şükela:  tümü | bugün
 • 2016 yılında çıkan doom'u şaheser olarak tanımlayabilirim.
  bu oyunun da fazla bir yenilik yapmadan yeni harita, düşman ve hikaye ekleyerek geleceğini düşünüyordum ama bayağı bir değişiklik yapmışlar. oyunun başlarında yadırgadım çoğu şeyi ve sevemedim ama ilerde aldığımız yeni özelliklerle oyun beni kendine bağlamayı başardı.

  beğendiklerim:
  +dash, havada hareket etme, tırmanma vb. çeşit çeşit hareket mekaniği var.
  +düşmanların havadayken daha savunmasız olma gibi kendi zayıflıkları olması hoş.
  +her ölümden sonra her zaman yükleme ekranı bekletmiyor bazen hemen biraz önceki konuma ışınlayabiliyor.
  +bir genel merkeze sahip olmuş olmamız. (bkz: vega)
  +bölümlere bulmacalar ve parkurlar eklenmesi aksiyon aralarında nefes almamızı sağlıyor.
  +önceki oyunun aksine bunu 1080p oynayamadım ama grafikler yine de şahane gözüküyordu.
  +sonunda bir doom oyununda ara sahnelerle de desteklenen çok güzel bir hikaye var. tutarlı bir evren kurmuşlar.

  beğenmediklerim:
  -arayüz nedense önceki oyundan çok daha karmaşık ve kötü gözüküyor.
  -melee saldırılar hasar vermiyor artık. sadece sersemletiyor glory kill yapmadığınız sürece.
  -şeytanlarla dolu odayı temizle sonra diğer odaya geç mantığını daha çok seviyordum bunda daha çok yolumuzun üstündeki şeytanları öldüre öldüre gidiyoruz.
  -patlama efektlerinde bir gerileme olmuş. önceki oyunda sırf bu efekti görmek için her şeyi patlatıyordum. bunda sıradanlaşmış.

  +-kullan tuşu ve yakın saldırı tuşunun aynı olması sinir bozucu. gerçi o kadar çok yeni özellik eklemişler ki tuş yetmemiş oyuna. bunu bir nebze anlayabiliyorum o yüzden.
  +-çok fazla quake havası var oyunda.

  sonuç olarak kesinlikle oynamaya değer bir oyun olmuş ama önceki oyundan hemen sonra başlamayın biraz sindirin yoksa alışması çok daha zor oluyor.
 • optimizasyon konusunda ders veren stüdyo onlarca yılın tecrübesiyle id software'dır. ***
  bethesda ise fallout 4 ve fallout 76 gibi facialarıyla bilinir, ve teknik yönden sektörün en kötülerindendir. bu yeteneksiz firma doom eternal'ın sadece yayımcısıdır
  ayrımı bilmek lazım
  edit: entry silinmiş, bethesda optimizasyon konusunda ders vermiş deniyordu entry'de
 • 2 gündür oynadığım oyun. açıkçası arkaplanda bannerlord'u download ederken vakit geçirmek için oynuyorum şu an. çok iyi fps oyuncusu olduğum söylenemez, sadece atmosferi merak ettiğim için deniyorum. oyun bu yönüyle gerçekten de iyi açıkçası, oynarken tansiyonu yükseltiyor, bazen glory kill ıle can toplarken sinirden dişlerimi sıkıyorum, hırsın ateşiyle. :) müzikler harika.

  fakat az önce yaşadığım bir olay ile yapımcılara saygım bir tık daha arttı:

  dediğim gibi bu tarz full-aksiyon fps'lerde pek iyi sayılmam, ilk boss'a geldiğimde tüm yedek canlarım tükenmişti bile. boss dövüşünde 3 kez öldüm. artık isyan edip oyunu kapatacakken, oyuna yeniden başlamadan önce bana sentinel armor verdi oyun. bu zırhın kullanılmasının da herhangi bir cezasının olmayacağını belirtiyordu ekrandaki yazı. zırhı aldıktan sonra boss'u devirdim.

  bu çok düşünceli bir hareket, belli ki boss'u indirecek bilek bende yok, 3 defa ölerek belli bir emek sarfetmişim, e artık bundan sonrası eziyet. tam bu noktada oyun duruma müdahale ediyor ve sizi o çukurdan çıkarıyor.

  helal olsun, oyuna devam edemeyecek belki de silecektim, şimdi cayır cayır devam.

  süper.
 • stresli bir iş gününün ardından bir saatlik de olsa girip, sinir olduğum iş arkadaşlarımın yerine koyduğum birkaç iblisi öldürerek rahatladığım oyun...
 • buradan masaüstünüzü süsleyecek illüstrasyon wallpaper'lara ulaşabilirsiniz. adamlar gerçekten sanat yapmışlar. resim bölümünden mezun olan biri olarak saygıyla eğiliyorum efenim.
 • grafik konusunda yukarıdaki arkadaşa katılıyorum. ilk oyunda grafikler ultra ayarlarda şahane gözüküyordu. ancak, gelgelelim yeni oyunda texture ultra ayarlarda, diğer ayarlarda ultra nightmare' de olmasına rağmen bir kalitesizlik söz konusu. oyun, texture' u nightmare ya da ultra nightmare' e dayamak için 8 gb' lık gpu istiyor. ancak performans konusunda herhangi bir sıkıntı yok. 1660ti ile 100 fps' de oynuyorum.

  bunun dışında baya eğlenceli aksiyonu bol bir oyun eternal.

  8/10
 • hell on earth bolumunun sonundaki kilisenin icine girmeye bildigin tirstim, o nasil grafiktir, o nasil soundtracktir arkadasim ama. cesarei toplayip girdim ki bolum sonuymus megersem.

  parasini son kurusuna kadar hakediyor, ki daha zincir firlatma cikmadi.
 • şimdi retro doom der isek eğer ben burdan doom 1 ve 2 yi anlarım. bir önceki doom oyunu serinin daha özüne uygun yaratılmış bir oyun. doom 3 klasik doom tarzından uzak korku ögeleriyle orjinal oyuna göre daha ‘yavaş’ kalan bir oyundu. adamlar gayet eskiyi yenileyip üstüne fatality tarzı bir mekanizma eklemişler ki bu ‘vuruş hissiyatı’ da sizi tatmin etmiosa ben ne diyim. kf2 diyorsanız da bence l4d in bir tık üzerine anca çıkabilen bir oyun. bence doom (2016)gayet klasik adayı hatta öyle olmuş bir oyun. burdan yapımcı ekibe başarılar dilerken 320? doom eternal önsipariş fiyatı nedir lan demekten de kendimi alamıyorum.
 • efendilik arayan animal crossing oynasın. orada size efendilik yaparlar. sikiş var burada sikiş! ona göre oynayın bu oyunu!