şükela:  tümü | bugün
 • 2007 yapımı fantastik bir uzak doğu filmi. ayrıca "canavar çocuk" manasına geliyormuş...

  her bir iblisi öldürdükçe orjinal vücudundan bir parçaya kavuşan bir savaşçıyı konu ediniyor...

  http://www.imdb.com/title/tt0780503/
 • anime ve manga altkültürünün babası osamu tezuka senseinin 1967 tarihli manga eseri. 1969'da animeye uyarlanmış, ondan tam elli yıl sonra 2019 yılında da daha karanlık ve modern, enfes bir versiyonu çıkmıştır.
 • ilginç bir şekilde çok etkilendim güzel başladı
 • japonya'da savaşan devletler dönemidir. bir samuray olan daigo kamigetsu, ülkeyi hakimiyeti altına almak için 48 şeytanla bir antlaşma yapar. şeytanlar, karşılığında daigo'nun henüz doğmamış olan bebeğinin vücudunu alır. doğduğunda nehre atılan bebek, tesadüfen bir bilge tarafından bulunur ve bilgenin yaptığı protez tedavi ile geçici organlara sahip olur. her şeytan öldürüşünde vücudunun belirli kısımlarını geri kazanan hyakkimaru, şeytan avı yolculuğunda dönemin en büyük hırsızı olduğu söylenen bir yetimle, dororo ile karşılaşır.

  genellikle anime opening ve ending'lerinden pek haz etmem ama bu biraz farklı. şöyle harika ending müziğini ve animasyonunu bir açalım.

  7 ocak 2019'da ilk bölümü yayınlanan ve 24 bölüm olacağı söylenen anime. büyük usta osamu tezuka'nın 60'ların sonunda çizdiği mangasından uyarlama. seri olarak ilk kez 1967'de yayınlanan 26 bölümlük anime serisinin yeniden uyarlaması olarak görünüyor.

  animeler bir dünya yaratır ve sizi içine çeker bazen. müzikleri, çizimleri ve atmosferi ile öyle bir anime. son yılların en kaliteli eserlerinden biri olacak diye düşünüyorum.
 • ilk bölümleriyle ekrana yapıştıran anime.
  başarılı çizimlere ek olarak klasik bir konuyu (şeytanla antlaşma) çok ilginç bir şekilde işliyor olması benim çok hoşuma gitti.
 • kardeşimle izliyoruz müthiş bir anime
 • ilk 6 bolumu yayinlanmis, benim gibi anime konusunda asiri secici birine bile cikacak bolumlerini bekletmis olan guzel bir anime. konusu ayri cizimleri ayri guzel. tavsiye edilir.
 • duygusal açıdan çok yoğun ve saygınlık uyandıracak derecede kaliteli bir anime. insanı empati kurmaya itiyor; siz de ara sıra bedeninizde kapalı kalmışsınız gibi hissetmiyor musunuz? bu kendi bedenine kısılı kalma/klostrofobi hissini çok güzel, şiirsel bi melankoliyle veriyor anime. tıpkı bir bina içinde betonların altında bir depremzede olmak gibi. o kıpırdayamama halinde içgüdüsel olarak yaşama tutunmaya, kendinizi sakinleştirmeye; ve zamanla durumu tüm yönleriyle irdeleyip kabullenmeye, bir çıkış yolu aramaya çalışıyorsunuz. çaresizliğiniz, kararlılığınızı bir katana'nın keskinleşmesi gibi keskinleştiriyor... karanlığın içinde minik, ışıktan bir hedef beliriyor, ona ulaşmanız için geçmeniz gereken bir yol ile beraber. ve siz o yola giriyorsunuz, kararlılıkla. mükemmel. insansı; varoluşçu.
 • yönetmenliğini furuhashi kazuhiro'nun yaptığı mappa ve tezuka production stüdyolarından çıkmış anime serisi. asıl olarak osamu tezuka'nın aynı isimli mangasından uyarlanan yapım, tarihi, fantastik, aksiyon, macera türlerinin harmanlandığı bir shounen animesi.

  ilk defa bu yıl güncel serileri takip etmeye başladım. radarıma takılan yapımlardan biri de bu oldu. konu orijinal, çizimler iyi ve en önemlisi bir shounen serisinin yaptığı hataya düşmemiş. evet, ana karakterimiz yine çok güçlü; fakat bir derinliği var. bu türe mesafeli olmamın sebeplerinden biri çok güçlü, bir o kadar da içi boş karakterlerin gözümüze sokulmasıydı. dororo bu dertten muzdarip değil.

  --- spoiler ---

  seride en çok beğendiğim nokta hyakkimaru'nun hislerini ve uzuvlarını kazandıkça zayıflamasıydı. çok iyi bir savaşçı olan karakterimiz öncesinde göremiyor, duyamıyor ve acıyı hissetmiyordu. insani özelliklerini kazanması onun zaafı oldu. bu da insaniyetin zayıflığını gösteriyordu.

  dikkatimi çeken başka bir nokta da bir halkın selameti uğruna tek bir canın feda edilmesi konusu oldu. babası, hyakkimaru üzerinden şeytanla anlaşma yapmış, böylece fakir bir ülke kalkınma yaşamıştı. yıllar sonra dororo ile birlikte doğduğu topraklara döndüğünde bile babası ve kardeşi ona kılıç doğrulttu. yıllarca acı çeken annesi bile af dilemekten fazlasını yapmadı.

  --- spoiler ---

  an itibarı ile 12 bölüm yayımlanmış durumda. yarısını gördüğüm bir seri için oldukça iyi bir gidişatta diyebilirim. umarım gelecek bölümler de aynı kalitede olur.

  şimdilik notum: 8/10
 • yeni başladığım mükemmel ötesi anime. sekiro oynadıktan sonra denk geldim ve onun tadını veriyor biraz.