şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir terim... yapilan bir is sonucunda, isin ya da isten etkilenenin cevabidir... ornegin, bir sinifa bir adam 10 yil ingilizce anlatmistir ve her sinavda cocuklar ortalama 50 almaktadir, siz 1 saat anlatiktan sonra cocuklar 70 almaya baslamistir... size gelen dönütle, eski hocanin dönütü karşılaştırılır falan filan...
 • dönüt olanı geri bidirim anlamında kullanılır.
 • dönüt, hedefin gerçekleşme derecesine bakılarak, sistemin işleyip işlemediğini, işlemeyen yanların neler olduğunu, bunların nasıl ve ne yolla giderileceğini belirlemek amacıyla yapılan etkinliklerin tümü. sisteme (kişiye) her işlemin sonunda bilgi vermek yani sonuçların bilgisini gerekli yer ve zamanda sisteme(kişiye) ulaştırmak.
 • dönüt;geribildirim anlamında kullanılan özellikle eğitim bilimlerinde sıklıkla geçen sözcük.öğretmenlik için formasyon alanların aşina oldukları terim.
 • (bkz: feedback)
 • türkçeyi yabancı dillerin hakimiyetinden kurtarma misyonu gereğince uydurulmuş ve ulusalcılarca aşkla sahiplenilmiş bir soğuk, götüm gibi kelime daha.

  olayı/durumu tanımlayacak kavramları üretecek birikimimiz yok ama çin usulü taklit mal gibi elin adamının bulduğu "şeye" çok güzel don dikerizcilik, bunun adı.

  feedback'e ilk duyduğunda , öztürkçeci askerler "olmaz öyle şey" diyerek "geri besleme"yi biçtiler. mot a mot çeviriyle. sonra , tuhaf geldi kulaklarına sanırım bu, geri bildirim, dediler.
  bir sürecin, işleyişin sonunda çıkan verilerin/sonucun sürecin başındaki özneye iletilmesi.
  geri bildirim bu manada fena da durmuyordu ki zaten hep kullanıyormuşuz gibi duran bir ifadeydi.

  sonra, sanırım ulusalcı zihin dünyası kendini "eksik, yetersiz" hissetti ve "ne münasebet, benim yepyeni bir kelime uyduracak kabiliyetim ve buna imkan tanıyan güzel dilim yok mu ?" diye düşündü herhalde.

  dönüt, dedi.

  ağızlarını büzerek dönüt diyorlar ve "türkçeyi zenginleştirdik" hissiyle mutlu oluyorlar.
  "dömelt" de diyebilirler. bence bu da uyar. çok zekiler ve çok velutlar eksik olmasınlar. sempatiklikleri de fazladan "güzellik."
 • dönüt kelimesi kanaatimce tatsiz tuzsuz ve zevksiz bir zekanin urunudur. mesela angut onun yaninda cok guzel bir kelimedir. amma velakin dönüt ise cok angut bir kelimedir.

  bir gun birinden dönüt alacagim tutsa kendimi cok kotu hissederim heralde.
 • güneş dil teorisine göre ingilizce "donut" kelimesinin kökenidir. dunkin donuts'un kurucuları da meluncanlardır. "bunu yiye yiye götün tekerleğe dönecek" sözü zaman içinde değişime uğrayarak dünkin dönütse oradan da dunkin donuts'a evrilmiştir.
 • geri bildirim anlamına gelir ama lezzetli değildir. amatörü eğlendirir.
 • + yeni işin hayırlı olsun hoşgeldin aramıza
  - çok teşekkürler, dikkat etmem gereken şeyler var mı?
  + sadece akşam çıkmadan patrona mutlaka dönüt vermen gerekiyor.
  - istifa nasıl ediliyor?