şükela:  tümü | bugün
 • kısaca (bkz: donovan) olarak geçen ingiliz dylan.
  (bkz: bob dylan)
 • aynı zamanda kendisinin 1968 doğumlu oğlunun da adıdır. (bkz: camp freddy)
 • -alıntı-

  amerika'lı bob dylan'ın avrupa'daki sözcüsü de donovan leitch. ilk plaklarından biri olan sözlerini ünlü kızılderili kadın şair (bkz: buffy st. mary)'nin yazdığı, "(bkz: universal soldier)" birçok ülkelerde dinlenmesi yasak olan plaklar listesine girince beklenmedik bir üne kavuşuvermiş iskoçyalı donovan.

  (bkz: gypsy dave) adlı, "(bkz: kazoo)" çalan bir arkadaşıyla birlikte elinde gitar, ağzında mızıka, yollarda şarkı söyleyen donovan, böylece en sevilen şarkıcılar arasına girmiş. yedi senedir de hızından hiçbir şey kaybetmemiş.

  daha sonra, donovan'ın savaş, açlık ve vietnam üzerine yazıp söylediği bir düzineye yakın plak da yasaklanmış. bunlardan bazıları: (bkz: susan on the west-coast waiting), (bkz: ballad of a crystal man), (bkz: legend of the girl - child linda), (bkz: ferris wheel).

  donovan da dylan gibi şarkılarını kendi yazıyor, kendi besteliyor, kendi söylüyor. dylan'dan farkı daha çok mistik konuları işlemesi.

  donovan'ın müziği de pek zengin değil. şarkılarında çokluk doğu enstrümanları, çello, flüt, klasik gitar, ağız mızıkası, kazoo kullanıyor.

  ne var ki, zengin müziği yapmayan (tom jones, e. humperdinck gibi) bu iki şarkıcı yıllardır, gençleri en çok etkileyen sanatçılar olmuşlar.

  -alıntı-

  kaynak: a. altındal. "haşhaş ve emperyalizm" s. 76.