şükela:  tümü | bugün
  • beni bir hayli düşündürmüş internet motto'su. aldığım aile görüşleri sebebiyle yaklaşık on yaşıma kadar kürtlerin korkunç ya da salak insanlar olduğunu düşünürdüm fakat son yıllarda ülkemizdeki insanları ve hatta diğer toplumları daha iyi tanımamla yavaş yavaş türklere karşı da faşist düşünceler geliştirmeye başladım. sonuç olarak sanırım bir insan aynı anda hem tüm toplumlara karşı faşist hem de humanist olabilir. nitekim kurtuluş bireyin kendisindedir. bu yüzden ben türküm, kürdüm, ermeniyim, babam yunan, annem alman falan diyenleri faşist yaklaşımımla kınıyorum. bugüne kadar toplumunuzun ne faydasını gördünüz? yani basının insanları kukla gibi oynattığı evrende milletler, ırklar yoktur. iki gerçek var, hükümetler ve birey. ve bu ikisi daima savaş içinde olmak zorunda gibi görünüyor. kendi ırkına özgür devlet istemek ya da bir ırkın ayrı ülke sahibi olmasını desteklememek gibi bütün ırksal düşünceler, bireyin üyesi olduğu devletten alacağı hak ve özgürlüklerin önüne perde çekmek amacıyla oluşan zahiri yönelimlerdir. ne kürtler ayrı devlet kurunca uygarlık seviyesine erişecek ne de türkler bi parça ülke elden gidince birden elden ayaktan düşecek. bu durumda aklı olan insan ırkından ziyade vatandaşlığı olan ülkeden ne aldığını düşünür. ama biz pek öyle değiliz. biz, türkler, kürtler, o bu şu yani. bu yüzden don't be racist, hate everyone.
  • (bkz: mevlana)