• işte kara mizah budur dediğim film. milletin ne düşündüğü umurumda değil…

son akşam yemeği ve aslında her şeye sahiptik göndermesi ile beni tavladı..

bir konuya da açıklık getirmek üzere bu yazımı yazıyorum.

hepiniz general neden 10 ar dolar aldı ki diye merak içerisindesiniz değil mi? bu aslında askeriye ye bi gönderme. penatagonun yıllık bütçesi 700 milyar dolar. evet yanlış duymadınız milyar dolar. 350 milyon amerikalı da olduğunu düşünürsek her amerikalı yıllık 2000 dolar günlük ise yaklaşık 5 dolar ödüyor pentagon denen şeye. su ve atıştırmalık 2 ürün toplam maliyet 10 dolar. peki iyi de en doğal hakkı olan yaşama hakkı bedava iken neden bu para veriş?

bizde de diyanet bütçesi 16 milyar tl. yaklaşık 80 milyon kişi olduğumuzu düşünürsek her birimiz yıllık 200 tl veriyoruz. ne için? ama bir imam gelip sizde 10 tl alıp çarpsa bunu sonsuza kadar düşünürdünüz değil mi?
  • 20-30 dk da biraktim diyenler var. bu arkadaslara bir haberim var. film sizin gibilerden de bahsediyor. bence bir daha bakin derim :)

tek kelimeyle mukemmel bir film olmus. sadece amerikanin degil dunyanin gelmis oldugu icler acisi hali yuzumuze vuruyor. hem de bunu cok iyi yapiyor.

soluksuz izledim.
  • türkiye'yi gözlemleyip de senaryosunu yazdıklarını düşündüğüm netflix filmi. felaketi görmezden gelen başkan, sansürcü medya, aptal halk, güneşe ateş eden adanalı bile var
  • bir film eleştiri sitesindeki şu yoruma çok güldüm:

"leonardo dicaprio'dan kendi yaşındaki kadınlardan hoşlanıyormuş gibi yaptığı rolü ile oscarlık performans."

bilmeyenler için: leo'nun 25 yaşına ulaşan kız arkadaşlarından ayrılma grafiği*
    görsel
  • güzel film, hayatınızı değiştirecek film olmayabilir ama zaman kaybı demek de zalımlık olur. o kadar da şaabmayın gençler.

--- spoiler ---

başkanın özel kalem müdürünün bizzat başkanın oğlu olması, nasa'nın başında anestezi uzmanının olması aslında çok paralel evren sayılmaz, birkaç bin km ötede olabilecek şeyler bunlar. abartı olsun diye yapmışlar ama abartı olmamış bizim için.

"kuyruklu yıldız aslında hiç yok" diyenler sanırım covid diye bir hastalık yok diyenlere ithafen eklenmiş.

look-up'ı don't look-up olarak değiştirerek bunun üzerinden hamaset yapan siyasiler var...
    "size yukarı bak diyolar çünkü onlar size yukardan bakıyolar" falan gibi akp siyaseti var. gerçekten amerika da böyle mi lan?
    bizim kadar varoş ve kalitesiz mi siyaset?

--- spoiler ---
  • işte bu özgürlüğe hastayım. film iyidir kötüdür zevklere göre değişir ama adamlar bir filmde amerikan hükümetini, medyasını, halkını, iş dünyasını itin götüne güzelce sokup sokup çıkarmışlar ve hala evlerindeler!

başka ülkede olsa (bizden çok uzak bir ülkede) daha filmin senaryosu yazılmadan alayı terörist ve vatan haini ilan edilip tutuklanırlardı ve yıllarca yargılanmayı beklerlerdi!
  • başkanın oğlunu danışmanı yapması bana bir şeyler hatırlattı :)
  • deprem uzmanını yılın en seksi erkeği seçen ülkenin insanlarının beğenmemesine şaşırdığım harika bir kara komedi.

edit: (bkz: ahmet mete ışıkara)
  • --- spoiler ---

yalnız ölmedi
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

filmin son sahnelerinde bütün dünya kuyruklu yıldızın çarpmasını beklerken, patriot news net kanalındaki bir dayı "bu akşam herkesin dilinde tek bir şey var. üstsüz acil bakım merkezleri..." diyor.

kuyruklu yıldız=türkiye ekonomisi
    patriot news net=a haber
    spiker dayı=erkan tan
    üstsüz acil bakım merkezleri=ikna odalarında çile çeken türbanlı bacılar
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap