şükela:  tümü | bugün
 • elu thingol'un güçlü orman krallığı. beleriand'lı sindar elflerinin en büyük krallıklarından birisidir. düşmanlarından korunması için melian kusağı ile çevrilmiştir. melian ve thingol tarafından yönetilir.
 • melian,elwe'nin yasi ile kendisini oldurdukten sonra kusak kalkmistir ve orman,nogrod cucelerinin saldirisina ugramistir.sonraki krali dior olmustur.
 • sindarin de karsiligi "çitler ülkesi" dir. önceleri eglador denilirdi. bu isim, melian kusagi yüzünden verilmistir. neldoreth ve region ormanlarindaki thingol ve melian in kralligi; esgalduin nehri üzerindeki menegorth sehrinden yönetilirdi ki krallik bu nehir tarafindan iki kismina ayrilmistir. menegorth, yerin altina kazilmis biinlerce magaradan olusmaktadir. melian kusagi sayesinde bu bölgeye izinsiz olarak kimse girememistir*. elu thingol uzun yillar boyunca doriath i yönetmis fakat birinci çag in sonlarinda cüceler tarafindan öldürülmüstür. onun ölümünün ardindan oglu dior kralligi kisa bir süreligine yönetmis fakat daha sonra fëanor ogullari bu bölgeyi yikmislardir. "kusak diyari" ve "gizli krallik" da denir
 • thingolun orman krallığı, beleriand üzerinde sindarın en büyük merkezi. esgalduin nehri tarafından ikiye bölünmüştür. küçük taraf, neldoreth ormanının kuzeybatısına; büyük taraf ise, region ormanınnın doğu tarafına uzanır. bu ormanlar, ve nivrimadıyla bilinen sirion batısındaki küçük koruluk, girdle of melian(melian kuşağı) olarak bilinen büyüyle bulunamaz kılınmıştır.
 • orman içindeki höyüklere örülmüş krallik. thingol'un krallığı. nogrod cuceleri yıkmadan önce melian tarafından korunurdu. beleg cuthalion'un diyari, turin turambarın yetiştiği yer. kara elf eol'un gelininin diyari. kılıcı anglachel orada himaye edilmiştir.
 • beleriand'ın ortasında, ered gorgoroth'un güneyinde bulunan, sindar elflerinin ülkesidir. sınırları batıda talath dirnen, doğuda estoland'a ulaşıyordu. neldoreth, nivrim ve region ormanları doriath sınırları içindeydi. doriath sınırları dışında kalan brethil ve nan elmoth ormanları ise kral thingol'e bağlı idi. doriath ülkesi, kral thingol ve eşi maia melian'ın hükümdarlığı altında, binlerce yıl boyunca dış dünyadan izole bir şekilde varoldu.

  ilk çağlarda, elfler valinor'a göç ederken teleri elflerinin iki kralından biri olan thingol (elwe singollo) nan elmoth ormanında kaybolmuş ve teleri halkının bir kısmı krallarını aramak için orta dünya'da kalmıştı. ormanda maia melian'la karşılaşan thingol, onunla evlenerek geri geldiğinde kral olarak halkının başına geçti ve bu elf boyu daha sonra sindar olarak anıldı. birinci çağın sonunda melian büyük bir kötülüğün geleceğini öngördü ve thingol belegost cücelerinden korunaklı bir kale-şehir yapmaları için yardım istedi.

  sindar elfleri cücelerin yardımıyla esgalduin nehrinin güney yakasında bir yeraltı şehri inşa ettiler. ismi bin mağaralar anlamına gelen menegroth böylece kuruldu ve doriath ülkesinin başkenti oldu.

  --- spoiler ---

  bir süre sonra, melian'ın öngördüğü üzere, morgoth'un ork orduları ilk beleriand savaşı'nı başlatarak doğudan ve batıdan doriath'a saldırdı. kral thingol'ün ordusu denethor ve ossiriand elflerinin yardımıyla onları geri püskürttü. denethor bu savaşta şehit düştü ve halkının bir kısmı sindar elflerine katılıp thingol'ün hükmü altına girdi. thingol, batı tarafına sefere çıkarak falas'ı da ork işgalinden kurtardı.

  bu savaştan sonra, melian bütün doriath bölgesini melian kuşağı ile çevirerek koruma altına aldı. bu kuşak, kralın izni ya da daveti olmadan kimseye geçit vermeyen büyük bir kudrete sahipti. melian kuşağı doriath'ı çevreledikten sonra thingol'ün orduları bir daha doriath sınırları dışına sefere çıkmadı, sadece sınırları korumakla yetindiler.

  ilk çağın sonunda noldor elfleri feanor'un peşinden valinor'u terk edip orta dünya'ya sürgüne geldiklerinde thingol anne tarafından akrabası olan finarfin'in çocukları hariç noldor halkının doriath'a girmesine izin vermedi. daha sonra insanlar uyanıp beleriand'a ayak bastığında, onların da doriath'a gelmesine izin vermeyi reddetti, ancak finarfin oğlu finrod'un ricası üzerine haleth'in halkı olan insan boyunun brethil ormanına yerleşmesine izin verdi. bu insanlar doriath'ın müteffikleri olarak sınırların korunmasına yardım ettiler.

  noldor elflerine ve elf dostu olan insan boylarına çok büyük kayıplar verdiren nirnaeth arnoediad* sonrasında beleriand'da sadece üç elf krallığı ayakta kalmıştı: nargothrond, gondolin ve doriath.

