• eski bir sezen aksu sarkisi şöyle ki:

şimdi çok uzak bir hatıra gibi
    o yaşadığımız boynumda bilmece gibi bir düğüm
    dört kısa günden bana bir garip sızı kaldı
    bir de deli özlemin

ben senin gözlerinin yalan dolan bakışlarını bile sevdim
    ben sana bir annenin evladına duyduğu hisleri besledim
    ben senin bal gözlerinde
    dört kısa günde bilsen neler neler gördüm
    sahteyle gerçeğin karmaşasını
    yine de sevgini özledim

insan böyle bir duyguyu yaşarken
    gerçekle yaşamla bütün bağlantıları kopmuşcasına
    ayakları yerden kesiliveriyor
    hoş bi zaman bu bağlantısızlık da
    yaşam kadar gerçek ve doğal
    biliyor musun belki iyi oldu ama
    biz yere erken indik
    şimdi yarım yaşanmış o şey boynumda düğüm

dört kısa günden bana bir garip sızı kaldı
    bir de deli özlemin..

dört günlük bir şey işte
    güzeldi yaşandı ve bitti diye düşündük
    oysa bir duygusal yük vurduk yüreklerimize
    kırılıp döküldük
    bir zaman gözlerimizde çiçek açardı
    biz hep umudu söndürdük
    özledim çiçekleri
    sevdiğimiz ne varsa herşeyi özledim

özledim ellerini
    gözlerini
    ve yanık kokunu özledim
    .....

(bkz: one night stand)
  • sezen aksu'nun, insanın ağzına sıçan onlarca şarkısından biridir. her insan bunları yaşamış olabilir. "dört günlük bir şey" de olabilir bu, iki aylık bir şeyler de... herkesin ömründe "bir kış masalı" da olabilir, sonunda "seni istiyorum, dün bütün gece seni düşündüm. bir gecelik gel, istersen ertesi gün kapıyı çekip hiç bir şey olmamış gibi unutup git" diyeceği birer öyküsü de...
    bu kadın nasıl şarkılar söyler, bu şarkıları nasıl söyler. bu sözleri nasıl yazar, kendisi yazmamışsa da, bunları biryerlerden nasıl bulur.
    çok ciddi şekilde merak ve takdir ediyorum.
    sezen aksu'yu lise yıllarımda ne kadar seviyorsam bugün bir o kadar daha fazla seviyorum..
  • insanın içini garip bir şekilde burkan bir şarkıdır...insan dört güne, topu topu 96 saate neleri sığdırabilir, böylesi yıkıcı bir aşkı nasıl büyütebilir diye merak eder...olayın etkisinden kurtulmayı denediğinde "bir kere yattık diye hemen sinemayamı gitmek lazım*" diyebilir mi insan...
    velhasıl garip bir şarkıdır, ama üst üste elli kere dinlendiği iyi bilinen bir şarkı...
  • kova burcu erkeği ile yaşanan aşk.
  • zaman değil içerik önemlidir bazen; yıllarca sürdürdüğünüz bir ilişkide bile o lezzeti bulamazsınız hani ne kadar uğraşsanız da

ama dört gün de öylece boğazınızda bir düğüm olarak kalır bir ömür üstelik lezzetiyle
  • söz sezen aksu
    müzik cenk taşkan

ben senin gözlerinin yalan dolan bakışlarını bile sevdim
    ben sana bir annenin evladına duyduğu hisleri besledim
    derken ic parcalayan sarki.
  • sezen aksu'nun fazla göz önünde olmayan şarkılarından biridir. bilenler çok sever. hatırladığım kadarıyla bir beyaz show'da telefonla katılan bir seyirci "en sevdiğim şarkı dört günlük bir şey" dediğinde seyircilerden "oooo" diye bir ses çıkmıştı. özel bir kitlesi var sanırım şarkının.

bence sezen aksu denince akla ilk gelmesi gereken şarkılardandır.
  • sadece benim bildigimi düsündügüm bir sarki.. oysa ki bu kadar hizli yaşamaya, insanlarin bildiklerini bu kadar hizli ögrenmeye alisik degilim ben. yani bi oglak erkegi olarak her seyin kararsiz olmasina alisigim da, sartlarin bu kadar hizli degismesine pek degilim işte.. oysa ki sarkilardan biraz ders almali insan:

aşk bir dengesizlik işi
    dengeye dönüşendir sevgi

oysa ben, belki de uzun süredir boyle bi bok hissetmemekten, belki hep kaçmaktan, ne bileyim efendim "ayak bilegim aciyor" diye bulusmalara gitmeyip kaçmaktan, msn den silip kaçmaktan, işim var diyip kaçmaktan, boyle olacagini bile bile kacmaktan dolayisi ile tecrübe edememekten, ilk vitesi boşa alip kendimi koy verdigimde agzimdan su laflari dökebiliyorum:

bırak beni olayım
    gölgenin gölgesi
    elinin gölgesi
    köpeğinin gölgesi..

işlerin böyle olmamasi gerek tabii.. acinin bu kadar realiteye binmemesi, bu kadar az günde bu kadar hissiyat yasanmamasi gerek..

sevmedim bu işi ben.. hele ki iki den fazla oyuncu oldugunda, üc belki ok ama dört oldugunda hiç sevmedim.. en azindan hala bi gururum, bir çılgın hesaplaşmam var.. hala şarki söyleyebiliyorum hem de:

dört günlük bir şey işte
    güzeldi yaşandı ve bitti... (üstüste iki sefer söylenecek)
  • yaşanmadan asla inanmayacağım bir dizeler bütünü. ancak yaşandıktan sonra insan görebiliyor hayat denilen şeyin zamandan ne kadar bağımsız olduğunu. zaman sadece bir araç, belki bir ölçüm aracı. zamana sığmayan sevinçler ve kederlerle dolu hayat. son bakışlardır ölümsüz kılan sevgileri, son bakışlardır ölümsüz kılan kederleri. dört gün ne hayatlar sığar, şaşar kalır insan. damakta mayhoş bir tad, kalpte tanıdık bir sızı bırakır. en güzel anlar, sonu olan anlar olduğunu akla getirir. anlam katar hayata, neler çaldığını farkına vardırtmadan. dokunmaktır hisleri yaşatan, tenin yumuşaklığıdır kalbe sığan. dört güne ne unutulmazlar sığdırır insan. yaşamayan da anlar, yaşayan daha bir anlar.
  • hiç kalmayacak olan birisinin söylettiği şarkıdır.

(bkz: hiç kalmayacak birisini beklemek)
hesabın var mı? giriş yap