*

şükela:  tümü | bugün
 • atlarin 4-zamanli kosma hareketine verilen isimdir. yavas kosma sekli olan (bkz: kenter)'in (3-zamanli) bir hizlisidir. atlar digidik digidik kosarken hangi ayaginin onde gittigine gore, sag yan ve sol yan olmak uzere iki cesit dortnal vardir. sağ yan dörtnal için sağ dizginde hafif sertlik olmali ve sol bacağınızı kolanın (eyer kayi$i) gerisine alarak gerekir. e mantik cercevesinde sol yan dortnalda binis sirasinda tam aksini yapmak gerekmektedir. at uzerindeki kisi egere sikica oturup baldirlarin yardimiyla atin hareketine uymalidir. aksi halde at ile yakin temasta olan "nazik" yerleriniz icin pek hos olmayan bir durum ortaya cikacaktir.
  bu dortnal acaba nasil birseydir, ben vallahi bu yasima geldim ama gormedim diye merak edenler icin asagidaki link faydali olacaktir.
  (bkz: http://upload.wikimedia.org/…0b/gallop_animated.gif)
  "ben doyumsuzum, gormek beni tatmin etmedi, bu dortnal hususunu isitsel olarak da hazmetmek isterim" diyenler icin de bir linkimiz var. (cikan pencerede ac/open tusunu tercih edin)
  (bkz: http://new.wavlist.com/…oundfx/006/horse-gallop.wav)
  aslen halk arasinda atin kosmasi denen seyin ta kendisidir.
  (bkz: daha ne istiyorsun)
 • uzun süre adetave süratliilerledikten sonra hem atın hem de binicinin gaza gelme noktasıdır. dörtnalın daha başında pozisyon alınmazsa kalktığına kalkacağına pişman eder insanı.ve bu dengesizlik zamansız dörtnala kalkışlarda daha çok belli eder kendini. tabi bunda acemiliğin dolayısıyla gevşek bırakılmış eğerlerin katkısı da yadsınamaz.
 • "dörtnala gelip uzak asya'dan
  akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
  bu memleket, bizim*

  (bkz: #3107317)
 • (ilk giri tarihi: 23.5.2017)

  (bkz: tırısa kalkmak), tırıs
  (bkz: dörtnala), koşmak/@ibisile
  (bkz: rahvan/@ibisile)
  (bkz: ılgar/@ibisile)
 • dörtnal yürüyüş şekli eşkin yürüyüşe oldukça benzer. dörtnal eşkinden daha hızlıdır ve üçayak sesi duyulur. atın en hızlı yürüyüş şeklidir.
  vahşi tabiatta yaşayan bir at, bu yürüyüş şeklini ancak bir yırtıcı tehlikesi ile karşılaştığı zaman, çok kısa süre içinde bu tehlikeli durumdan kurtulmak için kullanır.
  normal olarak bir at, dörtnal yürüyüşü 2–3 km mesafeden fazla koşmak istemez. bu mesafeden sonra dinlenmek ister. hâlbuki at biraz daha yavaş yürüyüş şekli olan rahvan yürüyüş ile gittiği zaman, çok uzun mesafeleri kat edebilir.
  dörtnal, bir atın aslında sıçrayarak yaptığı bir yürüyüş çeşididir. at bu yürüyüş esnasında arka ayaklarından güç alarak gövdesini ileri atar, vücut bir an havada asılı kaldıktan sonra, ön ayaklarının üstüne sırayla düşer. yere sertçe vuran nalların sesi tok bir şekilde duyulur.

  birkaç çeşit dörtnal vardır.
  ılgar: çok yavaş dörtnal olarak tarif etmek mümkündür. ılgar, kısa dörtnalın başlangıç safhasıdır. ya da dörtnal koşarken iyice yorulmuş atın, dizginleri koyuverilmiş, ağzı ak köpüklü, ağırlaşmış son safhadaki halidir.
  kenter: aslında “yavaş dörtnal” demektir. sürat dörtnalının en az sıçrayarak ve yumuşak hareketlerle yapılan çeşididir. binici için oldukça rahat bir yürüyüş çeşidi olup, uzun mesafe yolculuklarında kullanılabilir. at bu yürüyüş çeşidi ile daha az yorulur ve daha fazla mesafe kat eder.
  truvakar: orta hızda bir dörtnal çeşididir. bir yarış tabiri olarak kullanılır.
  gallop: uzun adımlı, hızlı dörtnal şeklinde bir yürüyüş çeşididir. truvakar gibi bu da bir yarış tabiridir.
  sprint (kısa koşu): en hızlı dörtnal çeşidi için kullanılan bir deyimdir. bir atın yapabileceği en hızlı yürüyüş çeşididir. doğal olarak en kısa süreli yürüyüş ve en kısa mesafe de bu yürüyüş şekli ile alınır. atın dayanabileceği süreden fazla sprint yaptırılması, atın çatlaması ya da soluğan olması ile sonuçlanabilir.
 • bu başlığa girip bir şeyler öğrenmeye çalışıyorsan muhtemelen dörtnal çalışmalarına başlamışsındır. öncelikle riski en aza indirmek gittiğin çiftliğin seni çalıştıran hocanın görevi onlar bir şekilde bunu ihmal etmişlerse bir binici olarak sen kendin için riski en aza indirmelisin. kuru cesaret fazla özgüven dörtnaldayken attan düşmene sebep olabilir.
  tanımadığın bir atla dörtnala kalmak iyi bir fikir değil onu bir kere aklından çıkar. tanıdığın atlayken bile durumu iyi değerlendirmek lazım bunlar canlı hisli varlık modunda olur modunda olmaz durumu iyi anlamak lazım.
  hocanın senin için riski en aza indirdiğinden emin değilsen ona güvenme dersini kendin yönet hatta eminsen bile kendin yönet hocanın senin tekniğini geliştirmesine izin ver geliştirmediğini düşünüyorsan bir daha onla çalışma. acaba mı diyorsan mesela ayağın o ders içinde bir kaç üzengiden çıkmışsa atın dönüşleri sert gelmişse maksimum süratli git dötnala çıkma.
  hadi diyelim bunların hiç birini yapmadın ve senin hazır olmadığın bir anda hoca müdahalesiyle at dört nala kalktı o zaman bir zahmet dizginleri sıkı tuttuğundan emin ol. aksi halde kontrölü kaybedip o hızda bir kaç metre havalanıp tarifsiz bir acıyla kendini yerde bulabilirsin.
  dörtnalda insana gelen tüm o çalışmalarının başlangıç derslerinin meyvesini topladığın tarifsiz bir his var. havada atla birlikte asılı kaldığın bir kaç saniye, akabinde duyduğun tok nal sesi en sıcak hava da bile yüzüne çarpan rüzgar... keyfi başka biliyorum heveslisin biliyorum sadece yukarıda saydıklarımı bir düşün