şükela:  tümü | bugün
  • muhtarın da teyit ettiği bir tür hayvan.

- bunlar donuz mu?
    - donuz!
  • sansür olup olmadığından bağımsız olarak da değerlendirilmesi gereken bir tarafı var.

öncelikle şunda hemfikir olalım:

bu imkan'a erişim yasaklanmadıkça, —hakkında yapılan tartışma'nın süresi, galibi, baskın'ı, konsesusu kim ve ne olursa olsun—, kayda değer sayıda insan tarafından kullanılacak ve var olacaktır. o da, bence, şu demek: sözlükte paradigma değişimi.

sözlükteki değişim'in sözlük içi içtihadına girmek istemiyorum. giren girsin. benim için önemli olan değişimin kendisi, mahiyeti ve temellendirmesi. o da, sözlükten ibaret görünmüyor.

görebildiğim kadarıyla bu değişimi mümkün kılan en temel belirleyen şu:

ekşi plas plas, ve donuz, sözlük yönetiminden bağımsız, dışarıdan bir inisiyatifle yaratılmış. buna rağmen doğrudan yapısal bir dönüşüm'ü mümkün ve mecburi kılıyor.

bu, klasikleşmiş ''beğenmeyen girmesin, beğenmeyen başka site yapsın, orada istediği kuralı uygulasın'' tarzı basmakalıp merkezi karşı eleştiri ve savunmayı ezip geçiyor, tarihe gömüyor.

beğenmeyen, artık dışarıdan herhangi bir sitenin işleyişini değiştirecek teknik arabirim ve yazılımı geliştirip kendi yöntemini, *herkes için*, mümkün kılabiliyor.

bu, sözlük de dahil olmak üzere herhangi bir sanal merkezi yönetim'in erk'i, keyfi ve idaresi sıkışıp kalmış olan 'teknik otorite'nin kırılması, demokratize edilmesi demek.

donuz, ve benzeri harici teknik arabirimler, bu niltelikleri ile de değerlendirilmeli.
  • bastigi koyu kasaba yapan bir tur hayvan.
  • vallahi süper fasilite. ne kadar lüzumsuz adam var, ne kadar troll var, yolla gitsin. sonra bunlar birbirini yesin dursun "sizin hiçbir şeye tahammülünüz yok, nasıl bizi görmezden gelirsiniz, benim iğrenç düşüncelerimi ve tiksinç yazılarımı yemlemelerimi nasıl gözardı edersiniz bikbik" diye.

siklemiyorum arkadaşım var mı? gerçek hayatta da aynısını yapıyorum burada da. hadi şimdi kendiniz yazın kendiniz eğlenin hahaha.

hiç umrumda değil gerçi ama uzun vadede ilgi göremeyen troll arkadaşların da kafalarını ekrandan çıkarmalarına, reel hayata dönmelerine yardım edebilir.
  • nazal n ile söylenmesi eftaldir.

domuzgillerdendir. diğer domuz türlerine göre daha yöresel bir hayvandır, daha folkloriktir.
  • eksi++ scriptince trollere ve/veya hoslasilmayan yazarlara verilen isim.

(bkz: eksi++)
  • bir kimse, bir bilginin, bilinin ya da verinin kendisine erisimini engelliyorsa, bunun adi sansur degildir, ancak bu engelin uzerine insa edildigi temel, sayilanlarin, kimsenin kendi goruslerine karsit gorusler ya da bunlara hizmet eder olmasi ise, "cehalet" olarak adlandirilabilir.

fakat bir kimsenin boyle bir engel koymus olmasi, o kisinin her durumda "cehalet icerisinde bir kimse" olarak tanimlanmasini gerektirmez. boyle bir tanimi hak etmeyen bir engelleme ornegi verebilmek icin, oncelikle bu kez gercekten sansur olarak tanimlanabilecek bir davranisi ortaya koymak gerekir; "sinyal karistirma".

sansur, her zaman erisimi engelleme seklinde ortaya cikmaz; erisimi zorlastirma da sikca basvurulan bir sansur metodudur. bu sansur metoduna son zamanlarda gerek yazili ve gorsel basinda, gerek eksi sozluk'te sikca rastliyoruz.

