şükela:  tümü | bugün
  • kışın kış lastigi takmak istemeyen bünyelerin hem yaz hem kış lastigi gibi her mevsimde hatta buz ve karda ve ıslak zeminde de normal lastikten daha iyi performans gösteren lastiklere verilen isim.
  • bu lastiği alırken üzerinde m+s (mud and snow) yazısının ve/veya üçgen içinde kar kristali işaretinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. yoksa uyanık lastikçi size dört mevsim lastiği diye üç mevsim lastiği giydirir
  • istanbul'da bulmanın imkansız olduğu lastiktir. sanılanın aksine kış veya yaz performansları diğer lastiklere oranla çok kötü değildir. evet, sade bir kış lastiğinden veya sade bir yaz lastiğinden alacağınız performansı alamazsınız. ama good year'ın vector 4 seasons ve nokian'ın all weather+ lastikleri yaz ve kış görevlerini gayet başarılı yerine getirmektedir. ama tabi iki farklı lastik satmak varken neden bir lastik satsınlar değil mi?
  • bizim buralar soğuk olur, diz boyu kar olur, ayazı meşhurdur, kışı serttir. vesselam kendimizi de, arabalarımızı da ona göre giydirir, kuşandırırız. kış başlamadan önce arabaların ayakkabılarını bota çeviririz ki, ne o ne de biz zarar görmeyelim, şartları bir nebze lehimize çevirelim diye.
    yine bir kış başındaydık, bir arkadaşa sordum, ismi lazım değil; arabana kış lastiği taktırdın mı diye, dedi ki; hayır gerek yok, benim ki dört mevsim zaten.
    -hay aklınla bin yaşa, peki, madem öyle, sen dört mevsim sür o zaman...
  • ankara' da bulmanın epey zor olduğu lastik türü.

şaşmaz tarafında biraz dolaştım ve şöyle diyaloglar yaşadım;

1. yer
    - merhaba, kolay gelsin, 185/65/15 goodyear dört mevsim lastiği var mı?
    + yok.
    - peki, sağolun. (çok da ilgilendi gerçekten.)

2.yer
    - goodyear 4 mevsim lastiği var mı?
    + abi dört mevsim lastiği çıkmıyor artık.
    - çıkmıyor derken? satılmıyor mu, yoksa hiç mi üretilmiyor?
    + yok abi, bitti üretimi.
    - peki, sağolun.

3.yer
    - merhaba, goodyear dört mevsim lastiği var mı?
    + dört mevsim lastiği diye bir şey yok, onlar kar lastiği.
    - abi, gelin bakın, yan kısmında "4 seasons" yazıyor.
    +(bakar) markası o.
    - abi, şurada goodyear yazıyor ya...
    + modeli o.
    - tamam işte, vector 4 mevsim.
    + kar lastiği o, deseninden anladım.
    - (ya sabır) peki abi
    + kar lastiği verelim.
    - benim öndekiler gitti, arkalar iyi, iki tane alacağım. kar lastiği alırsam uyumsuz olur.
    + kar lastiği o, bak çıkma da var istersen.
    - sağolun, ben biraz daha dolaşayım, olmadı gelirim.

4. yer
    + olması lazım. sefeeer! (içeri seslenir) ebat?
    - 185/65/15.
    + 185 65 var mı dört mevsim?
    sefer: kar lastiği o.
    - (içimden) yine başladık.
    + kar lastiği verelim.
    - yok abi, arkadakine uygun olsun istiyorum.
    sefer: abi bunlar kar lastiği.
    - ya şey, neyse. (içimden) konuşmanın nasıl biteceğini tahmin edebiliyorum.
    sefer: artık çıkmıyor onlar.
    + allah allah, sanki vardı ama.
    sefer: yok abi, eskiden vardı ama kar lastiği bu, baksana, deseninden anladım.
    - şu iki yandaki lastikçiyi tanıyor musunuz?
    sefer: evet, abim o.
    - (içimden) evet, tahmin etmiştim zaten. şey, peki, sağolun.

