• sadece bir albümü olmasına rağmen hala hatırlanan grup. ilk albümü çıkardıklarında üniversite 1. sınıftaydım, şimdi doktor oldum adamlar hala ikinci albümü yapmış değiller. sanırım onlar için albüm yapmak tıptan zor. ben bu durumdan bunu çıkarıyorum.
  • ilk dinlediğim günden bu yana sıkılmadan dinlediğim ender tek albümlük gruptur.

derken aklıma sakin, asfalt dünya, kreş, buz geldi.

kimi dağılır kiminden ses çıkmaz, olm adam gibi müzik yapsanıza lan !

iyisiniz işte niye paylaşmıyonuz.
  • albüm geliyor. terbiyesizlik yaptılar onca sene bekletmek ne demek lan insanları.
    çok severim, on numara beş taşşak grup.
  • bazı gruplar vardır bir şarkısını dinlediğin zaman direk hayatının bir bölümüne gidersin ya benim için de bu grup böyleymiş. resmen bugün fark ettim. uzun yıllar sonra 'bakma yüzüme' şarkısını dinlediğim grup. bir anda üzerimde lise üniformam belirdi.
  • bir türk rock grubu ismi.
  • modal muzikte, bir major gamin ikinci notasindan baslayan minor gam. caz muziginde sikca kullanilir. turk halk muziginde de onemli bir yer tutar.
  • 2. albümü çıkaramadan kesin dağıldı bunlar amk. hayır grup elemanlarından biri de çıkıp demiyor ki "aga biz dağıttık grubu boşuna beklemeyin." bence olay bu yani. altı üstü albüm lan!? atomu parçalamıyosunuz olm. piyasa zaten durgun. patlatın artık şu albümü siz de kurtulun biz de. yorulduk lan beklemekten. herkesin yıllardır beklediği gruptur dorian!
  • türkçe rock içinde çok ender bulunan gruplardan biriydi. ara ara beynimin içinde bir ses bu adamların istanbulun karanlık tarafını yansıttıkları/ duragan/ progresif müziğini duymak istiyor. yerli yerinde sözler, minimal konsept, popüler kültürün içinde olup sanata değen ender gruplardan. umarım yeni bir albüm çıkarırlar.
  • yeniden hayata gibi aşmış bir albümü türk müzik endüstrisine kazandırdıktan sonra, 5 sene boyunca albüm yapmamak, sevenlerine yapılmış bir eziyet değil de, nedir, ey sözlük yazarları. hadi lan artık, özledik.
  • re'den re'ye arızasız çıktığınızda elde ettiğiniz gam. herhangi bir majör gamın üçüncü ve yedinci sesini yarım ses pesleştirdiğinizde* o tonun dorian modunu yazmış olursunuz. örneğin fa majör dizisinin üçüncü sesi olan la'yı la bemol yedinci sesi olan mi'yi mi bemol yaptığınızda fa dorian modunu elde edersiniz.

cem karaca'nın niyazi isimli parçası örnek olarak gösterilebilir.

aralıklara bakacak olursak hüseyni makamı ile benzeştiğini görebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap