• aynı steam hesabıyla oynanabilen bir oyun. offline modda bir şekilde yaptık. 2 arkadaşı da yanıma alarak lan-game tadında eve kapanarak acemi olmalarına rağmen, yaklaşık 74. güne geldiğimiz ve inanılmaz gelişme gösterdiğimiz kışı atlatmış, dolapları besinle doldurmuş, keşifler için hazırlandığımız sırada

kampımıza düşen ve oyunda ilk defa gördüğüm ve resmen "what the fuck!!" tepkisiyle ekrana kilitli kaldığımız meteor düşmesi ve hepimizin diğer tarafı boylamasıyla, küfürü basıp çıktığımız oyun.

meteor ne lan? meteor oğlum.
    kimse söylemedi lan.
    yıkıp geçti her şeyi.

ayarlardan kapatın çok koyuyor sonra.
  • ilk günlerde hayatta kalmak adına, yeni başlayan arkadaşlara rehber niteliğinde bir şeyler karalamak istiyorum.

1) oyuna ilk başladığınızda ilk birkaç gün haritayı açın. geceleri dahi durmayın, elinizde bir meşale ile koşturun. acıktığınızda sağda solda bulacağınız şeyleri yiyin. bir numaralı amacınız domuz kralı ve içinde ikamet ettiği köyü bulmak olsun.

2) köyün yakınlarına bir base kurun. kurtlar geldiğinde domuzlar size onları öldürmede yardımcı olacak. ama base'i çok yakın bir yere kurmayın, çünkü dolunayda domuzlar size saldırabilir. şekil değiştirip kurtadam gibi bir şey oluyorlar.

3) sağda solda bulduğunuz şeyleri chestlerin içine doldurduktan sonra pot yapıp yemek pişirmeye başlayın. etinizi örümceklerden edinin, yancı olarak da berry kullanın. havuçları kışa saklayın, çünkü onlar berryler gibi tekrar büyümüyorlar (kışın berryler büyümez, havucu berry kalmadığında kullanırsınız). eğer mekanik atlar falan bulursanız, onları öldürüp onlardan düşen gear ile buzdolabı yapın ve yemekleri orada saklayın. çürümeleri yavaşlar.

4) sıra kışa hazırlanmakta. kışın ihtiyaç duyacağınız 3 temel şey var: şapka, mont, ve thermal stone. thermal stone yapması kolaydır, onu craft edin, ateşin yanına koyun. ısınıp kırmızı hale geldiğinde onu envanterinize alın ve o orada durduğu müddetçe sizi ısıtır. soğuyunca tekrar ateş yanına koyun. şapkaya gelecek olursak, iki seçenek var. biri winter hat, yapması kolay ve pratik. diğeri ise beefalo hat. ikisi de işe yarar. montu yapmak için ise koalefant isimli fil gibi bir yaratığı öldürmeniz gerekir. yerlerde göreceğiniz izleri takip etmelisiniz. illa koalefant çıkacak diye bir şey yok tabi, başka bir canavar da bulabilirsiniz. ama büyük ihtimal fil çıkacaktır. onu öldürün ve hortumunu düşürün. hortumundan mont craftlayın. üçüne de sahip olursanız kışın kimse sizi tutamaz.

5) kışın peşinize bir giant düşecek. ismi deerclops idi sanırım. bu giant bir hırıltı sesi ile gelir. sesi duyduğunuzda base'i terk edin. açık alana çıkın. eğer sizi basede yakalarsa yerle bir eder orayı. onu öldürmeye de çalışmayın. ileride daha iyi silahlar vs craftladıktan sonra giant avına başlarsınız.

6) kışın buz kütlelerini kırıp buz toplayın. o buzlar tıpkı berry gibi yemekte kullanılabilir. bunun dışında yaza lazım olacaklar.

7) baharda hunharca yağmur yağar. ve yağmur sizin akıl sağlığınıza zarar verir. bahar ayında şemsiye ile gezmeniz daha iyi olur sizin için.

8) yaz kıştan bile daha tehlikelidir. yazın yapmanız gereken şeylerden birisi siesta yatağı. bu gündüzleyin hava sıcakken uyumanızı sağlar. bir diğer şey ise ice flingomatic. oldukça fazla gear ister, ama çok işe yarar. sıcaktan alev alan eşyalarınızı söndürür kar topu atarak. eğer bu makine olmazsa ikide bir yangınla uğraşırsınız.

evet, bilinmesi gereken temel şeyler bunlar şu anda aklıma gelen. bunun dışında bir şeyi merak ettiğinizde oyunun wiki sayfasına falan bakın, orada pek çok şeye cevap bulabilirsiniz.
  • yüzlerce saati devirdim hala da sıkılmadan oynuyorum sözlük.hayır hep aynı şeyleri yapıyorsun halbuki ona rağmen oyun beni kendine çekmeyi hep başarıyor.neyse size engin tecrübelerimi paylaşayım arkadaşlar.
    öncelikle oyunun en en en önemli kısmı ne base kurumu ne yemek bulma konusu ne sanity ne de can yönetimi.en önemli konu karakter seçimi arkadaşlar öncelikle şunu belirleyelim oyunda karakterler ikiye ayrılıyor efektif(işe yarar) olanlar ve olmayanlar.efektifleri tek tek anlatacam o yüzden işe yaramayanlari yazayım ilk wilson,willow,wendy,woodie,wes,winona.şimdi bana kızabilirsiniz arkadaşlar yok wilsonun sakalı var wendynin hayaleti var bilmem ne ama eğer bu karakterlere bir çeşit bağınız yoksa işte ne bileyim oyuna wilson ile başlamışsınızdır.wendynin ikiz kız kardeşinin ölü olması ve size yardım etmesi acayip geliyordur.ya da willow'un ayısı size acayip geliyordur.bu tarz bir bağınız yoksa bu karakterleri oynamanız için bir neden de yok demektir.şimdi asıl olaya gelelim yani bizim altın değerinde olan karakterlerimize ta ta ta ta ilki wx-78 bu robotçuk arkadaşımız oyunun en acayip karakteri bana göre oyun başında çok güçlü olmaması ve yağmuru çok sevmemesine karşın oyun ilerlediği zaman oyunun en güçlü statlarına sahip karakteri oluyor. 400 canıyla dearclops da neymiş ancient guardiandan tutunda aklınıza hayalinize gelmeyecek her şeyi tanklıyor.kafasına şimşek düştüğünde de hız kazanıyor ve ışık saçıyor.ikinci karakterimiz benim eski favorim vikinglerin savaşçı leydisi wigfrid wigfrid oynarken gerçekten çok zevk alacağınızı düşündüğüm bir karakter.bu karakterin saldırdığı her şeyden can ve sanity çekme özelliği eşsiz gerçekten.aklınıza ne gelirse dalabilirsiniz wigfrid ile.oyuna yeni basladiniz yolda tall bird mi gördünüz diğer karakterleri oynuyorsanız ister istemez oradan ikilersiniz.ama wigfrid öyle mi çek mızrağı,miğferi ver odunu...ama en iyi yani bu değil tabiki eğer basenizi sağlamlaştırdıysanız basenizin yanına en azından 3 tane örümcek yuvası koymanız gerekiyor.wigfrid örümceklere iki attığı için bu örümcekler sayesinde wigfrid ile çok hızlı sanity ve can toplarsınız.örümceklerden düşen monster meat ile de yemek yapabilirsiniz.wigfridin sınırlı diyetini hiç dert etmeyin arkadaşlar çok değinmeyeceğim bile crock pot ile bir sürü tarif yapabiliyorsunuz zaten.