5.yer
    + evet var.
    - ciddi mi?
    + evet, niye şaşırdınız ki?
    - abi, burası geldiğim beşinci yer ve kimseye derdimi anlatamadım.
    + ya evet, çok bilmiyorlar. genelde jiplere falan taktıkları için.
    - anladım, ne kadar?
    + bakalım. ebat?
    - 185/65/15. vector 4 seasons.
    + (birkaç telefon konuşmasından sonra) tamam, tanesi 165 lira.
    - sağolun, alıyorum.

bakıyorum da, mesela sadece ingiltere' de "all season tyres" diye arama yapınca 48 farklı marka çıkıyor, kendi çapımda yaptığım ankara araştırmasında bu kadar az bilinir olmasına şaşırdım.

http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl

dört mevsim lastiğini 6 yıldır aynı arabada (toyota yaris 1.0) kullanan biri olarak bu lastikten çok memnun olduğumu söylemeliyim. yağmurda kaymıyor, yazın dişleri parçalanmıyor ve kışın, karda ideal olmasa bile yolda kalmayacak kadar bir çekiş sağlayabiliyor. performans beklentiniz varsa biraz sıkıntı olabilir, çünkü belli bir süratten sonra (120 km/s civarı) ses yapıyor ama yıl boyu şehrinize en fazla 1-2 hafta kar yağıyorsa sürekli lastik değiştirme maliyeti yaşamamak adına iyi bir seçim olabilir. tabi piyasada bulabilirseniz.
  • genelde kış mevsiminin yalan olduğu lastiklerdir
  • üzerlerinde hayvan gibi s+m (snow and mud) logosu bulunan lastiklerdir. yani karda ve çamurda sizi bir noktaya kadar idare etmek üzerine tasarlanmışlardır. o m+s logosunu da her isteyen lastiğinin üzerine yapıştıramaz. bu lastiklerin kalitelilerinin ortalama lastik olmadığını görmek için bir kaç video izlemek yeterlidir. istanbul'da bulmanın mümkün olmadığı (çünkü her yıl çok az sayıda getiriyorlar) goodyear 4 seasons lastiğin karda nasıl tepki verdiğini buyrun beraber izleyelim:
    bu vector 4'un kendi videosu, karda ve buz pistinde sürüş:
    http://www.youtube.com/watch?v=ycfp57tjmqk
    ankara'da bir arkadaş buz üstü kar yolda test etmiş:
    http://www.youtube.com/watch?v=ds-w2-pv-4c
    bu da almanyada kışın yumuşak karda çekilmiş bir video:
    http://www.youtube.com/watch?v=qtubo3k6f-k
    bu da başka bir örnek:
    http://www.youtube.com/watch?v=yeegxnju3de

dediğim gibi, tam kış lastiği kadar efsane değiller, (hamur farkı) ama videolardan da görüldüğü üzere, kaliteli dört mevsim lastikleri türkiye büyük şehirlerinin şartları için gayet yeterlidir. ama özellikle firmalar tarafından getirilmemektedir. çift lastik satın alıp, her sene lastikçiye lastik değişim ücreti domalmayı, bir de depolama masrafı domalmayı sevenler tarafından sürekli bok atılırlar. sizi dağa çıkarmaz belki, ama istanbul gibi, senenin bir, belki iki haftasında yollar karlarla kaplı bir şehir için idealdirler.

kış editi: iki gün önce, akşam karın en pis olduğu durumda maslak'tan çekmeköy'e,* çekmeköy'den ise maslak'a geri döndüm dört mevsim lastikleriyle. çekmeköy fena idi, yokuş çıkamayan araçlar nedeniyle çok çok uzun kuyruklar vardı. dört mevsim lastiği ile sorunsuz bir şekilde, bir kere kara buz'da* kaymak* dışında sıkıntısız yolculuğumu tamamladım. bugün de araç termometresi -2 gösterirken en ufak kayma yaşamadan işe geldim.

ha bu demek değildir ki dört mevsim lastiği kışın inanılmaz iyi. hayır, dün yola çıkmadım mesela. çıksam da idare ederdi büyük ihtimalle, ama zor durumda kalmadıkça riske girmenin bir anlamı yok.
  • sol ön teker sonbahar, sağ ön kış, sırasıyla ilkbahar, yaz diye devam etmeyen otomobil türü teker lastikleridir.
  • kışın bir sike derman olmazlar. güvenip de yola çıkmayı düşünen varsa ona göre. nice yiğitleri harap etmişliği var.
  • ne yazın performans artıran, ne sonbaharda suları üzerinden kolayca atan, ne de kışın karda tutunma sağlayabilen hiç bir işe yaramayan lastik türü.