*

şükela:  tümü | bugün
 • yönetmenlik koltuğunda andrei konchalovsky'nin oturduğu 2020 yapımı film.

  film dünya prömiyerini 77. venedik film festivali'nde yapacak.

  edit: film, 77. venedik film festivali'nde "jüri özel ödülü"nün sahibi olmuştur.
 • bu yil düzenlenecek olan oscar ödül törenlerinde "uluslararasi film" dalında kisa listeye seçilmiştir.hikayesi ise komünist hükümet 1962'de gıda fiyatlarını yükselttiğinde, küçük sanayi kasabası novocherkassk'tan asi işçiler greve gidiyor. sonrasında meydana gelen katliam, dindar bir parti eylemcisinin gözünden görülüyor.
 • siyah beyaz çekilen, muhteşem manzaralar olan güzel bir film. novocherkassk katliamını bireysel hayatlar üzerinden sorgulatan bir film.
 • dorogie tovarishchi (dear comrades) (sevgili yoldaşlar), rus sinemacı andrey konçalovski, sovyetler birliği tarihinin kanlı sayfalarından birini aralıyor ve 1962'de rusya'nın novoçerkassk şehrinde gerçekleşen işçi katliamını ele alıyor.

  2 haziran 1962'de kızıl ordu askerleri hükümeti protesto eden göstericilerin üzerine ateş açmış, 30 işçi hayatını kaybetmişti.

  bu katliam 30 yıl saklandıktan sonra ancak 1992'de sscb dağıldıktan sonra ortaya çıkmış ve sorumlular hakkında bir soruşturma açılabilmişti.

  vizyon tarihi: 1 ekim 2021
  ithalatçı: mars production
  türkiye dağıtım: başka sinema
  tür: dram, tarihi
  yapım yılı: 2020
  süre: 121 dakika
  ülke: rusya

  filmin konusu:

  “komünist parti'nin dindar bir görevlisi ve ikinci dünya savaşı'nın idealist gazisi lyudmila, her türlü sovyet karşıtı duyarlılığın karşısındadır.

  diğer yerel parti yetkilileriyle birlikte lyudmila, kendi kızının da katıldığı yerel fabrikada düzenlenen bir grevde yaşanan onlarca olaya tanık olur.

  durum hızla kontrolden çıkarken lyudmila, sokağa çıkma yasakları, toplu tutuklamalar ve yetkililerin devlet şiddetini örtbas etme konusundaki acımasız girişimleri karşısında umutsuzca kızını aramaya başlar.

  bu süreçte lyudmila'nın parti çizgisine olan sorgusuz sualsiz inancı sarsılır.”

  yönetmen: andrey konçalovski
  oyuncular: yuliya vysotskaya, alexander maskelyne
  senaryo: andrey konçalovski, elena kiseleva

  vizyon tarihi: 1 ekim 2021

  filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.
hesabın var mı? giriş yap