şükela:  tümü | bugün
  • nasa'nın (o yıllardaki adıyla naca) west area computers bölümünün başına atanmasıyla nasa'nın ilk siyahi müdürü olmuş bilgisayar kurdu ablamız.

    (bkz: hidden figures)
  • dorothy vaughan, 1910’da missouri eyaletinin kansas şehrinde dünyaya gelen matematikçi ve insan bilgisayardır. 19 yaşında üniversiteden mezun olan vaughan bir süre virginia’da matematik öğretmenliği yaptı ve ailesine büyük buhran boyunca yardımcı olmaya çalıştı. daha sonradan naca’nın langley araştırma merkezi’nde matematikçi ve hesaplayıcı olarak çalışmaya başlayan dorothy, elektronik bilgisayarların yakın zamanda onların yaptığı işi yapabileceğini ve bilgisayarların dilinden anlaması gerektiğini fark etti. böylece fortran programlama dilini öğrendi ve müdürü olarak çalıştığı diğer siyahi arkadaşlarına da bu dili öğretti. bu sayede naca’nın kurduğu bilgisayar ekibinin kadın kolunun başında yer aldı ve uçuş rotalarını bu şekilde hesaplamaya devam etti. zamanla beyaz kadınlar da onun eğitimine verilmeye başlandı, bunlarla birlikte dorothy vaughan da siyahilerin ve kadınların eşitlik savaşındaki önemli temsilcilerinden biri oldu.
  • saygı duyduğum matematikçi. dün film ile haberdar olduğm için utandım. saygı en zor ortamlarda bile, beceri ve çalışmakla, elde edilebiliyormuş. en azından bir zamanlar.