şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • faydalı bilgiler:

  --- spoiler ---

  1. gerçek lefty, filmin sonunda gösterildiği gibi "çağırılma" olayıyla öldürülmedi. 1981 yılında fbi tarafından yakalandı ve brasco'nun sızdırdığı bilgilere dayanılarak 20 yıl hapis cezası aldı. 1990'larda serbest bırakıldı; 1995 yılında new york'taki evinde 72 yaşında kanserden öldü.

  2. çok enfes sonny black, 1982 yılında öldürülmüş olarak bulundu. elleri kesilmişti ve vücudunda shotgun'la açılmış delikler vardı. brasco'yu aileye kabul eden sorumlu olarak, yine mafya tarafından öldürüldüğü sanılıyor.

  3. filmde gösterildiği gibi, lefty'e gerçekten bir aslan hediye edilmişti. amma velakin bu aslan filmde gösterildiği kadar büyük değil yavru imiş. aslan biraz büyüyüp kontrolü zorlaştığında götürüp bir parkta ağaca bağlayıp terketmişler :d

  4. gerçek donnie, bilindiği gibi filmde mücevheratçı olarak geçer, eleman bu mafya işine sızmadan önce gerçekten değerli taşlar ve elmaslar konusunda eğitim almak üzere bir okula gitmiş.

  --- spoiler ---
 • kadri bilinmemiş bir başyapıt kanımca. tek kusur sarge'nin de söylediği gibi johnny depp'in o yaşta üç çocuğunun olması. başka küçük kusurlar varsa da önemli değil. al pacino'nun insanüstü oyunculuğu, johnny depp'i ezip geçiyor ister istemez. hatta sanki üstad kasten bu kadar "fazla" iyi oynamış diye düşünüyor insan; "güzelim daha 40 fırın ekmek yemen lazım" demiş belki de. spoiler tuzağına düşmeden en iyi sahnemi anlatmayı deneyeyim bir de. gerçek "çağrılma"dan sonra küçük çekmeceye eşyalarını bırakması ve eve bakışı. muhteşemdir bence.
 • bu filmde yer alan karakterlerin gerçek yüzlerini http://www.chasingthefrog.com/…ces/donniebrasco.php adresinden görebilirsiniz.
  tip olarak baktığımızda, johnny depp gerçekten al pacino ile bir arkadaş kıvamına gelip mafyaya sızacak bir ifadeye sahipken gerçek donnie brasco'nun gerçek lefty ile nasıl kanka olabildiği hakkında en ufak bir fikir yürütemedim nacizane :d
 • canavarla savasırken canavara donusmek gibisinden bi laf vardı onu anımsattı bana bu film.hani 69 kusagının kapitalizm dusmanları bugun reklamcılık bankacılık gibi sektorlerde patron olup,savastıkları carkın bi dislisi haline gelmislerdir filmde boyle bi adamın duygularıyla alakalı daha cok.bence tutmamasının nedeni al pacino'nun rolunu cok iyi oynayıup ezik bi karakteri cok iyi canlandırması,insan al pacino'nun o halde olmasının hazmedemiyo ve senaryoya antipati duyuyo.
 • mafya tarafından başına 500 000 $ ödül konan gerçek donnie nin filmin bir sahnesinde figüran olarak göründüğü yıllardır süren bir geyiktir. o yüzden her seferinde 'ulan acaba şu köşedeki mi ?' şeklinde ezik görünümlü figüranları bile dikkatli izlediğim filmdir. kurgusu harikadır, hikaye ve johnny depp den öte al pacino nun oyunculuğu adamı kitler. neyse unutun gitsin !

  (bkz: forget about it)` :agree`
  (bkz: forget about it)` :disagree`
  (bkz: forget about it)` :both`
  (bkz: forget about it)` :just forget about it`
 • al pacino'nun beyaz perdenin en acınası ve en sempatik mafya karakterini canlandırdığı film. johnny depp'in oyunculuğunu al pacino'nun oyunculuğuyla kıyaslayarak eleştirenlere söyleyecek hiçbir şey bulamıyorum, ne desem boş. her ikisinin oyunculuğu da olağanüstüydü. tam da bu yüzden, aslında klişe bir konunun işlendiği bu film, soluksuz izlenecek mükemmellikte bir film haline dönüşmüş.

  --- spoiler ---
  filmin sonunda al pacino'nun karısına "donnie'ye söyle, nasıl olsa bir gün biri olacaktı, o olduğu için seviniyorum" diyerek ölüme gitmesi, aynı esnada donnie'nin ödül törenindeki mutsuz hali, yüzündeki donuk ifade görülmeye değerdi. tabii ki gönül isterdi ki filmin sonunda lefty o çok istediği teknesine kavuşsun, her şeyi geride bırakıp açık denizlere doğru yol alsın.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  leftynin her$eye ragmen donnieye olan sevgisi ona oldugu kadar mafya raconuna bagliliginin da dikkat cektigi film."eger bir ki$i yuzunden olacaksa bunun o olmasina sevindim" sozleri bunu gayet iyi acikliyor.
  --- spoiler ---
  yillar sonra gelen edit sebebi icin (bkz: spoiler gibi degil gibi)
 • süper ötesi film. (bkz: forget about it)
 • sadece ünlü klişe mafya sözü "forget about it"'in geniş açıklaması için bile seyredilebilecek film.
 • brasco'nun ya da pistone'un büyük kızı tefal reklamındaki "ellerim yok" diyen kızla beraber meşe odunuyla girişilecek küçük kızlar liginde final oynayabilirler.
  bir de koca fbi'ın üçün beşin hesabını yapması garip geldi filmde.

  - tekne lazım.
  - veremeyiz ödenek yok maliye genelge yayınladı bütün taşıt alımları ve kiralamaları durduruldu.

  ha bir de al pacino abimin oyunculuğu övülürken çağrılma sahnesinde yoğunlaşılmış ama bence hastane sahnesindeki (oğlunun hastaneye kaldırıldığı sahne) performansı çok daha güzeldir. donnie'ye önce hep olmak istediği wise guy gibi git demesi sonra da oturup çaresizliğini anlatması hakikaten on nomerö...
78 entry daha