üçüncü etkileyeci arkadaşımız webber.webber örümcek arkadaşlar bildiğimiz örümcek :) monster meatleri hiçbir sanity ve can kaybınız olmadan yiyebiliyorsunuz.bu benim gibi uzun süre oynamış biri için sıkıntı değil ama yeni başlayan biri için oldukça etkili olacaktır.webberin sıkıntıları saymakla bitmiyor ama maalesef :( bu arkadaşımız domuzlar,bunnymanler ve catcoon dediğimiz diğer karakterler tarafından dost edinilebilir moblar tarafından hiç sevilmiyor ve direk saldırıya maruz kalıyor.bu bakımdan oyunun ilk günleri keşif yaparken size zorluk çıkarabilir.webberin base planını anlatayım size önce webber ile yapacağınız en mantıklı base (bence) çöl biyomuna yaptığınızdır.çünkü çölde bol miktarda kaktüs bulabilirsiniz ve webber gibi sanityi düşük karakterlerde (webberin 100) o kaktüsler verdiği 15 sanity ile hayat kurtarıcı oluyorlar(pişirmeniz lazım aman çiğ yemeyin) kaktüsün yanına 4 5 tane de örümcek yuvası koyun sizden iyisi yok.şimdi sırada maxwell var bireysel anlamda çok güçlü olamasada takım oyununun olmazsa olmazı.maxwelle ilgili söylenecek çok şey var çünkü çok güçlü bir karakter ama ustalık gerektiren bir karakter olduğu için yeni oyunculara çok tavsiye etmiyorum.neden tavsiye etmiyorum söyle başlayalım maxwell 200 sanity 150 hunger başlangıcı ile vay be ne kadar da iyiymiş dedirtebilir belki ilk etapta ama 75 canıyla yönetmesi zor bir karakter.bataklıkta yanlış bir yerde sadece 2 saniye kalarak karakteriniz tentaclelerden tek yiyebiliyor maalesef.bu yüzden yaz kış demeden zırh giymek gerekiyor.bufalo şapkası vs kış elbiselerini kesinlikle maxwell ile giymenizi tavsiye etmiyorum.kışın yanınıza termal stone alarak çok rahat hayatta kalabilirsiniz.tabi ki odununuz da olması lazım belli aralıklarla ateş yakmak için.peki maxwell düşük can handikapını nasıl aşıyor ona gelelim şimdi.arkadaşlar maxwell 200 sanitiye sahip olmasının yanında dakikada tam 20 sanity artış özelliği ile diğer karakterler tarafından yapılması çok kolay olmayan şeyleri rahatlıkla yerine getirebiliyor.ne mesele basenizi yer altına kurmak gibi maxwell ile basenizi yer altına kurmak sizin için en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor.bu sayede belli aralıklarla gelen depremlerle kırmızı ,mavi gemleri,taşları ve çakılları toplayabilirsiniz.bunun yanında ki benim için en önemlisi yer altında yangın olmaması (siz yakmadığız sürece).yer üstünde yazın çıkan yangınlar yüzünden veya yıldırım düşmesi sonucu birkaç kez basem yerle bir olmuştu.maxwellin en iyi özelliğini daha saymadım yanlız en önemli özelliği başlarken de sahip olduğu kitabı.bu kitap sayesinde maxwell kukla yaratabiliyor.bu kuklaları odun toplama,madencilik yapma hatta savaşmak için kullanabiliyorsunuz.yani şöyle düşünün tek başınıza odun kesmek yerine 3 kukla yaratıp 4 kişi odun toplayabilirsiniz.bu sayede takım işi gerektiren bir şeyde maxwell işleri tek başına rahat hallediyor.birazdan değineceğim wickerbottom'un kitaplarını okuyabilmesi de maxwellin eşsiz özelliği.sıradaki karakterimiz wolfgang.edgy rick isimli youtuberin da en sevdiği karakterlerden olan wolfgang(muhtemelen en sevdiği) oyunun en hebela hübela kafasını kırayım boss varmış nerede hemen geberteyim mottosu da karakteri.wolfgang doymak bilmeyen midesiyle çoğu zaman başımızı ağrıtsa da eğer doyurursak bizi pişman etmiyor.dolu bir mideyle tam iki kat damageye sahip oluyor(wigfrid için 1.25 kat) bu avantajıyla herhangi bir bossu kaba kuvvet ile yok etmek wolfgang için hiç sıkıntı olmuyor.