şükela:  tümü | bugün
  • hristiyanlara göre havvanın cennette elinde bunu taşıyarak gezdiği bahçeden bahsedilir.adına druidler derler,güneşe tapan bir kavim varmış ki, bunlar gallerde yaşar, yılda birkaç kez ayin yaparlarmış meşe ormanlarında.bu ayinlerinde, çıkacak bir savaşta ölmesi olası kardeşleri için ve ölümcül hastalığa yakalananlar için insan kurban etmekteydiler.genellikle bu kurbanlıkar daha önce suç işlemiş kişilerden seçilse dahi, arada (kuru-yaş ilişkisi)iyilerin de kurban edildiği, kafeslere konup yakıldığı vaki idi.bu kurban edilen kişilerin sonuçta bozuk ahlâklı kişiler olduğuna inanıldığından bunların ruhlarının yenidoğan bebelere geçtiği sanılıyordu.ondan kelli dört yaprak sahibi yoncaların bu kötü ruhlar cin peri neyin gibi mahukatları uzaklaştırdığına inanılıyordu.dolayısıyla öldürülecek şahıslar üzerine buldukları bu dört yapraklı yoncaları koyuyorlardı.
    birinci yaprak:ümit
    ikinci yaprak:iman
    üçüncü yaprak:aşk
    dördüncü yaprak:şansı simgelemektedir.
  • ortaokula giderken okul bahçesinde bulmuştum. sonra cüzdana koyayım derken bir yaprağı kopmuştu. şansımın içine kendi elimle sıçtığım o günü hiç unutmam.
  • her bulduğunuz yonca 4 yapraklı değildir. dikkatli bakın eğer üzerinde 4 tane birbirinden ayrı kalp -şeklinde yaprak- var ise o 4 yapraklı yoncadır.

kendisini bulduğumdan beri 6 saat oldu ancak hayatımda gözle görülür bir değişiklik henüz olmadı.

edit: bi sik olmadı amk. şans diye bişe yok abi kader var..
  • buluna uğur getirdiğine dair yaygın bir inanış vardır; küçüksündür, heyecanlısındır, piknik yerinde uzanırsın yeşil-yaş yoncaların arasına 4 yapraklısından bulacam diye, bulamazsın; getire getire çimen lekesi getirir 4 yapraklı yonca, dayak bile yersin belki anadan, en azından kulak çekilir.
  • yok boyle bi$ii??? demek yanlış, nadiren de olsa görünüyor... mesela çernobil'in etrafındaki bütün yoncalar böyledir...
  • çocukluğumda bulmak için koyundan beter olmuştum ama bir türlü bulamamıştım ve varlığına olan inancımı da kaybetmiştim, 2013 baharında işyerinin bahçesinde sigara içerken tesadüf eseri bir tane buldum hemen koparıp face porfili bile yaptım aynı senenin yazında bir adet de köyde buldum. ömrü hayatımda toplam iki adet dört yapraklı yoncayı aynı yılın neredeyse aynı mevsiminde görmeme rağmen hayatımda zırnık değişiklik olmadı. her kim bu yoncayı bulunca bir nane olacağına inanıyorsa şimdiden söyleyeyim işe kesin bir şekilde işe yaramıyor ne uğur ne uğursuzluk bildiğin ot etkisi var. ancak bu yonca da hayat gibi ararken bulunamıyor ancak hayatın sıradan akışı içinde karşınıza çıkıyor.... kırlarda yaşarken karşınıza çıkmaz beton bir şehrin içindeki ufacik bir yeşillik alanda çıkıvıriyor.... hayat işte yonca bahanesi.
  • yillardir cocukluk gunluklerimi arasinda duran, ("ben bugun dort yaprakli yonca buldum, anneme gosterdim, o da kitabin arasina koy dedi" diye aciklamalar yapmisim) garanti'nin para verdigini bilseydim ah bi bilseydim, simdi gotursem olur mu acaba dedigim seker yapraklar...
    kendisi aslinda normal bir bitki olmayip alti parmakli olmak gibi bir tasarim hatasidir.
    sahsi tecrubelerime dayanarak soyluyorum; dort yaprakli yonca bulucam diye aranmaz, yoncalarin arasinda oturursun dusunursun, baska seylere bakarsin, bir daha bakarsin dikkatlice, evet iste dort yapragi vardir, budur...
  • kimse inanmak istemese de, ben yıllar önce bulmuştum dört yapraklı yonca; gerçi buna inanıyor bazıları ama hemen yanında beş yapraklı yonca bulduğuma inanan çıkmadı hala... evet eminim yoncaydı...
    ayrıca;
    (bkz: at nalı)
  • yıllar önce garanti bankası'nın bulana ödül verdiği söylenen yonca.
  • çocukken garanti bankasından ödül alacaz hevesiyle gördüğümüz her yeşil alanı yolmamıza sebep olan lakin bir türlü bulamadığımız bir şeydir kendileri.. bide onun gibi sigara paketlerinden hediye çıkması meselesi vardı, onlarıda toplardık.. ee bide gazoz kapakları vardı topladığımız... o yetmezmiş gibi sakız kağıtlarınıda... tabiri caizse ne bulursak topluyorduk, dolduruyorduk ceplere... bu rivayetleri, belediye yetkilileri çöpçülere para vermemek için mi kullanıyordu o yıllarda, bilemiyorum... lakin çocuk muyduk çöpçü müydük onu da bilemiyorum..
hesabın var mı? giriş yap