şükela:  tümü | bugün
  • geleceğe umutla bakmamı engelleyen öğrencidir.

kendisi bana istatistik dersini geçmekte zorlandığını, diğer dersleri bir şekilde hallettiğini söyledi. ne alaka dediğimde ben dört işlem bilmiyorum ki dedi. nasıl yani 2 çarpı 2 nedir bilmiyor musun dedim, o kadarını biliyorum ama ileri düzeyini bilmiyorum dedi. ardından birkaç soru sordum kolaydan zora en son 12 çarpı 6'yı yapamadı. tahmin et dediğimde 62 olabilir dedi.

yav peki nasıl oluyor bu iş, sen üniversiteye nasıl girdin dedim, liseyi açıktan bitirdim, zaten soruların cevabı dört şık, tutturma şansı yüksek, geçme notu düşük dedi. girdiğim bölüme de matematiğin etkisi düşük (veya yok dedi sanırım, burayı hatırlamıyorum) bu nedenle girebildim dedi.

hala aklıma geldikçe ağzım açık kalıyor. sistemin üniversiteye getirdiği 20 yaşında adamın, dört işlem yapamayacak boyutta bilgisiz olmasına inanamıyorum.

bir bu gence bakıyorum, bir yandan da arge için teşvikler yaparak ekonomide değer yaratmaya çalışan hükümet politikalarına bakıyorum. bunlar mı katma değer yaratacak üniversiteden mezun olunca?