şükela:  tümü | bugün
  • 3 boyutlu herhangi bir canlının tam olarak algılayamayacağı, sadece belirli bir kesidini gözlemleyebileceği bir canlıdır. (aslında bizim algıladığımız anlamda da canlı değildir, zira ölüm gibi bir sonu olması gerekmez)

    nasıl bir dairenin gözünden, eşit çaplı bir silindir dairenin bulunduğu düzleme dik olarak hareket ederken daireden farksız görünüyorsa, 4 boyutlu bir canlı bizim 3 boyutlu dünyamızdan geçerken sadece kendi kesitlerini belli edecektir. 4. boyuttaki hareketleri kendi kontrolündeyse yani, özetle bize istediği zaman gözükecek, istediği zaman gözükmeyecektir.

    4. boyuta istediğimiz adı verebiliriz. lakin 3 boyutla sınırlı canlı ve cansız varlıkların hareket çizelgesi doğrultusunda ilerlediği bir boyut olarak algılamak istersek "zaman" kavramı anlaşılması en doğru boyut ismi olarak algılanabilir.

    ...ve nasıl en, boy ve yükseklik boyutları içinde hareketimiz özgürse -yani, tabi kısıtlamalar var ama, özgür olduğumuzu farz edelim- 4 boyutlu bir canlının da en, boy, yükseklik ve zaman boyutlarında hareketleri özgür olacaktır. zamanda yolculuk yapabileceği anlamından çok, aynı anda hem bebek, hem de yaşlı olabileceği çıkarımını yapabilir ki, bu da kısaca 4 boyutlu bir canlının ölümsüz olduğu sonucuna varabilmemizi sağlar. (zira aynı anda birden fazla zamanda vardır, size ayrı, 5 dakika önceki size ayrı bir kesidini gösterecektir)

    ("melek" gibi mefhumlar kabullenilmek istenirse illa ki (ya da insan her şeye mantıklı bir neden bulmaya kasacaksa) insanın kafasını bu tarz bir açıklama daha az rahatsız ediyor kişisel tecrübelerime göre)
  • kadındır. ben üçten dörde geçemedim hiç.