*

şükela:  tümü | bugün
  • buradan kendi açıklamasına da ulaşabileceğiniz rezilliktir. devletin halkını soyması kabul edilemez.
  • gelir elde ediyorsan vergi vermek zorundasın. (burada çok fazla aptal olduğu için bir parantez açmam gerek. 50 tane mesaj gelmiş. yok vergisini ödemişmiş, sadece 7 bin lira ödememişmiş. 2016 ve 2020 arasında vergisini ödemiş olması 2015 yılında vergisini ödemediği gerçeğini değiştirmiyor. yani tekrar diyorum ki gelir elde ediyorsan vergi vermek zorundasın.)

geçmiş olsun diyorum ama malesef bu durum böyle. göz önünde olduğu için cezayı buna kesmişler.

edit: allah aşkına mesaj atmayın. videoyu izledim. arkadaş 2015 gelirini beyan etmemiş ve vergisini vermemiş. kanunu bilmek zorunda. 1 tl bile olsa bilmek zorunda.

edit 2: ayrıca başka şirketlerin vergi borcunu siliyorlar diye bunu da silsinler demek embesillik. ben o vergi borcu silinen kişilerin başlığına da yazdım. kurallar herkes için.

**

kanunu-kurali-yasayi bilmemek mazeret sayilmaz.

**

edit son: arkadaşa üzüldüm. yapacak bir şey yok. keşke kolin yerine bu tarz insanlara af verilse veya 7 bin lira için başka türlü bir ceza alsaydı.
  • tamam benim vergi borcum vardı evet düzgün bir şey yapmadım diye yapılan açıklama.
    biz neden vergi ödüyoruz?
    2019 senesinde 122 bin tl vergi ödedik aile olarak.
    eğer ödemeseydik gelecek ceza 2-3 milyon arasında olacaktı.
  • kanunları bilmemenin, kanunlardan muaf olmadığı gerçeğini acı yoldan öğrenmiş bir gencin videosu.

eğer ki gelir idaresi, kapsamlı bir inceleme başlatırsa daha çok bu minvalde videolar göreceğiz.
  • vergi müfettişinin büyük uyanıklığına konu olan hadise.

2016'da genç girişimci olarak şirket açtırılmasına ses etmeyip sinsi sinsi bekleyip bir anda 2015'i inceleyip oradan ceza kesip üstüne genç girişimci değilsin sen deyip o hakların da geri alınıp bir de oradan ceza kesilmesi ciddi ciddi düşünülüp planlanmış bir ketenperedir. eleman da işi ciddiye almayarak koz vermiş tabi, müfettişler de bu kozu son damlasına kadar değerlendirmiş.

müfettişlere kızmıyorum onların suçu yok, bu arkadaşların tepesindekiler öyle bir baskı yapıyor ki maalesef bu tür ketenperelerle çok karşılaşılıyor son 2-3 yıldır.

edit: ayrıca haklı olsanız davayı kazanacağınız belli bile olsa gözünüzü öyle bir korkutuyorlar ki dava açamıyorsunuz, yalan ceza indirimleriyle aklınızı çelip paşa paşa ödetiyorlar cezayı. çok büyük olaylar dönüyor bu vergi incelemelerinde. olay vergi ödeyip ödememe meselesi değil, kazanıyorsanız ödeyeceksiniz yakalanırsanız da cezasını ödeyeceksiniz ama olay çok başka, ne kadar fazla para koparabiliriz ketenperesi bu.
  • ee yani ? youtube da herkes eşşek gibi vergi veriyor. vermediysen gidip ötmeyeceksin.
  • tamam herkes vergisini vermek zorunda ama 7 bin liralık fark için 340 bin liralık fatura nedir? bu ülkede hangi bakkal, manav, taksi, dolmuş, emlakçı vergi veriyor? böyle deyince vergi vermemeyi savunmuş gibi oluyor ama mevzu kuralların uygulanmasındaki dengesizlik.

edit: mesaj atanlar oluyor 340 bin liranın hepsi ceza değil, vergi muafiyetinin iptali sonucu çıkan bedel diye. tamam da sonuç olarak bu adam genç girişimci kapsamına girmeden önce fabrika kurup işletmemiş ki. ufak tefek işlerden 1 senede 7 bin tl kazanmış. bu faaliyetlerinden dolayıda sen ticari faaliyette bulunup gelir elde etmişsin deyip ceza+iptal edilen verginin tahsilatı ile 340 bin lira istiyorlar. oldu olacak babasından aldığı harçlığı da bildirsin, sonuçta o da kazanç.
  • son 3 bin yildir aglaya aglaya bir hal oldular.

vergi odemeden para kazanilmiyor!
  • genç girişimci desteğinin ana maddelerinden birisi işe başlamadan daha önce bir faaliyetin olmamasıdır. bir yerde 4a lı çalışabilirsiniz ancak 4b ye tabii işler için geçerlidir bu madde. arkadaşın teşvikten faydalanmadan önceki 7000 tl lik kazanci ticari kazanç olarak degerlendirilmis dolayisiyla bu muafiyetten faydanlanma şansı kalmamış. ha derse ki " dostum başvururken neden söylemediler" o zaman derim ki piyango biraz arkadaşa vurmuş, geliri çok olduğu icin goze batmış sonuç gg. not: mali müşavir