şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
2530 entry daha
 • insanoğlu nitelik yerine niceliği yaşamsal norm olarak kabul ettiğinden beri*, vasatlık yerküreye hakim ses oldu ve daha çok bağıranlar genellikle haklı pozisyonda yer aldı.

  yeni nesil çok bozdu geyiklerine girmeye gerek yok, çünkü 2500 yıl önce eskiçağ yunanistan'da yaşamış sokrates'in dahi şikayet ettiği durumda değişiklik göremiyorsunuz.

  (bkz: sokrates'in 2500 sene önce söylediği söz)

  21. yüzyılın asıl problemi; internet ve sosyal ağlar aracılığıyla cehaletin kurumsal bir yapıya kavuşması ve hızla organize olarak çoğunluğun kolayca manipüle edilebilmesi. böyle bir ortam belki de en çok, siyasilerin işine yarıyor. her şeyi kolayca politik malzeme haline getirebiliyorlar ve insanları kutuplaştırarak, hedeflerine daha kolay şekilde erişim şansı elde edebiliyorlar.

  filmde bu noktaya güzel şekilde değinilmiş. ortada dünyayı yok edebilecek bir devasa element kütlesi olan astreoid varken, siyasiler ve iş dünyası durumdan kazançlı çıkmanın planlarını yaparak durumu küçümsüyor, medya aracılığıyla da kitlelere bu şekilde lanse ediyorlar. haliyle toplum ivedi bir biçimde kutuplaştırılarak, tıpkı günümüzdeki gibi politik taraflar haline getiriliyor.

  biz bunların hemen hemen aynısını 2020 yılında başlayan salgında da yaşamadık mı?

  pandeminin komplo teorisi olduğu, farmakoloji şirketlerinin aşı satmak için virüsü ortaya çıkardığı ya da virüsün grip gibi çok hafif olduğu her fırsatta söylenmedi mi?

  gezegenin en gelişmiş ülkesi olan abd'nin başkanı donald trump, 2020 yılının şubat ayında yeni patojenin grip gibi basit bir virüs olduğunu ve kısa sürede ortadan kalkacağını ayan beyan açıklamadı mı?

  açıklama sonrasında önlemler alınmadı ve ülkede 1 milyondan fazla kişi öldü.

  aynı şeyler hala tekrar tekrar yaşanıyor.

  salgın devam ediyor ve insanlar virüs ya da salgından bunaldığı için bitmiş gibi davranıyorlar ve bu şekilde virüsün ortadan kalkacağını düşünüyorlar. sars2'nin kronik hastalıklara neden olma potansiyeli bilimsel açıdan ortadayken, şu anda yaşananların don't look up filminden ne farkı var?

  son olarak doktor randall mindy'nin, xanax ile adeta özdeşleştirilmesi fazlasıyla hoş bir detay olmuş. çünkü kendisi filmdeki en akıllı kişi ve böylesine ahmak bir çoğunlukla yaşamak için antidepresana şiddetle ihtiyacınız var.

  ''bunlar düşündüğünüz gibi kötü değiller, düpedüz embesiller tarafından yönetiliyorsunuz.''
 • küresel felaketler insanlığın başlangıcından bugününe kadar hep kaderimize yön verdi. yahudi milyarder peter isherwell'in söylediği gibi: "yaratmak evrimin işi; tanrı bu dünyaya yok ederek şekil veriyor."

  türklerin orta asya'dan göç etmesine yol açan kuraklık ve kıtlık gibi...

  dibiasky geç de olsa anladı: bu insanlar bu kadar zeki olamazlar. bu, tanrı'nın planı..

  don't look up film hikayelerim tamamlandı: #132850394

hesabın var mı? giriş yap