üstelik sahip olduğu hız avantajı ile de diğer karakterlerden ayrılıyor.wolfgang her takımda olmazsa olmazdır.wolfgang ki tek başına dragon flyi rushlayabilir veyahut tanklayarak deerclopsu tek başına alabilir.şimdi benim için en önemli ve bence en güçlü karaktere geçelim wickerbottom...wickerbottom hakkında söylenecek o kadar şey var ki nereden başlasam bilemiyorum.oyunun ilk günlerinden başlayalım o zaman.wickerbottom oyunun ilk günlerinde şüphesiz en avantajlı karakter sahip olduğu ekstra item yapabilme gücü sayesinde ilk gün çanta yapabiliyorsunuz ki bu size basenizi kurmadan önce bir çok yeri keşfetme olanağı sağlıyor.bunun yanında scine macine ile hiç uğraşmadan direk alchemy engine yapabiliyorsunuz.bu bize kaynak ve zaman tasarrufu sağlıyor.kürek vs şeyleri de ilk gün yapabilirsiniz ama tek tek yazmayacam bir sürü eşya var.bunun yanında wickerbottom neden en güçlü aslında cevabımız basit kitaplarımızdan dolayı.bu kitaplar gerçek olamayacak kadar güçlü etkilere sahipler ve insan ulan olabilir mi böyle bir şey diye düşünmeden edemiyor.oyun hilesi gibi bir şey resmen...oyunu daha hayatta kalma tarzı oynayacağım diyorsanız kesinlikle wickerbottom almayın çok güçlü .kitaplara gelelim o zaman ben sadece iki kitabını anlatacam kararı siz verin ilki applied horticulture isimli kitabımız bu kitabı yapmamız için bizden istenilen şeyler gerçekten çok gülünç 2 tane papyrus 1 tane seed 1 tane de manure evet bu kadar basit işte .peki yapımı bu kadar basit olan bir şeyin ne işlevi olabilir ona gelirsek.arkadaslar bu kitabı tam 5 kere kullanabiliyorsunuz ve bu 5 seferde de cevrenizdeki bitkileri hemen olgunlaştırıyor.basenize 40 tane berry ektiğinizi düşünün bu kitap sayesinde her 5 seferde de çok hızlı bir şekilde bütün berryleriniz olgunlaşıyor.size tüm yıl yetecek gıdayı tek bir kitap sayesinde karşılıyorsunuz bu kitap oyun buğu gibi gerçekten.ikinci kitabımız ise oyunun en iyi savunma ve boss kesme itemi on tentacles isimli kitabımız.bu kitapla da çevrenize 3 tane tentacle çağırıyorsunuz 5 kere kullanılabiliyor aynı şekilde.bu kitapla yaptığınız tuzaklarla bütün mevsim bosslarini çok rahat kesebilir.hound saldırılarını gözü kapalı halledebilirsiniz.ama bence asıl en önemli olayı bee queeni rushlayabilirsiniz.7-10. günler arası beş queeni kesebilirsiniz.ondan çıkan itemlerlede keyfini sürebilirsiniz.arkadaşlar karakter seçimi kısmı bu kadar size tavsiyem ve kendimce en iyi karakter sıralaması:
    1.wickerbottom
    2.wolfgang
    3.maxwell
    4.wigfrid
    5.wx.... robot işte
    6.webbber
    diğerleri işlevsiz sadece keyif alıyorsanız oynayın derim size
  • tekil oyununda eğer arkadaş grubuyla oynuyorsanız çok daha eğlenceli olan versiyondur. ha, eğlence demişken; o eğlence kış gelip, götünüz donarken, ya da köpekler tarafından kovalanırken, küfür kıyamete dönüyor onu da diyeyim. neyse konu o değil.

