şükela:  tümü | bugün
 • donut'un dünyanın en dandik tatlılarından biri olmasındandır.

  asya ve avrupa kıtaları arasında köprü konumunda olan güzel ülkemiz gerek sütlü, gerekse şerbetli tatlılar açısından zengin yataklara sahiptir.

  böyle bir ülkede amerika'nın donutuna kim bakar?

  go hom yankis
 • kimsenin nasıl telaffuz edildiğini bilememesinden dolayı satıcıdan istemeye korkmasıdır.

  "merhaba danıt alabilir miyim?"
  "merhaba donat alabilir miyim?"
  "merhaba donıt alabilir miyim?"
  "merhaba do not reply this mail"
 • devriyeye çıkan ve ortağı olan polis uygulaması olmadığı için tutmayan durum.

  credit: bir de donut pahalı arkadaşlar bizim polis çift lavaşlı çiğ köfte ve yarım ekmek martı döner üstelik yanında ayran bedava seçeneği de kullandığı için emperyal oyunlara gelmemekte .
 • şekerli poğaçayı dolar bazlı franchise bedeli ve avm kirasını çıkarabilmek adına 10 tl'ye sattıkları için elbette tutmaz, tutmayacaktır.
 • tadı gayet güzel ''düzgün yerde'' yerseniz. zırlamayın, saçmalamayın da.

  bir tanesinin 11 lira olmasından dolayıdır. 50 cent'e satılan simit muadili yiyeceği 11 liraya yüksek zümre tatlısı yaparsan böyle olur. el kadar bile bir şey değil birde. iki lokmada gidiyor 11 liralık şey.

  edit: "tatlı bolluğundan kim niye yesin tutmaz" diyen çomarlar. bu millet waffle diye boktan bir şeyi tutturdu, krep tuttu, pancake tuttu, tramisu tuttu. durumun tatlı bolluğuyla alakası yok. tatlı bolluğu ne amk, her gün aynı şeyleri yemeye ne meraklısınız. zaten bir cümlenin başında ''mis gibi '' varsa çomarsın aga.

  edit 2: künefe yiyipte buna ''çok şekerli yenmez o yüzden'' diyen var...

  dün donut aldım, verdiğim paranın hıncını çıkartayım diye bi' yazdım. millet ne dolmuş herkes bir şey yazmış peh.
 • dünyanın en şekerli ve gereksiz yiyeceği olmasından ötürü olabilir. tatlı kültürümüz olmadığından değil ama türk mutfağındaki en "ucuz" halka tatlısı bile bundan daha iyi bence. çünkü donut ne kadar kaliteli olursa olsun boğazda acı ve yanma hissi oluşturuyor ve bunu hiç sevmiyorum.

  ve evet, abd'de yediklerim de dahil.
 • yarrak gibi bir tatlı olduğu içindir.
 • ne zaman yesem bayat olmasındandır... abdden getiriyorlar sanki. ayrica türk tatlilarini bilseler abdde de donut tüketmezler bence. cok guzel bir sey degil
 • 25 kuruşa mal edilebilen dünyanın en ucuz ve basit atıştırmalığını, yanında kağıt bardakta kahveyle beraber 1 liraya satmak varken, antep fıstıklı baklava fiyatına kazıklamaya çalışmaları olabilir.

  noodle ve donut gibi en ucuz fastfoodlar türkiye'de "o filmlerde gördüğünüz yiyeceklerden" oldukları için bir haltmış gibi pazarlanmaya çalışılıyor. sanki bana lisanslı disney figürü aq.

  e bir de kültür tabii. envai çeşit tatlı varken donut burada niye tutsun ki. sahiden de tek albenisi o filmlerde gördüğümüz yiyeceklerden olması. ucuza da satsan poğaça varken kim niye donut alsın. sabah aynı basitlikte ucuz kahvaltı etmek istiyorsan iki poğaçayı at ağzına, bi çayı da hüple gitsin. o yüzden filmdeki yiyeceklerden diye pazarlamaya çalışıyorlar.

