*

şükela:  tümü | bugün
 • - bana bi buçuk skender, dostuma da bol acılı adana...
  - abi basur?
  - acı acıyı bastırır koç, güwen bana.
 • -karin seni aldatiyor..
  bir dost
 • bazen de senin acı cekecegini dusunup acı soylemez dost bildiklerin, o zaman farkedersin ki bir dostunu daha kaybetmişsindir. aci cekersin* süresiz, geçmesini beklersin.
 • en doğru atasözüdür,en azından gerçeklik payı çoktur
 • insan ili$kilerinin degi$me ozelligi olmadigindan, her aci soyleyenin dost oldugu gibi salak bir anlam cikarilmamasi gereken deyi$.
 • kişinin doğru olarak yaptığını bildiği şeylerin bir çoğu aslında yanlıştır. çevresinde arkadaşları onun kırılmaması, üzülmemesi için yanlışlarını söylemezler. işte gerçek dost bu zamanda devreye girer ve daha çok hata yapmadan arkadaşı üzülse bile onu uyarır. hatasını anlayan kişi ilk önce biraz üzülür, kırılır fakat belli bir zaman sonra o dostunun ne büyük bir iyilik yaptığını anlar. ve onu hatalarını gösterdiği için her daim takdir eder.
 • bir başka açıdan (bkz: dostun gülü yareler beni)...
 • bir erking koray sarkisi ayni zamanda, elimizde sozleri de var:

  bir bakarim dunya çokmus toz olmus
  bir bakarim yuzler gulmus yaz olmus
  insan kus degil de seytan misali
  dost aci soylermis darilma emi

  dilinden dusmezdi allah'in adi
  ahreti dusunmez var mi faydasi?
  hem beni aldatir hem de kendini
  dost aci soylermis darilma emi

  it degiliz ki biz daga kuselim
  okuz degiliz ki bagi sokelim
  gaye kardeslikse gel tut elimi
  dost aci soylermis darilma emi
 • bir soz dusunun ki, turk dil kurumuna basvurup, gecmisten gunumuze gecisine bir sinir koymak, hatta yer yer bastirip direk kaldirmak gereksin. zira bir empati, bir isletmesel psikoloji caginda yasiyoruz ki, dostun kavrami artik aci soylemekten ote, pembe bir dunya sunandan gecer olmus. bir sey ancak bu kadar atalarimiza yakissin, bu onyila uymasin.

  toplumun her alaninda yapay bir dingilliktense oz bir okuzluk sunan bir akim baslatsa keske biri, cikis noktasi da bu soz olsa. ulu bir arkadasimin da dedigi gibi nasil ki is hayatinda "bunu yap" bir emir cumlesi olarak "bunu yapalim"dan, oyle gozukmese de, aslinda daha iyi ise; dolayli cumleler kurulmasa artik, ne isteniyorsa direk soylense, bu olmamis, bunu istemiyorum, budur bu degildir dense. dost dedigin direk gercegi soylese misal, acisi tatlisi yoruma acik olsa. herkesin ne dusundugunu bilsek, herkes bizim ne dusundugumuzu bilse, yollar direk olsa, hayat bayram olsa, tarik akan konu aktristine dogru agir cekim kostursa.