şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir türlü anlam veremediğim durumdur. arkadaş dördü de 'büyük melek' olarak adlandırıldığı halde yaptıkları iş bir mi? bak mesela azrail'e! adam tarihin başlangıcından beri deyim yerindeyse köle gibi çalışıyor, can almalar falan, nerde ölüm olsa adam orda bitiveriyor, bir nefes alma desen yok. mikail keza öyle, nerde bir doğa olayı, adam orda bitiveriyor, tam bir görev adamı. yağmur yağar mikail sorumlu olur, fırtına çıkar yine bizimki, ne çekilmez çilesi varmış. ama diğer yandan cebrail, yılda dokuz saniye çalışan usain bolt gibi, bir dönem ağır iş yapmış, emekliliğini almış kenarda keyif sürüyor. tamam yaptığı işi küçümsemiyoruz ama azrail'le bir tutulması mümkün mü? gelelim israfil'e! arkadaş bu devran 4.54 milyar yıldır dönüyor, bir adam hiç mi çalışmaz? böyle görev mi olur? milyarlarca yıl sadece bir gün mü çalışılır? o gün geldiğinde hastalansa ne olacak? hepsinin de büyük melek kontenjanından aynı maaşı aldığını düşünsenize! yemin ediyorum olay çıkar, azrail bu yüzden azrail'i olur diğerlerinin alimallah! velhasıl, beni çok rahatsız eden durumdur azizim.

  debe editi: (bkz: minik eymen celep'e yardım ediyoruz kampanyası)
 • kardeşim sen israfili boş boş oturuyor mu sanıyorsun? kıyametin ne zaman kopacağı belli değil, adam dünya kurulduğundan beri diken üstünde emir bekliyor, ha koptu ha kopacak. sen sanıyo musun ki orda burda laylaylom geziyor?

  en sıkıntılısı o bence, suru bi yere de bırakamazsın, milyarlarca yıldır yanında surla geziyo garibim. şu kıyamet kopsa da bi kurtulsaydık derdinde.
 • yılda dokuz saniye çalışan usain bolt o dokuz saniye için geri kalan yıl boyunca antrenman yapıyor kardeş. israfil de boruyu doğru üfleyebilmek için çalışıyordır herhalde sonuçta ney üfleyeceksen en az iki sene uğraşıyorsun bir nota çıkarabilmek için. hem mayışlarının aynı olduğunu nereden biliyorsun, bence azrail kelle başı, mikail doğa olayı başı prim hesabı çalışıyordur. hepsinin asgari ücreti sgksı da yatar, çalıştıklarına göre para alırlar diye düşünüyorum. tabi yol yemek dahil olmazsa yapılacak iş değil.
 • israfil dışında kalan melekler bu durumun farkına varmış olsalar gerek ki bundan mütevellit ölmesi gerekenler ölmüyor, ısıtması gereken güneş ısıtmıyor.
 • beklemenin çalışmaktan daha yorucu olduğunu bilmeyen birinin güzel bir ironisi. ya da zaman kavramının da yaratılmış olduğunu bilmeyenin.

  (bkz: dinlerin dayanılmaz hafifliği)
 • o yüzden (bkz: sosyalizm)