- buffalo veya domuzların yanında ya da tavşan yuvalarının da olduğu bir yerde kamp kurun. tavşanların avantajı yemek olacak. ancak domuz ve buffalo'ların avantajı ise köpekler size saldırdığınızda, o köpekleri buffalo'lara kırdırmanız olacak. yine de onların da bazı dönemleri var ki pek yanlarında durmak istemezsiniz. o nedenle diplerinde değil yakınlarında durun.

- duvar örün. özellikle beraber oynarken biriniz oduncu-emret-yaparım modunda saldırsın ağaçlara. duvar örün ki bir nebze de olsa engelleyin kampınıza saldıranları.

- yemekleri hunharca tüketmeyin. stoklayın. kış geldiği zaman yemek bulmak gerçekten çok zor.

- temel olarak ise; çiçeklerden kafanıza taç yapın. akıl sağlığınız yerinde kalsın. sadece sağı solu biçmeyin, aynı zamanda ekin ağaç vs. sonra kampın çevresine anca 3.köprüyü yaparsınız.

- bulduğunuz etleri amele gibi pişirip yemeyin. internette tarifleri bulabilirsiniz. mutlaka bu tariflere göre yanına sebze vs atın. bu şekilde çok da besin değeri yüksek yemekler yemiş olacaksınız.

- mod yükleme olayını abartmayın. oyun zaten bu modlar olmadan challange sunuyor size. her şeyin elinizin altında olması hem zorluğu azaltır hem de keyfi kaçırır.

- öyle elinizde alet var diye her gördüğünüz yaratığa saldırmayın. seni keserim, biçerim olayı üzerine inşa edilmiş bir oyun değil. tuzak kurun tavşan mavşan götürün kuş götürün.

- tekrar söylüyorum; kış gelmeden stok yapın. hem yiyecek hem kıyafet. winter is coming.
  • hayatta kalmak için domuzların değil bufaloların yanına yerleşmek çok daha mantıklıdır. çünkü domuzlar akşam olunca eve çekiliyorlar. houndlara veya deerclopsa şey mi dicen "dur bi sabah olsun da öyle kapışalım" mı dicen. zaten domuzun canı ne hasarı ne? halbuki bufalolar sürü halinde olduklarından araya bir deerclopskıstırdı mı öldürüyorlar.

bu hengamede 10 15 tane bufalo telef oluyor. etlerini alıyoruz. gece uyurlarken gidip tüylerini kesiyoruz kışın şapka yapıyoruz vs. domuz köyüne yerleşmek enayilik o açıdan.

hayat kurtaran çok önemli bir şey daha : sewing kit binbir emekle yapılan giysiler bozulduktan sonra tekrar kaynak arayışına girmeyin diye dikiş makinesi. hound tooth ve silk ile yapılıyor. ikisi de kolay kaynaklar.

bir diğeri de gear bulmanın en iyi yolu dragonfly'ın olduğu bölgede tumbleweed peşinde koşmak hiç olmazsa 10 tanesinden birinde gear çıkıyor. bunu yanı sıra grass twigs cart curt da çıkıyor.

başka bir konu da walking cane. en kısa sürede walrus bulup pan flute ile uyutup öldürdükten sonra walrus tusk'ı alıp hemen walking cane yapıyoruz. her yere koşa koşa gidiyoruz.

meat effigy yapmak da çok mantıklı. hele wilson iseniz ooh. sakal da bedava.

nightmare fuel için de en güzel yol evil flower toplayıp refine ile yapmak. 4 flower 1 fuel ediyor. clockwork rook ve bishopların olduğu yerde bolca mevcut.

purple gem için de red ve blue gemleri yine refine ile birleştirmek lazım. illa houndlardan düşmesini beklemeye de gerek yok. mezarlıkları kazdığınızda da çıkma ihtimali var.

efendime söyleyim, ice flingomatic i yaza gelmeden kurmak çok önemli. tüm emekleriniz bir yangında gidebilir.

yaz, kıştan daha berbat. summer frest ve şapka mühim. he deerclops öldüyse eyebrella yaparsanız hem yağmurdan hem sıcaktan korunursunuz. termal stone hem kış hem yaz için çok önemli. bahar yağmurları için de tabii ki rain coat. o yüzden biraz risk alıp tentacle mekanında gezmek gerekiyor.

eve yerleşince ilk işiniz sleep tent yapmak olsun. uyuyun. yenilenin.

drying rack ler çok iş görür etler kolay bozulmaz. tabi farmdır baldır bunlar herkesin bildiği şeyler yazmıyorum tekrardan.

