• baş harflerinden "cima" kelimesi de çıkmaktadır. hmmm.
  • küçükken saflığımı ortaya seren meleklerdir. din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde adlarını duyduğumda "oha lan baş harfleri cami oluyor. kesin allah var o zaman" demiştim.
  • star muhabiri sokakta vatandaşa soruyor...

- dört büyük melekler hangileri sayar mısınız?
    - azrail, cebrail ı-ıı mikail ıı ı ı ı ı ı ı israil
  • - dört büyük yok tek büyük var!

imza; şeytan
  • eskiden bunlar 3 büyükler diye geçerdi. israfil 70 lerde üst üste 6 kere şampiyon olunca 4 büyük melek diye anılmaya başladılar.
  • baş harflerini yan yana yazınca "cami" olmasıyla ezberlemiştim bu melekleri.*
    tersi bir yöntem için (bkz: hasan 2 salak osman 4)
  • (bkz: castiel). başka melek tanımam amk. meleklerin dibidir dibi.
  • cami kelimesinin başharfleri ile akılda tutulabilecek büyük melekler (bkz: cebrail)(bkz: azrail)(bkz: mikail)(bkz: israfil)
  • dördünün de sonu ingilizce "el", türkçe "il" ile biter. bu "el-il" kelimesi, kenanlı elden gelmektedir. yani "el-il" tanrı demektir.

mikail - michael = "who is like god?" yani "kim tanrı gibi olabilir?" anlamına gelir. hakkında kur'an'da tek bir ayet vardır. bakara suresi, 98.ayette ismi geçer. "her kim allah'a, meleklerine, elçilerine, cibril'e ve mikail'e düşman ise, artık şüphesiz allah da kafirlerin düşmanıdır"

azrail - azrael = "whom god helps" yani "tanrının yardım ettiği" anlamına gelir. kur'an'da adına ayet yoktur. "ölüm meleği" olarak ismi geçer. secde suresi, 11.ayette "de ki: 'sizin için görevlendirilmiş bulunan ölüm meleği canınızı alacak, sonra rabbinize döndürüleceksiniz." şeklinde geçer.

cebrail - gabriel = "god is my strength" yani "tanrı benim gücümdür" anlamına gelir. kur'an içerisinde çoğu yerde geçer. kimi yerde cebrail, kimi yerde ruh, kimi yerde elçi, kimi yerlerde de ruh'ül kudüs şeklinde geçer.

israfil - raphael = "god heals" yani "tanrı iyileştirir" anlamına gelir. kur'an'da ismi geçmez. sadece surun üfürülmesi şeklinde ayetler vardır. bunu da kimin yaptığına dair hiçbir işaret yoktur.
  • cebrail : cenab-i hakk'in kitaplarini peygamberlere getirmeye, yani vahye memur, allah ile resülleri arasinda bir vasitadir. last seen i.s. 632

mikail : bir kısım doğal hadiselerin; örnek olarak: rüzgarların, yağışların, hububatın ve bitkilerin meydana getirilmesine sebeptir.

son zamanlarda fazla boşlamıştır ki dünya doğal afetler ve açlıkla boğuşmaktadır.

ısrafil : surun üfürülmesi, kiyâmet gününün meydana gelmesi ve insanlarin kiyamette tekrar dirilmeleri hususlarina memurdur.

en kıyak görev bunda kısaca yatışş.

azrail: öleceklerin ruhlarini almaya memurdur.

bu durumda en çok çalışan azrail olup en nefret edilen de mantiken budur.
hesabın var mı? giriş yap