ornegin, bir kisinin, sozluk dili ile, "gerizekali baslik ureteci" mantigi ile calisip sol frame'i isgal ederek, bir bilgiye karsilik gelmeyen, hatta cogu zaman kendi dusuncesini dahi tariflemeyen seyler yazmasi - bilgiye erisimi zorlastirma anlaminda - sansurdur; bunu ilgi cekmek icin yapan da vardir, sol frame'i islevsizlestirerek bir basligi gundemden dusurmek icin kasti olarak yapan da vardir.

diger bir ornek de, hazzetmedigi insanlar, kavramlar, gorusler v.s. hakkinda herhangi bir bilgi verildigi anda, soz konusu baslik altina ususup, verilen bilgi ile hicbir ilgisi olmayan ve mustakil olarak kendisi de bir bilgi vermeyen, sadece yargi belirten entry'ler giren kimselerdir. bu kimselerin, hic hazzetmedigi seyler hakkinda, en fazla entry giren kendisi gibi 2-3 kisiden biri oldugunu ve ayni basliga girdigi 56. entry'de, hala ilk entry'sinde girdigi yargiyi tekrar ediyor oldugunu gordugunuzde burada amacin karsit gorus bildirmek degil, "sinyal karistirma" yoluyla bilgiye erisimi engellemek, yani sansurlemek oldugunu anlarsiniz.

bunun daha dezenformasyon yollu olani var, bilgiden eksiltme yollu olani var; var oglu var...

iste bir kimse, yine sozluk ici tabiri ile, baslik kirliligi, entry kirliligi yoluyla kendisinin bilgiye erisimini zorlastirmaya ve bu sekilde sansur uygulamaya calisanlarin cabalarini bosa cikartmak icin, bu kaynaklardan gelen bilinin ya da verinin (artik bilginin varligindan soz edemeyiz) kendisine erisimini engelliyorsa, bu noktada artik cehaletten de bahsedebilmek mumkun degildir; kisi kendi iletisimini guvence altina aliyordur.

bu sekilde dusunuldugunde, donuz, iletisimin selameti acisindan, sinyal karistirilan telsiz kanalindan, temiz bir kanala gecmekten farkli degildir. baska bir acidan, baska bir benzetmeyle, iletisim kanallarinizin mesgul olmamasi ve boylece gercek bir iletisime surekli acik kalmasi icin, operatorunuzun size, sizi 5 dakika bir arayip ahizeye uflemenizi isteyen (gerizekali baslik ureteci) ya da "karin seni aldatiyor" deyip kapatan (dezenformasyon bakani) numaralari engelleme yetkisi vermesinden baskaca bir sey degildir ve benim gorusume gore, bu eksi sozluk ruhuna aykiri da degildir; asil eksi sozluk ruhuna aykiri olan, boyle bir ihtiyaci ortaya cikartacak ve pek cok kisinin buna hak vermesine sebep olacak kadar sistematik bir bicimde, icerik (bilgi degil) olusturmak marifetiyle bilgiyi sansurlemektir.

son olarak, gozden kacirilan ya da kacirilmaya calisilan bir diger nokta da su ki, bir kisinin olusturdugu bilgi ya da daha dogrusu iletisim kirliligini donuz marifetiyle ortadan kaldirabilmek ve iletisim kanallarini temizleyebilmek icin, donuz henuz ai olmadigina gore, once bu kimse ile muhatap olmus, urettigi icerigi deneyimlemis olmaniz gerekir. hal boyleyken, eger iletisim kanallarini temizlemek isteyen birisi tarafindan donuz listesine alinmissaniz, once donup bir kendinize bakmaniz, iletisim seklinizi ve sundugunuz icerigi gozden gecirmeniz gerekir; birilerine ulasmak amacindayken el uzatir gibi mi duruyorsunuz, yoksa iter gibi mi?

gercekten bir gorus ifade ediyorsaniz ve bu gorusu ulastirma amacina uygun bir bicimde ortaya koyuyorsaniz, ama birisi sirf gorus farkliliginizdan dolayi sizi donuz listesine aliyorsa, onun tanimini zaten en basta yapmistim; bu vesile ile cahille muhabbeti kesmis olursunuz.
  • bireylerin seçim hakları vardır. neye maruz kalacağını da filtreleme ve seçme hakkı vardır.

bu noktada bir gazetede hangi yazarı okumayacağını seçip sayfa çevirmek kadar basit bir işlem bu donuz -defalarca tekrarlanmış olması bu gerçeği ortadan kaldırmıyor-. kimse "yazmasın o yazar" demiyor, "ne biçim gazete lan bu" da demiyor. "okumak zorunda diilim" diyor hepsi bu.