1- grass-odun-flint-twigs-taş-gold bulmak.
    2- en kısa sürede bufalo mekanı bulup çok da diplerine girmeden( kızışma dönemlerinde tehlikeliler) kurulmak.
    3-taşları çoğaltıp duvar örün ki bufalolar girmesin
    4-hayati gereçler buzdolabı crock pot kalıcı ateş vs kurup yerleşik hayata geçin.
    5- bufaloların boklarını toplayıp farm kurun
    6-domuz kralına ıvır zıvır vererek gold alabilirsiniz.
    7-scienve machine alchemy engine vs. kurduktan sonra tavşanların yuvalarını kazıp tuzağa koşturmak suretiyle tavşan toplayıp magic yapabilirsiniz
    8-gelen houndlardan topladığınız dişlerle trap döşeyin evin etrafına
    9-kozalaklarla ağaç dikin. zira bufalo mekanında ağaç yok.
    10- yukarda bahsettiğim şeyleri de yaparsanız rahat şekilde yaşarsınız.

daha var da yoruldum. sorusu olan yeşillendirebilir.
  • sonunda don't starve sahiplerine de ücretsiz olarak eklenmiş.
  • adam gibi oynamayı pek beceremesem de uzunca bir zamandır don't starve ve don't starve reign of giants* oynamışlığım vardır ve kim ne derse desin gerçekten son derece eğlenceli, hazmı kolay, şeker tadında bir standalone survival oyundur.

yapımcıların, başlıkta da geçen don't starve together adlı oyunlarının, geçtiğimiz senenin ortalarından beri muhabbeti dönmekteydi ve biz gamer'lar yapımcıların başını az ağrıtmadık "aağğbii multiplayer yapın aağğbbi çok zor abii oynanmıyo abi noolur çok eğlenceli olur" falan filan diye... onlar da sağolsunlar bizleri kırmayıp, böyle bir projenin var olduğunu ve 2014 yazı sonlarına doğru çıkartacaklarını bildirmişlerdi. tabi bizde başladı uykusuz geceler...

nitekim yakın zamanda da piyasaya sürdüler lakin oyun şuan early-access* aşamasında olup; fiyatı 31 liradır.

yalnız buraya dikkat, olur da daha önce duymamış olan vardır diye bir kez de ben duyurayım; don't starve oyununu halihazırda satın almış olanlar için steamde don't starve together'in fiyatı 7,75 liradır, ayrıca 2 tane veriyorlar. yani 7,75 liraya 2 tane birden satın alıyorsunuz, isterseniz birini arkadaşınıza hediye edebilirsiniz. yapın, güzel şeyler bunlar...

ayrıca oyunun early-access aşaması bittiğinde, yine halihazırda don't starve oyunu satın almış olanlara bedava olarak verilecektir. yani şayet "yok ben şimdi almayayım çok şiştim de" diyorsanız, ve halihazırda bir don't starve sahibiyseniz, bekleyip bedavaya edinebilirsiniz. bu da oyunun yapımını ve dağıtımını üstlenen klei entertainment stüdyosunun bizlere verdiği güzel bir derstir; her zaman her şey para demek değildir; bazen de taraftarlarınızın memnuniyetini sağlamak sizi onların gözünde daha da yüceltir. yani sağolsunlar, var olsunlar; bu "çaylar şirketten" anonsunu ta 2014 ortalarında yapmışlardı bizlere ve sevindirdiler gerçekten.

çok güzel, çok tatlı oyundur, lakin o 2 boyutlu görüntüsüne ve karikatürize çizimlerine sakın ola ki aldanıp da, "bu ne lan böyle, 0-3 yaş grubu oyunları gibi !" havalarına girmeyin; survival oyunları içerisinde en zor olanlarından bir tanesidir. hound'lar poponuzdan kan alırlar valla s.çırtırlar adamı söyleyeyim şimdiden. karikatür gibi de olsa bazen zıplatıyor adamı namussuz oyun.

haydi iyi oyunlar olsun sizlere dostlarım ;)

edit: sanırım 3-4 aydır doğru düzgün oynadığım yok. sebebi de oyundan sıkılmış olmam değil. yani evet, sıkıldım ama kısmen; betadan bir çıksa yardıra yardıra oynayacağım. buradan oturup konuşması kolay elbette, adamlar kim bilir ne kodlarla boğuşuyorlar. ancak süreç biraz yavaş ilerliyor gibi. bir an evvel betadan çıkması lazım artık, sıkılmaya başladık. boş boş hayatta kalmaya çalışmaktan sıkıldık.

