• westerosun güneyinde kalan bölge. başkenti sunspear ve lordları house martell
 • aslen en cok andalus ispanyasini hatirlatan kultur.
 • bu gece rüyamda gördüğüm çok güzel memleket. bakalım senaristlerin kafasındakine benzeyecek mi. bu arada kitapları okuyan alman bir arkadaşımın kafasında tam türkiye gibi canlanmış, oberyn'ciğim ispanyol aksanıyla konuşmaya başlayınca hayal kırıklığı yaratmıştı.
 • westeros hanedanlıkları arasındaki en az nüfusa sahip bölgedir. ama askerlerin savaşlarda gösterdikleri cesaret ve azim sayı azlığını kapatmaktadır.
 • evi yurdu terkedip yerleşmeyi planladığım westeros hanedanlığı. bir dorne'lu kadın herkese bedeldir ve dünyanın en güzel kadınlarıdır.
 • iranlılar, yanık tenli akdenizliler kısacası denize kıyısı olan arapların memleketi. mesela bir yerde dorian martel pita ekmeğine humus sürüp yiyor. tam bir hatay kültürü. bolca baharat kullandıklarını, hele dorne'a misafir gidenlerin yemeklerin çok acı olmasından kaynaklı sorun yaşadıklarını anlatıyor kitaplarda. ciltleride yanık zeytuni yağlı.. bildiğin fas tunus cezayir hatay işte..
 • şarabı iyidir, arbor' a basar.
 • aegon i targaryen'in fethedemediği tek yerdir. 7 krallığın 6'sını fethedip birleştirmiş fakat dorne'u ele geçirememiştir.

  başta kız kardeşi/eşi ejderhasıyla dorne'a gidip diz çökmelerini ve kendilerine katılmalarını istemiştir. fakat dorne'lular bir krallarının olmadığını ve asla teslim olmayacaklarını söylemişlerdir. daha sonra ordusunun bir kısmını ve ejderhasını alıp savaşan rhaenys targaryen kendisinin ve ejderhasının ölümüne sebep olmuştur. ordusu da dorne ordusu tarafından dağıtılmıştır. bunu gören fatih aegon onların özerkliklerine saygı duymak zorunda kalmıştır. dorne'lular bununla çok övünürler.

  sonraki dönemlerde kral dareon i targaryen yeniden dorne'a saldırmış ve bu sefer başarılı olmuşlardır fakat uzun sürmemiştir. dorne'u elinde tutması için bırakılan tyrell lordu akreplere yem olmuş ve dorne yine özgür kalmıştır.

  daha sonraki yüzyıllarda martell ile targaryen aileleri arasında kız alıp vererek barış sağlanmış ve 7 krallığa katılmışlardır. hatta bunlardan biri oberyn martell'in kardeşi prenses elia martell, prens rhaegar targaryen ile evlenmiştir.

  robert isyanı sırasında targaryenler'in tarafında savaşmışlardır ve baratheon hanesine büyük sıkıntı yaşatmışlardır. fakat robert kral olunca kendilerini affetmiş ve barış sağlanmıştır.
 • öğle saatlerinde o kadar sıcak ki, klimalı odadan tırnağımızı çıkaramıyoruz. martelllerden de kimse kalmadı ki yaylaya winterfell'e götürsünler. denilene göre westeros'un fethinden bu yana (ejderhaların ateşi yüzünden) bu kadar sıcak olmamış daha şehir. 7 yanımızda olsun.

  (bkz: adana)
 • westeros'un adanası.

  nüfus yoğunluğu hariç.
hesabın var mı? giriş yap