sansüre karşı çıkarken söylediğimiz neydi? devlet bireyler adına karar veremez. isteyen herkes her şeyi yazar ama isteyen de okumaz. isteyen istediği siteye istediğini yazabilir, ben o siteyi açmam,o yayını satın almam vb.
    (gündem ayşe özyılmazel ve ayşe arman kavgası olduğunda ben ikisini de okumayarak bu gündemin uzağında durmaya çalışırım, başka yazarlar müdahil olursa onları da okumamam gerekir çünkü ben gündemimin bu olmasını istemiyorumdur.)
    sansür bu noktada sozluk yönetiminin trolleri uçurması olurdu. uçurmadılar işte. e o zaman da gayet isteyen bireylerin trol dolu istemeyen bireylerin trolsüz sözlük okumasını sağlayabilecek bir teknolojik eklenti yapılır. bunu kullanmak ya da kullanmamak kimlerin ekleneceği ve eklenmeyeceği kişinin isteğine bırakılmış olduğuna göre sansür ile alakası yoktur.

e aynısı işte. ben karar veriyorum kimi okuyup okumayacağıma. hayatta da böyle: okuyacağım kitaplara, konuşacağım kişilere, arkadaşlık edeceğim hatta birlikte olacağım insanlara ben karar veriyorum. burada da öyle bir fırsat sunulmuş. dinlemek istemediğin biri konuşursa ortamı terk edebilir, sevmediğin bir grup çaldığında mekandan çıkabilirsin.
    teknolojik bir kolaylık.

her fikri okuma zorunluluğunu dayatamazsınız. kötü yazarları, berbat şairleri zorla okutup ezberleten edebiyat hocası yeterince var.

kimse böyle bir kolaylık mevcutken manuel olarak uğraşmak mecburiyetinde diil.

ben mesela sikiş sokuş bekaret vb. konularla kafayı bozmuş mahlukların saçmalıklarını okumak istemiyorum. günlük hayatımda bu yaratıklardan bir nebze olsun korunabilecek bir konumdaysam internette de olabiliyorsam, neden olmayayım?

araban varsa otobüse binmemek gibi. adamlar araba yapmış içine de benzin koymuş. yok "illa otobüse bineceksin binmezsen orospu çocuğusun" diyemezsin bu noktada. farklılıkları benimsemek adına mevcut kolaylıklardan faydalanmamak saçma olur. zaten troller filtrelendiğinde de burası yeterince çeşitli.

püfür püfür geçiyor bugün mesela ohhh..

-pek elitistim çokça da faşistim, sevgiler-
  • simdi efendim, bir garip kullanici betigi olan eksi++'in, sozlugun veritabanina dogrudan erisimi olmadigi icin arada aksamasi normal bir olay. gel gelelim, bu kadar kritik bir ozellik istenildigi gibi calismayinca tepkli verilmesi de ayni derecede normal.

ne var ki, donuz baslik filtresinin calismasini engelleyen 10 gun onceki sorun ile bugunku sorun ayni degil. 10 gundur calismiyor da degil zaten.

arada sirada bu tip sorunlarin olmasi normal. isterdim ki hic aksaklik olmasin, tikir tikir surekli calissin ancak olmuyor. eksi++ resmi bir eklenti olmadigi surece de olmasi zor gorunuyor. yine de sorunu farkettigim/ogrendigim zaman yarin oburgun duzeltmeye de calisiyorum zaten.

kisaca sizden ricam "demek ki bi halta yaramıyor artık bu fasilite" gibi genellemeler yapmak yerine bir sorununuz oldugu zaman bu basliktan, eksi++ basligindan veya mesaj ile bana ulasip sorunu bildirmeniz ve de birazcik sabirli olmaniz olacaktir.

bu arada simdi farkettim ki bu fasilite ortaya cikali tam 1.5 yil olmus. bu sure zarfinda bir nebze de olsa sinirlerinize iyi gelmis, sozluk keyfinizi arttirmissa ne mutlu bana.
  • mal engelleyici fasilite. süper olay.

kendine troll adını veren gerizekalılar alıştı tabi her sıçtıklarının sözlükte engelsiz görünmesine. teknolojik olarak "siklenmeme" olayları olunca götleri tutuştu. şimdi sıçtıkları bokları hiç görmeyecek insanlar isterse ne acı olay onlar için.