ayrıca yeryüzündeki birçok kaynak sınırlı. cave olayı geldi gelmesine ancak kendi arkadaşlarınız arasında oynamak istiyorsanız, dedicated server kurmanız gerektiriyormuş. o da uğraştırıyor ve bir kere denedim beceremedim. server'i kurduk, ancak cave'ler yine açık değil. cave'in olduğu madeni kazdığımızda küçücük bir delikle karşılaşıyoruz. haliyle içeri girilmiyor. çözemedim gitti.
  • bir çeşit hayatta kalmalı, geceleri düşünmekten uyku kaçıran stratejik oyun. zevcemle oynuyok da onun karakteri wickerbottom, benimkiyse wolfgang ama geneli kapsadığını düşündüğüm üç adet sorum olacaktı:

1. çürük şeylerden yapılma şırınga denen şeyi yaptım, uyguladım kendime, neden hiç bir etki yaratmadı? şırıngayı arkadaşıma vermem mi gerekli yahut bu boku sadece bilim insanı mı yapabiliyor?

2. gündüz taç takarak beyni bir nebze sağlıklı tuttuk hadi diyelim ama gece beyni artırıcı uygulamalar nedir? şapka felan mı yapmalıyım? yazık, kız öldü oğlum gece beyni çürüdü. yeşil mantar bul, pişir nereye kadar!?

3. yeniden doğma dedikleri dokunma taşları denen domuz kafalı yere gittiğimde taşları nasıl etkinleştiriyorum? her defasında balyoz ve dirgenle dalıp domuz derisiydi, tahta döşemeydi alarak geri dönüyorum. gebermek istemiyoruz artık. hadi geberdik bir kez daha yaşama şansımız olsun. yetti da!
  • varsa bir ekşi server'ı katılabilirim. tek başına sıkıcı, birileri gelse tutsa elimden oyunu öğretse süper olur gerçekten.
  • çeşitli modlarla oyununuzu rutinden rahatlıkla kurtarabilirsiniz. ama dikkat edin fazlası daha çok sıkılmanıza neden olur. örnek vermek gerekirse ;

•always on status : health, hunger, sanity değerlerini sayısal olarak görebilir, mevsim geçişlerine kaç günün kaldığına bakabilirsiniz.
    •<default>'s item pack : 14 yeni işe yarar craftable item elde edersiniz.
    •advanced world generation and cave content : dlc tadında bir moddur. haritanıza yer altını ekler fakat yer üstünde. bir çok farklı yaratık ve malzeme ile yolunuza devam edip daha fazla gelişebilirsiniz. fakat benim tavsiyem mod ayarlarından base sayılarını düşürmeyi unutmayın yoksa boku çıkıyor, her yer garip yaratıkla doluyor. yarım saatte kafayı tırlatırsınız.
    •craft stuff : daha fazla eşya için lazım yine.
    •display food values : "ben bilmediğim şeyi yemem hacı" diyenler için rahat, yediklerinin bünyeye etkisini gösteriyor. ama bana kalırsa önce deneyerek öğrenin sonra yükleyin.
    •advanced farming : benim gibi tarım manyakları için bulunmaz nimet, yazın çatır çatır seranızda ekip biçin.
    •extra equip slots ve more storage : yetmiyooor diye ağlayanlar için genişletilmiş backpack, chest ve chester. he birde aynı anda hem şapka hem zırh hem backpack hemde madalyon giymek için.
    •fast travel : tabelalar ile kendi wormhole'larınızı yapabiliyorsunuz ve isim verebiliyorsunuz. çok kullanışlı, mesela "beefalolar","bataklık","çölün yanı" tarzında yerler yapıp lazım olunca ışınlanıyorsunuz. fakat sanity ve hunger a mal oluyor.
    •global player icons : en güzeli, arkadaşınız nerede olursa olsun haritadan yerini görebiliyorsunuz.
    •never perish icebox : tavsiye etmem ama denemek isterseniz buyursunlar, icebox'taki hiçbirşey bozulmaz.
    •personal chesters : oyuna size ait bir chester ile başlarsınız.
    •stumps grow : kestiğiniz ağaçlardan değişik sebzeler ve çiçekler çıkabiliyor, ilginç.
    •waiter 101 : oyundaki en büyük eğlenceniz yemek yapmak ise en güzel mod, bayılacaksınız.
hesabın var mı? giriş yap