şükela:  tümü | bugün
  • ilginç bir bilgidir.
    böceğin boyutunu ilk sayfalarda insan kadar olduğunu algılıyor olsamda ilerleyen sayfalarda küçük bir böcek boyutu izlenimini edindim.

böceğin boyutu nedir sevgili dostlar?
  • sırtına elma saplandığına göre insan boyutuna yakın veya büyük olmalı.
  • görünmemek için yatağın altına saklanıyor anca. kapıdan giremiyor babası tekmeyle sokuyor. sırtında elma saplanıyor, orda çürüyor.

bunlardan hesap edin artık boyutunu. aşağı yukarı 1metre kare boyutunda.
  • ınsan kadar buyuk degil ama bir bocek kadar da kucuk degil. bu sadece benim zihnimde canlanan mi yoksa ipucu betimlemelerden yakaladiklarim mi bilmiyorum. fakat kitabi dusundugum zaman kucuk dikdortgen seklinde bir odada, yaklasik olarak komodin büyüklüğünde bir bocek canlaniyor.
  • gregor samsa'nın kendisi böceğe dönüştüğü için samsa boyutunda olması gerek. lakin, hikayede başına gelenler o boyuttan küçük olduğunu gösteriyor. minik bir böcek olsaydı, ailenin bunu önemsemesi mümkün olmazdı. en azından samsa olduğunu fark etmezlerdi. kafka da böceğin türünü ve büyüklüğünü daima belirtmekten kaçındığı, kapakta bile resmedilmesini istemediği için türü de belirsiz. kabuğu olduğu, önceleri tavandan sarktığı biliyor ama bir yerden sonra da pencereden kendisini atması da söz konusu olamıyor.

en makul değerleri ise vladimir nabokov veriyor. onun notlarına göreyse böcek 90 cm civarında olmalı. lakin, ölçüsü önemsizdir. mühim olan şahane hikayenin işleyişidir.