  aynı şekilde rakı da yurt dışında tutmaz. rakı, türk kahvesi, iskender gibi bugün bizim ana, royal, birinci sınıf kültürümüz dediğimiz şeyler aslında bizim yokluk yıllarımızda fakirlikten icat edilmiş çok basit ve zorlama tarifler. ve sonrasında geliştirilmemişler. italyan başta böbrekle sakatatla yaptığı pizzayı geliştirmiş. yunan mesela rakıyı uzo'ya çevirdi sattı onu gayet. vodka da basit ama rus vodkanın bin çeşidini yapmış. yani dünyada çok daha lezzetlileri var. e senin hem içkin basit, hem de bunları pazarlayacak bir film sektörün de yok dünyayı domine eden, "filmlerde gördüğümüz şey" diye almaz yani kimse. en fazla "egzotik, oryantal, doğulu" diye satabiliyorsun, o da bir yere kadar. adam tadıyor bakıyor, çok bir numarası yok. sadece geleneksel olduğu için bize değerli geliyor. rakı dediğin üzüm mayşesinden damıtılan alkolün anasonda bekletildikten sonra tekrar damıtılması. aromatikliğinin %90'ınını kaybediyor bu esnada. biz de o kalan %10'u öve öve bitiremiyoruz, şöyle olursa daha tatlı, böyle olursa daha lezzetli diye. bizde donut'tan daha lezzetli kırk çeşit tatlı varsa adamların da rakıdan daha lezzetli 40 çeşit alkolü var. tutmaz.

  rus nasıl vodkasının gelenekselini muhafaza ederken bir yandan vodkayı geliştirip dünyaya onu satıyorsa, biz de rakıyı anason kısmında örneğin portakal, limon, mandalina gibi meyvelerin kabuklarıyla aromalandırıp, geliştirip satabiliriz. ama bizim içkiyi tadı için değil poz kesmek için, edebiyat kasmak için içen közcüden bozma tayfanın delikanlılığına dokunur, asaletleri sarsılır diye yapmazlar. hala fakir gibi aynı acı suyu içerler. bi ton da para verirler, fotoğraf video çekerler. rakı lezzetinden çok şekil olmuş, bu olmuş çünkü artık. kültür diye böyle saçma bir delikanlılık söylemi icat etmişler rakının etrafına. bunu da kimseye anlatıp pazarlayamazsın.

  hem amerikalı arkadaşlarımız donut'ı dünyanın en güzel tatlısı diye satmaya çalışmıyor ki zaten. filmlerde hep en ucuz, en basit şey olarak görüyoruz. filmlerde görünce ona bambaşka bir değer yükleyen biziz. onların da bizim baklavamız gibi başka güzel tatlıları var apple pie gibi. dünyaya satacaklarsa onu satıyorlar. oysa biz, rakıyı hala çok ilginç bir şey zannedip neden dünyada onca içkinin arasında hiç rağbet görmediğine şaşırıyoruz. halbuki anason kokulu alkollü sudan ibaret olan, yani aslında anasonlu vodkadan ibaret olan rakı, dünyadaki bütün o kompleks içkilerin arasında hiçbir özel yanı olmayan aşırı basit bir şeydir ve sek vodkayla birlikte en ucuz olması gereken içkidir. hadi aromasız sek vodka alkolsüz içecekleri alkollü yapmaya yarar. rakı içindeki anason esansı nedeniyle o işe de yaramaz, hiçbir şeyin içine uymaz. "şu şekliyle" rakı, halen varolması bile saçma bir içkidir. dünyaya açılabilmek için rakının önce etrafına örülmüş şu fakirlik ve delikanlılık edebiyatı duvarını yıkması ve kendisine bir orijinallik yaratması gerekiyor.
 • pahalı olması amk. yapın tanesini 1.5-2 lira bakın nasıl satıyor.