraway, manifesto'da "tanrıça olmaktansa cyborg olmayı yeğlerim" diyor.
 • en şahane makalelerinden oluşan bir derleme metis'ten çıkan güzide insan.
 • davetsiz misafir dergisinde yayımlanan ilk türkçe siborg manifestosu çevirisinin altında imzası bulunan güçsal pusarın beş yıllık yoğun ve özenli bir çalışma sonunda hazırladığı "başka yer" isimli derlemeyle diğer önemli makaleleri de sonunda türkiyeli okurla buluşan büyük düşünür, mütevazi insan. metis yayınlarından çıkan haraway derlemesinin içeriği şöyle:
  sunuş, güçsal pusar

  siborg manifestosu:
  yirminci yüzyılın sonlarında bilim,
  teknoloji ve sosyalist feminizm

  konumlu bilgiler:
  feminizmde bilim meselesi
  ve kısmi perspektifin ayrıcalığı

  ucubelerin vaatleri:
  uygunsuz/laşmış ötekiler için
  bir yenilenme politikası

  düzende dönüşüm:
  esnek stratejiler, feminist bilim çalışmaları
  ve primat revizyonları

  siborglardan yoldaş türlere:
  teknobilimde akrabalığı yeniden
  şekillendirmek

  mutevazi_tanik@ikinci_binyil

  cenin
  yeni dünya düzenindeki sanal spekulum
 • feminist suratlı kavga kadını. şaşıdır. bir de, önemsiz ama kendiliğin ötesine çıkılıp bir şey bilinemeyeceğini, dolayısıyla objektif bilginin olmadığını öne sürer. ama yine de, kendimizin kim olduğunu bilirsek, objektif bilgiye biraz daha yaklaşabiliriz diye düşünür. aslında bu yüzden de çoğulculuğun savunucusudur diyebiliriz, postmoderndir fakat empirik kesimin hadım edilmesini desteklemez; her ikisi de varlığını sürdürmelidir ki bilim geniş bir kapsamda ele alınabilsin. cyborg manifestosu ise overrated gibidir..
 • ghost in the shell innocencete bir yan karakter olarak da karşımıza çıkmaktadır.
 • siborg manifestosu(1984), teknobilim gibi kavramları literatüre kazandırmış ve aynı zamanda geçtiğimiz senenin artreview listesine göre dünyadaki en başarılı üçüncü sanatçı seçilen feminist yazar, akademisten, sanatçı.