• yeni nesil amerikali yazarlandandir; ayni zamanda brett easton ellis 'in universiteden sinif arkadasiymis. kitaplari arasinda the secret history ve little friend vardir. secret history'i on senede yazmis, bir roportajina gore cumle cumle yazmayi tercih ettigi icin...
 • okumakta geciktigim icin kendime kizmama yol acmis olan yuce yazar.
 • resimleri http://www.purpleglitter.com/…na_tartt/gallery.html den görülebilen yazar*
 • “whıle ı was stıll in amsterdam, ı dreamed about my mother for the first time in years.” son kitabı the goldfinch'in ilk satırı böyle. yeni bir secret history daha bekliyor olabilirim, her ne kadar beklentisiz olduğum iddiasında olsam da...
 • kurgu-edebiyat dalında 2014 pulitzer ödülünü kazanmıştır.

  http://video.ntvmsnbc.com/…-roman-odulu-tartta.html
 • en son kitabı" the goldfinch"2013 ekim gibi yayinlanmis olan, ne zaman türkceye çevrilecek diye merakla beklediğim kitabın amerikalı yazarı.
 • 1963 doğumlu amerikalı ödüllü yazar. bret easton ellis ile aynı koleje gittiği ve bir aralar gönül ilişkisi de yaşadıkları için genellikle onunla kıyaslanır.
  bret easton ellis'in sadece amerikan sapığını okudum. donna tartt'ın ise iki romanını (zaten 3 romanı var). sınırlı bilgime dayanarak benim oyum tartt'a. büyüme çağındaki aşık bir genç erkeği bu kadar gerçek, bu kadar iç yakıcı anlatabilecek değil kadın bir erkek yazar tanımıyorum. the secret history ve the goldfinchin baş karakterinin çok boyutluluğu ve kolaylıkla empati kurulabilen zihin yapısı tartt'ın ustalığını kanıtlar nitelikte. evet romanları uzun; diyelim ki karakter analizine düşkünsünüz bu romanlar tam size göre. diyelim olay örgüsü sizi daha fazla çekiyor. yine bu romanlarda aradığınızı bulabilirsiniz.
  yazarın ülkemizde pek rağbet görmeme sebebi olarak pazarlama hatalarını gösterebilirim. donna tartt'ın kitapları genelde best seller okuyan tüketimci okurlara hitab etmekten çok edebiyat gönüllülerini hedefler. ben "the secret history"i forum adlı alışveriş merkezinin kitap reyonunda sürünürken gördüm. "the goldfinch" romanını ise migrostan aldım! bahsi geçen romanlar alışveriş yaparken kitap seçen müşterilere göre fazla kalın. edebiyatseverler de kötü yola düşmüş bir romana burun kıvırıyorlar tabii ki. zevkine güvendiğim bir arkadaşımı "the secret history"nin güzel, okumaya değer bir kitap olduğuna ikna edemiyorum mesela. migrosta "kontesin aşığı" ya da "vampir ve aşık delikanlı" benzeri isimlerin yanında gördüğü için ön yargılı.
  velhasıl hani harbi kadın derler ya, donna tartt öyle işte. romanlarında yalan yok.

  edit: üçünü de okudum
 • son romanı the goldfinch ya da türkçe'ye çevrildiği adı ile saka kuşu. yazar türk düşmanı mı acaba? 788. sayfada "...parthenon'un çatısını havaya uçuran türklerin isimlerini kim biliyor ya da kim umursuyordu?..." demiş (!) ancak bu ifade gerçeğin saptırılması. basit bir araştırma ile şu gerçek öğrenilebilir : "1687'de akropolis venedik kuşatması altındayken, general francesco morosini’nin emriyle parthenon top ateşine tutuldu. o dönemde osmanlılar tapınağı cephanelik olarak kullanmaktaydı. patlamada çatı, iç taraf ve dışarıdaki 14 sütunda dahil olmak üzere tapınağın büyük kısmı hasar gördü ve maalesef yıkıldı." ancak donna tartt cık bunu türklerin üstüne yıkıvermiş. pulitzer'i kapıvermiş. tıpkı orhan pamuk cuk ve elif şafak cık gibi türkler'e pis kaka de, ödülleri, paracıkları kap.
 • the secret history ve goldfinch en unlu kitaplarindan. zaten cok kitabi yok. genellikle 7-10 yil aliyor bir kitabi yazmasi diye biliyorum. baslicaksaniz the secret history ile baslayin.. beni benden aldi.
 • bir ''kurgu''yazarını türkleri ''kötüleyerek ödül aldı'' diye suçlayanları görmemizi sağlamış yazar.
  şu kitapları lütfen gözünüz ile okuyun.
hesabın var mı? giriş yap