• hepsini yanlıs yap bir dogruyu gotursun asamasına gelinmesinden önceki bir adım. yanlıslar ile dogrular arasında oldugundan daha fazla iliski kurmaya calısılmasının sonucu.
  • 5 seçenekli çoktan seçmeli sınavlarda uygulanan kural. olasılık hesabından anlamayanların zannedebilecekleri üzere, kafadan atmayı caydırıcı bir kural sayılmaz pek. 5 seçenekli bir soruda hiçbirşey bilmeden salladığınızda tutturma olasılığınız 1/5 olduğuna göre, 5 soru salladığınızda ortalama olarak biri tutacaktır, diğer dördü hatalı olacağından bu doğruyu götürecektir. dolayısıyla 5 şıklı çoktan seçmeli sınavda bu kural geçerliyse (örneğin öss) bir soruyu boş bırakmakla sallamak arasında beklenen değer olarak hiçbir fark yoktur. hele seçeneklerden bir tanesini eleyebiliyorsanız atmamak kanımca risk almaktan salaklık derecesinde korkmaya karşılık gelmektedir.
  • piskopat biyoloji hocamız bu kuralı vizede "1 yanlış 1 doğruyu götürür" şeklinde uyarlamıştı. sonuç -4 ortalama. (tabi sonra eski usule geri döndü )
  • 5 seçenekli bir sınava giriyorsanız dikkat etmeniz gereken bir detaydır.4 seçenekli bir sınava giriyorsanız 3 yanlış 1 doğruyu götürecektir.tümevarım yoluyla düşünürsek bu durumdan çıkartacağımız sonuç ; seçeneklerin ne kadar çokca hayat sana o kadar iltimas sağlayacaktır ama yok sen daraltıysan çemberi işin zor demektir.yeri gelecek 1 yanlış 1 doğruyu götürecektir....