şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özet geç piç diyenlere özet geçmiş nolan.
 • 3 dakika da ne anlatılabilir ki diye izlediğim, sonrasında dumur olduğum christopher nolan'ın ilk filmi..

  avcı da avlanan da biziz şu yaşam denen saçma da.. sürekli kendimizi kovalayıp duruyoruz ama çıkış yok.. kendi içimizde sıkışıp kalmışız gibiyiz..
 • gerçekliğin ve benliğinin tutsağı olmuş bireyi, üç dakika gibi çok kısa bir sürede gerilim ve merak dozunu gayet yerinde kullanarak anlatmayı başarmış christopher nolan'ın ilk filmi.
 • paranoyak ve sürekli endişeli bir adamın odasında bir böceği yakalama çabasını anlatan 2-3 dakikalık psikolojik gerilim kısa filmi. sonunda görüyoruz ki adamın yakalamaya çalıştığı böcek aslında kendisi yani minyatürü ve adam ayakkabısıyla minyatürünü eziyor. adamın kendisini ezmesiyle birlikte bu sefer roller değişiyor ve adam minyatür oluyor ve eziliyor.
  bu filmden benim anladığım şu: filmde hep bir asıl adam bir de minyatür var. dikkat edersek her asıl, kendi minyatürünün hareketlerini birebir taklit ediyor. minyatür dans ederse asıl adam da dans ediyor, minyatür kendi minyatürünü ezerse ( evet, minyatürün de kendi minyatürü var. bunlar böyle silsile halinde devam ediyor) asıl adam da minyatürü eziyor. böylece minyatürün ezilmesinin sebebi kendisinin kendi minyatürünü ezmesi oluyor. bu şekilde sistem işlemeye devam ediyor. diyelim ki biri çıktı ve minyatürünü tekrarlamadı ve ezmedi ne olacak, kendisi de ezilmeyecek ve bu şekilde aslıyla minyatürüyle hiç kimse birbirini ezmeyecek, herkes dans edecek ve eğlenecekler, hayat bayram olacak, günlerimiz şenlikle geçecek.

  özetle, bence filmin mesajı başkalarının bize davranışını belirleyen şey bizim de diğerlerine hatta kendimize nasıl davrandığımız ile bağlantılı. kırılmak istemiyorsan kırmayacaksın, ezilmek istemiyorsan ezmeyeceksin.

  ek olarak: http://sefacimin.tumblr.com/image/34431503606 bu resim de var.
 • "adam olacak çocuk, bokundan belli olur." sözünü tasdikleyen christopher nolan kısa filmi. üç dakikalık amatör kısa film bile şu anki yüzlerce sci-fi, post apokaliptik filmlerin eline verir.
 • hani biz türkler de bir laf vardır; "adam olacak çocuk bokundan belli olur" diye.. işte c. nolan da nasıl iyi bir yönetmen olacağının sinyallerini zamanında çektiği bu kısa filmle vermiş. bir kısa film nasıl olmalı da olmalının örneğini teşkil eden, sinema okullarında gencecik sinema öğrencilerine muhakkak izletilmesi gereken ders niteliğinde bir c. nolan kısa filmi.
 • şuradan izlenebilecek christopher nolan imzalı 1997 yapımı kısa film.
 • christopher nolan hatrına izlenilebilecek kısa film..
 • güzel bi kafa, 3 bin kat daha etkili kılabilir bu filmi. kafa ne kadar sadesinden güzelleştiyse bi o kadar hem.

  http://vimeo.com/13989951
 • christopher nolan'ın süper ötesi kısa filmi. bırakın inception'ı bu kısacık film bile 83. oscar ödül töreni'ndeki diğer 9 filmin eline verir.