  ancak dışarıda noldor elfleri morgoth güçleri ile savaşırken tarafsız kalan doriath'ın huzurlu günleri fazla uzun sürmeyecekti. kaderin kudreti sayesinde melian kuşağı'nı geçip doriath'a giren barahir oğlu beren, ormanda thingol'ün kızı luthien'e rastladı ve ikisinin aşkı, doriath'ın kaderini değiştirecek olan olayların başlangıcı oldu.

  thingol, kızının ölümlü bir insanoğluyla aşk yaşadığını duyunca beren'i yakalatıp huzuruna çıkardı ve ancak morgoth'un tacından bir silmaril koparıp getirmek şartıyla kızıyla evlenmesine izin vereceğini söyledi. birçok maceradan sonra, beren finrod ve luthien'in de yardımıyla silmarili aldı, ancak beren'in silmarili tutan elini koparıp yutan morgoth'un cehennem kurdu carcharoth, karnındaki silmarilin kurdreti sayesinde melian kuşağı'nı aşıp doriath'a girdi ve terör estirmeye başladı.

  thingol, sınır muhafızlarının komutanları beleg ve mablung'u da yanına alarak beren'le beraber carcharoth'un peşine düştü ve canavarın izini sürüp öldürmeyi başardılar. bütün bu olayların sonunda, thingol feanor'un silmarillerinden birinin sahibi olmuştu. ancak feanor'un yemini ile lanetlenmiş olan silmaril, doriath'ı bekleyen kötü günlerin davetçisi idi.

  nirnaeth arnoediad savaşı sonunda morgoth'a esir düşmüş olan insanların liderlerinden hurin, yıllar süren eziyetlerden sonra morgoth tarafından serbest bırakıldı ve nargothrond'un yıkıntılarına doğru yola çıktı. nargothrond kralı finrod felagund, beren'e silmaril macerasında yardım ederken sauron'un canavarlarıyla dövüşerek hayatını kaybetmiş ve daha sonra nargothrond'a varan hurin oğlu turin, yanlış ve akılsızca savaş stratejileri ile nargothrond'un yıkımına sebep olmuştı. hurin, nargothrond'un yıkıntılarından cücelerin finrod için yaptığı eşi benzeri olmayan gerdanlık nauglamir'i alıp thingol'e getirdi ve doriath'ı terkedip gözlerden nihan oldu.

  cücelerin yarattığı en büyük sanat eseri olan efsanevi nauglamir'i elflerin yarattığı en büyük eser olan silmaril ile birleştirmek isteyen thingol, nogrod cücelerini çağırdı ve silmarili nauglamir'e takmaları için onlarla anlaştı. ancak ortaya çıkan eserin ihtişamı karşısında hırstan gözü dönen cüceler, nauglamir'i thingol'e vermek istemedi ve çıkan tartışma sonucunda thingol'ü hazine odasında kalleşçe katlettiler. bu elim olay, binlerce yıl sürecek olan elf cüce husumetinin başlangıcı olarak orta dünya tarihinin kara sayfaları arasında yerini alacaktı.

  kocasının ölümünden sonra melian orta dünya'yı terkedip valinor'a geri döndü ve melian kuşağı ortadan kalktı. melian kuşağı'nın kudretinden mahrum kalan doriath artık korumasız kalmıştı.

  thingol'ün hazinesini yağmalayan cüceler, doriath'tan kaçarken, krallarının ölümünü duyan elfler tarafından kılıçtan geçirildi, ancak kurtulan iki cüce nogrod'a varıp krallarına olayları yalanlarla bezeyerek anlattılar. bu yalanlara inanan nagrod'un cüce kralı, öfke içinde ordularını toplayıp doriath üzerine sefere çıktı. her iki taraf da büyük kayıplar verdi, ancak cüceler bu savaştan muzaffer çıktı.

  menegroth yakılıp yıkılıp yağmalandı ve cüce ordusu nauglamir'in de içinde bulunduğu doriath hazinelerini yüklenerek evlerine geri dönmek üzere yola çıktı. ancak sarth athrad'da beren liderliğindeki yeşil elf güçleri tarafından durduruldular ve ossiriand elflerinin de yardımıyla hepsi kılıçtan geçirildi.

  beren ve luthien'in oğlu dior eluchil, eşi nimloth, oğulları elured ve elurin ile kızları elwing'i alarak doriath'a gitti ve thingol'ün varisi olarak tahta oturdu. dior, doriath'ı yeniden kurmak için çalışırken, beren ve luthien kendilerine bahşedilen ikinci ömürlerinin sonuna gelmişlerdi ve ölmeden önce nauglamir'i dior'a yolladılar.

  beren ve luthien'den silmarili istemeye cesaret edememiş olan feanor oğulları, silmarilin doriath'a gittiğini duyunca yeminlerini dior'a hatırlatıp silmarili geri istediler. dior silmarili feanor oğullarına vermeyi reddetti ve bunun üzerine feanor oğulları ordularını toplarlayıp doriath'a savaş açtı. feanor oğullarının üzerindeki laneti güçlendiren ikinci akraba kıyımı böyle vuku bulmuştu.

  feanor oğullarından celegorm, curufin ve caranthir'in yanında dior, eşi nimloth ve iki oğlu bu savaşta hayatlarını kaybettiler. hayatta kalan elwing ise nauglamir'i alıp geriye kalan doriath halkıyla birlikte sirion deltası'na kaçtı. doriath artık tamamen yıkılmıştı ve beleriand'ın gazap savaşı sonunda sular altına gömülüşüne kadar metruk olarak kalacaktı.
  --- spoiler ---

  (bkz: thingol)
  (bkz: melian)
  (bkz: luthien)
  (bkz: beren)
  (bkz: nauglamir)

  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)