• 55 yıl sonra nobel fizik ödülünü kazanmayı başaran ilk kadın bilim insanı olmayı başaran kanadalı akademisyen.

https://www.bbc.com/…s/science-environment-45655151
  • kendisi yuzunden bilimum bazi (tabi ki erkek) fizikci arkadaslarla kavga ettim. neymis? aman her yerde haberleri yapiliyormus, sirf kadin fizikci kazandi diye. "tam profesor olmamasinin sebebi kadin olmasi mi?" gibisinden haberlere de kizmislar, biz de olamiyoruz ne var diye. yahu kadinlari 50 yasindan once full prof yapan kac yer var goster bakalim. bu bir tesaduf degil. yani hic bir bok bilmiyorlar, sonra da atip tutuyorlar. 31 yasindayim, ve su zamana kadar bir tane erkekle karsilamadim bu tur ayrimciliklarin gercekten oldugunu kabul eden. hepsi de saniyor ki kadinlar beceriksiz.

neyse bu olumsuzluklara ragmen kendisi benim icin bir umit isigi oldu. ben tum tartismalara ragmen mutluyum, ve destekcisiyim. tek problem alanin biofizik olmasi. umarim daha matematige yakin alanlarda da nobel odulu gelir kadinlarimiza.
  • hakkindaki haberlerde yaptiklarindan cok "kadin" olmasindan bahsedilmesi bu kadina yapilabilecek en buyuk hakaret. bir "bilim kadini" olarak gorusum net bir sekilde budur.

ha bir de, bu odulu beni uyaranlari dinlemeyerek, kafamin dikine giderek kazandim demesi icimde bir umit isigi dogurdu gelecege dair cok fena.

yuru be donna!!!
  • marie curie (1903) ve maria goeppert mayer (1963) den sonra nobel fizik ödülünü alan üçüncü kadın bilim insanıdır.

nobele konu olan çalışmalar

optik cımbızlama;

ışığın momentum değişimden kaynaklanan çekici kuvveti kullanarak, mikrometre ve nanometre boyutlu parçacıkları sıkı odaklanmış bir lazerin oluşturduğu alan içine hapsetmek için kullanılıyor. anlayacağınız bakterileri bile yapılarına zarar vermeden tutabilecek lazerden oluşan bir cımbız.

chirped pulse amplification;

femtosaniye'de düşük güçle halihazırdaki amplifikatörler kullanılarak kısa atımlı ve yüksek güçlü lazerler yapılabilmesini sağlayan sistem. normalde bu kadar kısa sürede atım yapmak için tasarlanan lazerlerin pik güçleri çok yüksek olduğu için, amplifikatörün parçalarını yakma riski çok yüksek, bu yeni sistem bu riski ortadan kaldırıyor.
  • phd tezi sirasinda edindigi bir fikirle nobeli kazanan bilim insani.
  • 55 yil sonra nobel fizik odulunu alan ilk kadin fizikci. nobel fizik odulunu alan ilk kadin ise marie curie. bir de nobel'i aldigi calisma, akademik hayatindaki ilk calismalarindan biriymis. buyuk sans.
  • nobel'in 116 yıllık tarihinde fizik ödülünü kazanan üçüncü bilim kadını olmasına rağmen, ödülü kazandığı açıklandığında wikipedia'da bir sayfası bile olmayan/açılmamış olan, 59 yaşındaki kanadalı doçent doktor.

lazer fiziği alanında yaptıkları çığır açıcı bulunmuş.

kendisinden önce nobel fizik ödülü kazanan bilim kadınları; 1903 yılında marie curie, 1963 yılında ise maria goeppoert-mayer idi.

mayıs 2018'de, donna strickland'in çalışmalarını anlatan bir yazı, anonim bir kullanıcı tarafından hazırlanıp wikipedia editörlerine, yayına alınması için gönderilmiş, ama "yeterince ünlü olmadığı ve makalesinin çok önemli olmadığı" gerekçesiyle reddedilmiş.

'erkeklerin egemen olduğu' bilim dünyasında kadın olmanın zorluklarını (bir kez daha) gözler önüne sermesi açısından, donna strickland'in, öğretim üyesi olduğu kanada waterloo üniversitesi tarafından profesörlüğe layık görülmediğini de belirtmek gerekiyor.

kanadalı bilim kadını donna strickland, 2018 nobel fizik ödülünü amerikalı bilim insanı arthur ashkin ve fransız bilim insanı gerard mourou ile paylaştı. 3 bilim insanı, nobel fizik ödülü ile birlikte 9 milyon isveç kronu'nun da (yaklaşık 6 milyon türk lirası) sahibi oldular.
  • dünyanın aşırı ucu diyebileceğimiz kadınlardan. hemi de nobel ödüllü fizikçi.
    kadınların hayatımıza o kadar büyük katkısı var ki, görmek için bakmak gerek. öncelikle hepimiz bir annenin ürünüyüz. %50 oranda. ama hayatımıza yön veren yegane varlıklar.
    kadının görevinin "sadece" annelik olmadığını gösterdiği için özgür ruhlu kadınları alkışlıyoruz. diğer iki nobelli kadında bu cümlelerin müşterisi.
hesabın var mı? giriş yap