şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu senenin sağlam gerilim filmlerinden.

  trailer

  tamamen karanlıkta, görme engelli bir katille kalsanız, ne yapardınız?

  hikaye basit bir başlangıç yapıyor: zengin ve görme engelli birinin evini soymak ne kadar zor olabilir? fragman ise, sandığımızdan daha korkunç şeyler yaşanacağının garantisini veriyor. kör adamımızın savaş gazisi olması dışında, evde tamamen elektrikler giderse kimin kral olacağı sorusunu sorduruyor. klostrofobisi olanları, daha fragmanı izlerken daral basmaya başlayacağı kesin…

  filmin başrollerinde olan üç genci yani rocky, money ve alex’i; jane levy, daniel zovatto ve dylan minnette gibi daha önce oyunculukları ile takdir toplamış isimler canlandırıyor. bu da bazen çok ucuza kaçan korku filmi oyunculuğunun ilerisinde bir yapımın bizi bekleyeceğinin göstergesi… filmin asıl gerilim unsurunu elinde tutan ve kör bir savaş gazisini canlandıran isim ise karizmatik oyuncu stephen lang. filmde yönetmen koltuğuna, ikonik korku filmi evil dead’in yeniden çevrimi ile adından olumlu/olumsuz söz ettiren fede alvarez oturuyor. alvarez’in bu gerilim filminde nasıl bir iş çıkardığı ise merak konusu.

  film vizyona 26 ağustos’ta girecek.

  kaynak: sony pictures
 • başarılı bir fragmanı olan film.

  heyecanla bekliyorum, hatta gerilim filmleri arasında, son zamanların en başarılı yapımlarından birisi olabilir gibi duruyor.
 • yıllar sonra orjinal bir gerilim izleyeceğiz sanırım ağustos'ta.
 • 2016 yılının en iyi gerilim filmi olmaya aday yapım. umarım purge deki gibi hayal kırıklığına uğratmazlarda keyifli bir film izleriz.
 • başrolünde hobbit güzel jane levy'i izleyeceğimiz gerilim filmi. hollywood'daki ikinci yönetmenlik deneyimi olan fede alvarez aynı zamanda filmin senaryosunu da yazmış.
 • konusu orjinal olmasa da çok ilginç bir fikre dayanan yaratıcı bir korku filmi.

  kör bir katille bir evde mahsur kalsanız ne yaparsınız? başlangıçta çok da ürkütücü gelmiyor ama bu adamın diğer duyuları çok gelişmiş olduğundan gerilmeye başlıyorsunuz. adam evi avcunun içi gibi biliyor. üstelik bir süre sonra gece olduğundan siz de bir şey göremiyorsunuz ve şartlar eşitleniyor.

  don't breathe bu yaz sinemalarda.
 • 9/10.

  sabah ilk seanstan izlediğim ve beni fazlasıyla memnun etmiş filmdir. baştan sona bitmeyen gerilimi ile kaçırılmamayı hak ediyor. aynı adı gibi, sessiz sahnelerde nefesinizi tutuyorsunuz.

  --- spoiler ---

  -sanırız film bitmeyecek ve adam parayı almaya gelecek.
  -köpeğin yarattığı dehşet kör adamı solladı. araba içindeki sahne nefisti.
  -kör adam abd politikasını eleştirseydi daha vurucu olurdu. bunun yerine "tanrı yok..olsaydı bu acılar olmazdı" gibi korku filmlerinde sıkça kullanılan klişe şeyler söyledi.

  filmle ilgili sorularım var:
  -kasada 300 bin dolar olması gerekirken neden 1 milyon dolar var?
  -ayrıca o para neden bir bankada değil de evin kasasında? üstelik güvenliksiz bir mahallede?
  -çocuğu çiğneyen kadın kaçırıldığına göre polis neden o eve baskın yapmadı? çünkü kadından haber alınamıyorsa ilk kuşkulanacakları kişi kör adamdı.

  --- spoiler ---
 • mümkün olduğu kadar klişelerden kaçınmış, türleri biraz farklı olsa da son zamanlarda the conjuring 2 ile birlikte çıkan en iyi korku/gerilim filmlerinden biri. jump scare seviyesi dozunda. fragmanda filmin konusu da tam olarak açık edilmemiş bu bakımdan korku filmlerini biraz da olsa senaryo arayarak izleyenler daha çok keyif alacaktır.

  oyunculuklara gelirsek; stephen lang dışındaki oyuncular vasat denilebilecek seviyede ancak yine de sırıtmıyorlar fakat lang, gözleri görmeyen, körfez savaşı gazisi rolünü çok iyi canlandırmış. elbette bunda karakterin de son derece iyi yazılmış olmasının da rolü büyük zira daha önce de bahsettiğim gibi film sadece "evine giren hırsızları yakalamaya çalışan kör adam" hikayesini anlatmıyor, bundan daha fazlası var.

  son olarak da filmin en sevdiğim yanı ufacık bir kız haricinde masum, iyi bir insanın barındırmaması. bu bakımdan da son dönem filmleri için gayet taze bir nefes olmuş.

  lights out'un bende yarattığı hayal kırıklığını fazla fazla telafi eden bir film oldu. korku/gerilim türünü seven herkesin izlemesi gereken bir film olmuş don't breathe.

  9/10
 • 2013 yılında evil dead sayesinde tanıştım fede alvarez ile. kendisinin daha ilk uzun metrajıydı. genel kanıya göre film "eskisinden" ötürü beğenilmedi ama ben filmin çekimlerine hayran kalmıştım. aynı adam 3 sene sonra hem de orjinal bir senaryo ile film yapacağını duyuruyor. tabii sabırsızlıkla bekledim filmi; zaten fragmanı izleyen herkes filmin kesinlikle başarılı olabileceğini görmüştür.

  gittik, gördük. açık söylüyorum: son yılların ve 2016'nın en başarılı filmlerinden biri. sinemada mola verildiğinde seyircilerden bazıları "oh be" çekti. kesinlikle geren, eğlendiren, aksiyonu bol bir film. sadece bir ufak dezavantajı var, fragmanındaki köşe kapmaca hikayesi tek hikaye değil. fede alvarez işi biraz saykodeliğe bağlamış.

  uzun uzun okumak isteyenler için: tık
 • dun gece hicbir beklentim olmadan girdigim salonda bana harika bir 1.5 saat yasatan film. filmdeki en buyuk klise her korku filminde yer alan uyuz ekip arkadasidir.